*

şükela:  tümü | bugün
 • terimsel karmaşanın hakim olduğu manifestodur. daha önce karl marx okumamış birisi için anlaması güç olacaktır. türkçe çevirilerinde de yeterince sade ve akıcı anlatım sağlanamamıştır.
  çeviri editörleri burjuvazi yerine aladağda atını karadağda götünü oynatanlar diye bahsetse insanların uğrunda nesillerce direneceği bir manifesto olur.
 • deli konuşuyor konuş deli
 • marks ve engels tarafından kaleme alınan küçük hacimli kitap.
  ..
  "varsın egemen sınıflar bir komünist devrim korkusuyla titresinler. proleterlerin zincirlerinden başka kaybedecek bir şeyleri yok. kazanacakları bir dünya var. bütün ülkelerin işçileri, birleşin!" diyor marks.
  çünkü, tüm toplumların bugüne kadarki tarihi sınıf çatışmalarının tarihidir. özgür yurttaşlar ile köleler, patriciler ile plebler, toprak beyleri ile toprak köleleri, lonca ustaları ile çıraklar, sözün kısası ezenler ile ezilenler sürekli karşı karşıya gelmişler, her seferinde ya toplumun tümden devrimci bir dönüşüme uğramasıyla ya da çatışan sınıfların ortak yıkımıyla sonuçlanan, kimi zaman gizliden gizliye, kimi zaman açıktan açığa, ama dur durak bilmeyen bir savaş içinde olmuşlardır.
 • proleterler ve burjuvalar, komunistler ve burjuvalar mihverli karl marks ve friedrich engels risalesi.
 • "anlatılan senin hikayendir!"

  karl marx ve friedrich engels tarafından hazırlanan ve komünizmin ilk bildirgesi olan manifestodur. dünya tarihi boyunca en çok basılan 3. kitap olarak gösterilmektedir. sol tarihinin dönüm noktası olarak benimsenmiştir.

  insanlarımızın büyük bir kısmı ismini duymasıyla tövbe çekiyorlar, azınlık olan kısım ise benimsemiştir. manifesto nun tamamında burjuva ve proletaryanın, iş veren ve emekçinin savaşını anlatmıştır.

  kişi ister komünist, ister faşist, isterse hümanizm bir görüşe sahip olsun; mutlaka okuması gerektiğini düşünürüm.
 • kitabın ilk sayfalarında marx ve engels'in kosa yaşam öyküleri alınmış, engels'in yaşamı çarpıcı şöyle ki; engels'in babası zengin bir fabrikatördür ama o işçilerin hakkını savunmak için babasının fabrikasında çalışmaya reddeder. daha sonra katıldığı bir devrimin başarısız olması sebebiyle babasının fabrikasında alt kademede çalışmayı kabul eder, sonra ortak olur, kazandığı parayı da davası uğruna harcar.

  kitabın konusuna gelecek olursak: burjuva ve proleteryanın, iş veren ve emekçinin savaşımı.

  (bkz: burjuva)
  (bkz: proletarya)

  fikriniz, ideolojiniz ne olursa olsun bu kitabı okumalısınız, sadece propaganda kitabı değil aynı zamanda felsefe ve sosyoloji önermeleri de içeriyor, bu yüzden bile okumaya değer. sonuç olarak bu kitabı kimseyi komunist yapmaz.
 • ilk kez okumaya çalıştığım, okurken hayallere daldığım kitap. bitirdikten bir kaç hafta sonra muhtemelen daha iyi anlamak için tekrar okuyacağım. bir yerden sonra takip etmekte zorluk çekiyorum.
 • "modern burjuva toplumu, böylesine devasa üretim ve mübadele araçlarını bir araya getirebilmiş olan bu toplum, tılsımlarla çağırdığı yeraltı güçlerini artık kontrol edemeyen bir büyücüye benziyor." demiş olan modern toplumla ilgili en doğru açıklamaların bir kısmına sahip olan yazındır.
 • dikkatle okunduğunda keyif veren bir kitap. yukarıda bir yazarın belirttiği fikre katılmakta olup ben de her görüşten insanın bu kitabı okumasını öneriyorum.
  kitaptan bir alıntı :
  "özel mülkiyeti ortadan kaldırmak istememizden ürküntüye kapılıyorsunuz. ama sizin şimdiki toplumunuzda özel mülkiyet, toplum üyelerinin onda dokuzu için zaten ortadan kalkmıştır; özel mülkiyet, işte, onda dokuz için var olmadığından ötürü vardır. demek oluyor ki siz, toplumun muazzam çoğunluğunun mülksüzleşmesini zorunlu koşul olarak dayatan bir mülkiyeti ortadan kaldırmak istememizden ötürü bizi kınıyorsunuz... "