• https://www.facebook.com/…039852555475&l=6e8ccc36a8

üniversitelerde yasaklanılmaya çalışılan kitap.

hayalet dolaşıyor hala.
  • bu aralar acilen okunması gereken kitaplardandır.

sonra geleni anlayamamak ile karşılaşabiliriz.

gelen varsa giden ne mi?

(bkz: annen de olsa diz kapağının üstü tahrik eder)

(bkz: kocama arkadaşımı tavsiye ettim)

http://haber.sol.org.tr/…le-olsa-tahrik-eder-106135
  • ortaokuldayken okuduğum ve çok beğendiğim kitap. sonra vay efendim ben neden böyle oldum.
  • eski metinlerde "iştirakiyyun fırkasının beyannamesi" diye geçen manifesto.
  • amacının 21. yüzyıl insanına göre uyarlanması gerektiğini düşünsem de müthiş içeriği ile felsefe olarak geçerliliğini koruyabilen kitap.

özellikle marx'ın tarihsel materyalizm ile açıkladığı sınıf tarihi, yine onu doğrulayarak devam etmektedir.

viki sayfasından şu alıntı bize güzel bir şeyler anlatır ;

" şimdiye kadarki bütün toplumların tarihi, sınıf savaşımları tarihidir. özgür insan ile köle,patrisyen ile pleb, bey ile serf, lonca ustası ile kalfa, tek sözcükle, ezen ile ezilen birbirleriyle sürekli karşı-karşıya gelmişler, kesintisiz, kimi zaman üstü örtülü, kimi zaman açık bir savaş, her keresinde ya toplumun tümüyle devrimcibir yeniden kuruluşuyla ya da çatışan sınıfların birlikte mahvolmalarıyla sonuçlanan bir savaş sürdürmüşlerdir."
  • komünist manifesto karl marx ve friedrich engels’in birlikte yazdıkları ve sosyalizmin temel ilkelerini sistemli olarak ortaya koydukları broşür.
    milletler arası emekçiler birliğinin, sosyalist ve komünist partilerin programlarının temelini teşkil eden komünist manifesto, milletlerarası bir işçi teşkilatı olan gizli komünistler birliğinin kasım 1847’de londra’da yapılan ikinci kongresinde kararlaştırıldığı gibi karl marx ve friedrich engels tarafından hazırlandı.
  • --- spoiler ---

... aşağıdaki önlemler en ileri ülkelerde genel olarak uygulanabilecektir:
    1- toprak mülkiyetinin kaldırılması ve her türlü toprak gelirinin kamu yararına kullanılması.
    2- ağır bir artan oranlı vergi.
    3- her türlü miras hakkının kaldırılması.
    4- tüm göçmenler ve asilerin mülküne el konması.
    5- kredilerin, devlet ve sermayesiyle işletilen ve kesin bir tekel uygulayan bir ulusal banka aracılığıyla devlet elinde toplanması.
    6- haberleşme ve ulaştırma araçlarının devlet elinde toplanması.
    7- devlete ait fabrikalar ve üretim araçlarının çoğaltılması; çorak toprakların tarıma elverişli duruma getirilmesi ve toprakların ortak bir plan uyarınca ıslah edilmesi.
    8- herkes için eşit iş taahhüdü. özellikle tarımda sanayi ordularının oluşturulması.
    9- tarımın sanayi işletmeleriyle birleştirilmesi; bütün ülkede daha dengeli bir nüfus dağılımı sağlanarak kent ile köy arasındaki ayrımın giderek ortadan kaldırılması.
    10- tüm çocuklar için devlet okullarında parasız eğitim. çocukların bugünkü biçimiyle fabrikalarda çalışmalarına son verilmesi. eğitimin sanayi üretimiyle uyum içinde yürütülmesi vb. vb...

--can yayınları sayfa 78--

--- spoiler ---
  • aklıma şu diyaloğu getirmiştir;
    - komünizm olursa herkes eşit olacak diyorsunuz ama abi nasıl olur doktorla işçi aynı parayı alır mı?
    + haklısın liseli genç, tezimi çürüttün seni tebrik ederim ve hatta ben dahi ülkücü olabilirim.
hesabın var mı? giriş yap