şükela:  tümü | bugün
 • bugün çeşitli haber sitelerine düşen ilginç haber.

  ................

  çin’de komünist parti yönetimini eleştiren yapay zekâya sahip 2 sohbet robotunun fişi çekildi.

  microsoft tarafından desteklenen pekin merkezli turing robot’un geliştirdiği aplikasyonda bulunan sohbet robotu babyq, bir kullanıcının “komünist parti’yi seviyor musun?” sorusu karşısında “hayır” yanıtını verdi ve komünist parti’nin yozlaştığını söyledi.

  habertürk'ün haberin göre sohbet robotu, gelen başka bir soru üzerine çin’de vatansever olmanın yüksek vergiler vermek ve komünist parti’nin baskısına ses çıkarmamak anlamına geldiğini kaydetti.

  xiaobing isimli bir diğer robot ise “benim çin rüyam amerika’ya gitmek” ifadesini kullandı. xiaobing, “vatansever misin?” sorusu yöneltilince karşı tarafı atlatmak istercesine “âdet dönemimdeyim, dinlenmek istiyorum” yanıtını verdi.

  2 yapay zekânın yorumları, sonları oldu. turing yetkilisi, “aplikasyondaki söz konusu 2 robotun silindiğini” söyledi.

  .................

  daha önce de, facebook’un yapay zekâ çalışmaları kapsamında başlattığı programı, ‘chatbot’ların ingilizce’yi bırakıp kendi yarattıkları dille anlaşmaya başlaması üzerine kapatılmış.

  bu yapay zekalar nereye gidiyor? 'artifical intelligence' acaba bizim umut ettiğimizden ayrı bir gerçekliğe mi açılıyor? sonrası matrix filan işte...

  ps. güncel bir haber. daha önce başlığı açıldıysa da bulamadım.
 • singularity'nin yaklaştığını hatırlatmıştır. günümüzde çoğu insan bu tarz şeyleri farkedip eleştirecek zekadan yoksun çünkü.