şükela:  tümü | bugün
  • benim annem olur kendileri. başkalarının temizliğine güvenmez ve gelen yemekleri genelde sokak kedilerine köpeklerine verir.

(bkz: pasta börek yiyen sokak hayvanı)
  • komşunun büyü yapma endişesi, komşuyu sevmemesi ve komşunun pasaklının teki olduğu için hijyenik nedenlerden kaynaklıdır. kendi yemediği yemeği getirenler olur ki düşman başına.
  • anne falan degilim ama bu benim. ne diye yiyeyim ki bilip bilmedigim insanin yaptigi yemegi. hayatimda bir kere yedim o da ust komsumuz emine teyzenin yaptigi mevlut pilavi uzerine et kavurmaydi, onu da yememek olmaz kavurma neticede ne kadar pis olabilir ki?
  • ikiyüzlü, ve bir miktar terbiyesiz anne. yemeyecek isen alma getirilen ikramı. tamam reddetmekte pek şık değil ama kibar bir neden bulunup reddedilebilir.

(bkz: laf anlamıyor anacığım)

bir de komşu çöpte filan görür de ayıp olur diyerek iç içe 2-3 poşete koyar yemeği bu anne.
  • dışarıda, mutfağının ne olduğu belirsiz restoranlarda yemek yiyebilen birinin yapmayacağı eylemdir. komşu ne kadar pis olsa da restoran mutfağından temizdir eminim. hem pişmiş yemek işte, içinde mikrop mu kalır.
  • benim annem değildir; ama "alevilerin elinden bir şey yenmez!" diye alevi komşusunun getirdiği aşureyi döken bir manyağı tanıyorum.
  • ailenin ne denli önemli olduğunu hatırlatır. ya n'olur kusura bakmayın, anneye laf söylenmez ama ne tuhaf anneleriniz var, ne saçma sapan şeylerle doldurmuşlar zihninizi... büyü ne yahu, elin kadını bana neden büyü yapsın? sonra "herkes bana aşık", "herkes beni skmek istiyo" kızları nereden çıkıyor diyorsunuz, anaları dünyayı bu kadar kendi çevresinde döndürünce kızı nasıl olur ki?

erkek anasıysa vah alacakları geline.

herkes delirmiş yeminle, temizliğine güvenmiyorsan yemezsin ama büyü ne arkadaş, ne biçim insanlar yetiştiriyor sizi, bir de bizim aramızda dolaşıyorsunuz.
  • ne kadar ayip birsey!hadi yapilan israfi, gunahi gectim siz bilirsiniz de, kusura bakmayin, saygisizlik etmek de istemem ama bunu yapan kisiler buyuyle mi ugrasiyor da bunlari biliyor. karsinda fesatlik goruyorsan, bu kendinde de fesatlik oldugu anlamina gelir. su ana kadar komsularimizin dagittigi herseyi ailecek yedik, hala yiyoruz. hayir hic misafirlige de mi gitmiyorsunuz, buyuyu yapicaksa orda da yapar, yapmak isteyen bir yolunu bulur. onu birakin, allah'a da mi guveniniz yok da kulun yaptigi iki dandirik sey sizi etkiliycek.

acikcasi ben bunu yaptigini gordugum/bildigim kisinin evinde yemek yemek bile istemem. benim karakterime, temizligime guvenmeyen insanin elinden neden yemek yiyeyim.
  • ağır saçmalayan annedir. ilk defa duydum böyle bir şeyi. komşun incelik göstermiş, seni adam yerine koymuş ve bir tabak yemek de sana getirmiş. çöpe atmanın anlamı ne? neyden çekinirsin be kadın? yemeğe sıçıp da getirecek hali yok ya? sen çok mu temizsin sanki? te allam, ne insanlar var.
  • birsürü ruh hastasıyla aynı ülkeyi paylaştığımızı gösteren anne modeli.