şükela:  tümü | bugün
 • terimsel karmaşanın hakim olduğu manifestodur. daha önce karl marx okumamış birisi için anlaması güç olacaktır. türkçe çevirilerinde de yeterince sade ve akıcı anlatım sağlanamamıştır.
  çeviri editörleri burjuvazi yerine aladağda atını karadağda götünü oynatanlar diye bahsetse insanların uğrunda nesillerce direneceği bir manifesto olur.
 • deli konuşuyor konuş deli
 • marks ve engels tarafından kaleme alınan küçük hacimli kitap.
  ..
  "varsın egemen sınıflar bir komünist devrim korkusuyla titresinler. proleterlerin zincirlerinden başka kaybedecek bir şeyleri yok. kazanacakları bir dünya var. bütün ülkelerin işçileri, birleşin!" diyor marks.
  çünkü, tüm toplumların bugüne kadarki tarihi sınıf çatışmalarının tarihidir. özgür yurttaşlar ile köleler, patriciler ile plebler, toprak beyleri ile toprak köleleri, lonca ustaları ile çıraklar, sözün kısası ezenler ile ezilenler sürekli karşı karşıya gelmişler, her seferinde ya toplumun tümden devrimci bir dönüşüme uğramasıyla ya da çatışan sınıfların ortak yıkımıyla sonuçlanan, kimi zaman gizliden gizliye, kimi zaman açıktan açığa, ama dur durak bilmeyen bir savaş içinde olmuşlardır.
 • proleterler ve burjuvalar, komunistler ve burjuvalar mihverli karl marks ve friedrich engels risalesi.
 • komünizm'i kulaktan dolma bilgilerle değil, savunduğu fikirlerle eleştirebilmek için kesinlikle okunması gereken kitap.
 • kitabın ilk sayfalarında marx ve engels'in kosa yaşam öyküleri alınmış, engels'in yaşamı çarpıcı şöyle ki; engels'in babası zengin bir fabrikatördür ama o işçilerin hakkını savunmak için babasının fabrikasında çalışmaya reddeder. daha sonra katıldığı bir devrimin başarısız olması sebebiyle babasının fabrikasında alt kademede çalışmayı kabul eder, sonra ortak olur, kazandığı parayı da davası uğruna harcar.

  kitabın konusuna gelecek olursak: burjuva ve proleteryanın, iş veren ve emekçinin savaşımı.

  (bkz: burjuva)
  (bkz: proletarya)

  fikriniz, ideolojiniz ne olursa olsun bu kitabı okumalısınız, sadece propaganda kitabı değil aynı zamanda felsefe ve sosyoloji önermeleri de içeriyor, bu yüzden bile okumaya değer. sonuç olarak bu kitabı kimseyi komunist yapmaz.
 • kitabın en iyi yeri; bizi, sizin mülkiyetinize son vermek istemekle suçluyorsunuz. tam üstüne bastınız; bizim istediğimiz işte tam da bu. onunn dışında özet okuyun gerek yok hepsine
 • marx ve engels tarafından ele alınmış, büyük sallantılar yaratmış bir bildiri. osmanlı topraklarına da gelmiştir fakat yayınlanamamıştır. türkiye cumhuriyeti'nde yayınlanışı çalkantılı olmuş. bazı dönemlerde kitap yasaklatılmış, çevirmenler tutuklanmış, sürgün edilmiş. netice olarak küçük hacimli fakat büyük bir kitap.
 • ilk kez okumaya çalıştığım, okurken hayallere daldığım kitap. bitirdikten bir kaç hafta sonra muhtemelen daha iyi anlamak için tekrar okuyacağım. bir yerden sonra takip etmekte zorluk çekiyorum.
hesabın var mı? giriş yap