şükela:  tümü | bugün
 • anayasa mahkemesinin 6 ay icerisinde adini dei$tirmesi hususunda ihtarda bulundugu parti.
 • teoriye göre;
  işçi sınıfının öncü partisidir. devrim yolunda mücadele edilecek yegane platformdur. sınıfı bilinçlendirmeli ve yönlendirmelidir. toplumun bütün ilerici öğelerini bünyesinde barındırmalıdır. mücadele geleneğinde parti çok önemlidir. herhangi bir militan için "parti görevi" herşeyin üstünde olmalıdır. leninist geleneğe göre dar partizan kadrosu ve geniş sempatizan kadrosuna sahip olmalıdır. sendikalarda örgütlü ve kadrosu büyük oranda işçi kökenli olmalıdır. dünya'daki diğer komünist partilerle işbirliği halinde olmalı ve hatta birlikte hareket etmelidir.

  ayrıca beni şaşırtan bir şey: wikipedia'ya göre sadece türkmenistan, özbekistan ve kürdistan'da illegal örnekleri bulunan partilerdir. ülkemizde komünist parti adını alma yasağı ancak kalkmıştır. "komünist" ismi üzerine açılan dava daha 4-5 ay önce kapanmıştır. zaten anti-komünist hareketin* gücünden bahsetmiyorum.

  http://en.wikipedia.org/…es#modern_.28non_ruling.29
 • şahsi tanımım odur ki, devrim öncesi burjuvazi, devrimden sonrada işçi sınıfı ile savaşması gerekir. ikincisi komünizme ulaşmak için biricik yoldur.
 • parti içinde ayrışmazlıklardan sonra 13 temmuz'da türkiye komünist partisi'nin iki ayrı kongre düzenleyerek yollarını tamamen ayırması üzerine 'atılım kongresinin siyasi mücadelesine, komünist hareketine devam edeceği partidir.
 • fraksiyonlara bölünmesi kaderinde olacak bir partidir.
 • türkiye sosyalist hareketi içerisindeki en büyük ve köklü partiyi bir takım yarı aydın elitisit kesimlerin egoları yüzünden bölüp yerine adı her ne kadar komünist parti konmuş olsa bile aslında "kemal'in partisini" kurmuşlardır.

  yolları açık olsun.
 • yıllar yılı teorize ettiği çark çekiç ten sonra orak çekici ülkeyi yorumlayışla nasıl teorize edeceklerini hayretle izleyeceğim parti.
 • türkiye komünist partisi atılım kongresi taraflarınca kullanılacak olan yeni parti ismidir..
  bu isim için yapılan başvuruyu gizlemeleri ve inatla tkp ismini kullanmak istediklerini diretmeleri ne kadar doğru bir davranış tartışılır..
  biz parti adından geçtik "onlar da kullanmasın" mantığı güden insanların içinde bulunduğu bir yapı ne derece doğru yol alacak bekleyip görelim bakalım..
  tüm yaşananlara rağmen kendilerine başarılar diliyor yolları açık olsun diyorum.