şükela:  tümü | bugün soru sor
 • optimizasyon problemlerinde eski çözümden bir veya birden fazla değişkenin değeri değiştirilerek elde edilebilecek yeni çözümler kümesidir. algoritmik veya sezgisel çözüm yöntemlerinde sıklıkla kullanılır. (bkz: algoritmik), (bkz: heuristic), (bkz: metaheuristic)
 • bazen insanın canını sıkar.
  sabah bi uyandım şıp şıp şıp sesler geliyor. üst katın borusu basınçtan patlamış, evlerini sel almış ve evde de kimse yok. neyse gittim vanalarını kapatmaya tabi hangi vana onların belli değil. ben de apartmanda kendini yönetici zanneden amcanın kapısını çalıp anlattım böyle böyle. o da saolsun yardım etti ama çenesi bi türlü durmadı be arkadaş. en sonunda telefonumu aldı bir şey olursa ararım falan.
  aradan 2 saat geçti adam aradı
  -hani ev sahibinin telefonunu vericektiniz bana
  -anneme sormam gerekiyor şuan müsait değil
  -ha öyle mi niye?
  -otobüste
  -nereye gidiyor?
  -datça
  -aa ben de biraz önce datçada olan bi tanıdığımla konuştum vıdı vıdı vıdı
  -hmm
  -üst katın ev sahibini aradınız mı?
  -hayır artık su akmıyor
  -arayıp haber verin ama ev sahibi bilsin bık bık bık
  -peki tamam ararım
  -ama şimdi aramanız lazım çünkü hede hödö
  -tamam ciao

  30 sn sonra

  -alo?
  -ıı şey sıkaypi biliyor musun?
  -biliyorum neden?
  -şimdi kısaca anlatayım. bu programla görüntülü konuşabiliyorsun
  -evet evet telefon da ediliyor
  -karıştırma telefonu ztn ne luzum var ki telefona
  -yok yani sadece söyledim
  -yok yok telefonu karıştırmicaksın fuzuli o
  -peki ee?
  -heh biliyorsun yani onunla görüşmeler yapabileceğini
  -evet
  -peki sen mail ister misin?
  -pardon?
  -yani bana böyle güzel makaleler şehirlerin görüntüleri geliyor sana da göndereyim mi
  -hayır teşekkür ederim
  -e peki öyleyse
  -oldu iyi günler

  noluyoruz yaaa
 • islam'da komşuluğa bakışla ilgili güzel bir yazı;

  "islam, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan komşuluğun önemi üzerinde özenle durmuş ve komşuluk ilişkilerine dair hayati prensipler getirmiştir.

  kur'an-ı kerim, yüce yaradan'a kullukla beraber başta anababa olmak üzere toplumun diğer kesimleriyle birlikte komşularımızla da iyi ilişkiler kurulmasını bir görev olarak vurgulamaktadır. bu bakımdan komşuya iyilik etmek, sevinç ve üzüntüsünü paylaşmak, onları olgunlukla karşılamak dinimizin bir emridir.

  işin boyutu böyleyken, diğer taraftan komluluk ilişkilerinde daha dikkatli davranmak, birbirlerimizin hak ve hukukuna saygı göstermek oldukça önem arzetmektedir.

  unutmayalım ki komşu komşuya her an muhtaçtır."

  dib
 • çağımızda maalesef olmayan kurum. kimse kimseyi siklemiyor maalesef. ha istisnalar vardır, bir şey diyemem ama genel itibari ile artık komşuluk kavramı yok olma eşiğindedir.
 • onu bunu gözetlemek ve şikayette bulunmak fiillerini misyon edinmiş kurum.
 • bazen örülmüş tek cepli, düğmeli bir yelektir.
 • bir pazar sabahı, hamile olan eşimin mutfak balkonunun kapısını açmasıyla evin içine mis gibi ev gözlemesi kokusu dolar. eşim canı çekmiş olacak ki balkon kapısı hala açıkken "ayyy biri gözleme yapıyoo ne güzel koktuuu" diye bağırır ve balkondan etrafa bakarak kokunun nereden geldiğini çözmeye çalışır. tam o esnada kokunun kaynağı olan, eşimin hamile olduğunu da bilen alt komşumuz, aynı zamanda ev sahibimiz olan teyze ile gözgöze gelirler. eşim utanır "duydular işte bağırdığımı, rezil oldum" diye. ben saf saf iyi niyetimle derim ki "hehe hadi iyisin şimdi bi tabak gözleme gelir sana".

  gelmez gözleme falan. canı gözleme çekmiş hamile kadına, canının çektiğini duya duya, göz hakkı, komşuluk hakkı, "kokmuştur" falan diye bir tanecik bile gözleme gelmez. budur artık komşuluk.

  edit: günahlarını almışım. pek muhabbetimiz olmasa da, ertesi hafta eşime gözleme gelmiştir. önceki hafta gözlemeler bittikten sonra kokusu geldi demek ki. ertesi hafta yeniden gözleme yapıp göndermişler. bugüne kadar pek bi komşuluklarını görememiş olsak da, kokuta kokuta gözleme pişirip de canı gözleme çekmiş hamile kadına gözleme getirmemezlik etmediler.