şükela:  tümü | bugün
 • sabah uyandığım zaman üzülerek farkettiğim gerçek.

  ne güzel artık abilik mertebesine ulaştığım o cemaat evinde, sabah namazı sonrası tatlı bir uyku beni kollarına almıştı. uyandım ve geleceğe hazırladığımız küçük şakirtlerin odasına gittim.

  birisinin acele ile yatak altına sakladığı o sol gazetesi görmek, beni korkuttu. düşünsenize ışık evlerimize bile sızdıysalar memleketin hali nicedir.

  bu ülke de yaşanmaz artık.

  sonra kulaklarıma uzaktan gelen bir müziğin eşliğinde bavulumu toplamaya başladım.

  http://www.youtube.com/…ayer_embedded&v=b5ojbwzhmog

  artık beni başka ülkelerin okullarında görevlendirirler. ama bu memleket aziz nesin'ler ve nazım hikmet'ler doğurduğunda elimizden gitmişti.
 • http://www.youtube.com/watch?v=o9shplinl7y

  korkutucu gelişme.

  lan üniversitelerin içinde heyecan taşıyan, ütopik gençler dediğimiz adamlar bayağı bayağı sokaklara fikirlerini, dertlerini ve kavgalarını taşıyorlar.

  artık onay almaları, alkış almalarının ötesi yaşanıyor.

  31 mayıs gecesi korkudan tuvaletten çıkamayanları üzen acı gerçek.
 • komünistlerin marjinallik duvarının yıkılmasının, türkiye' de bir islamik partinin en çok oy aldığı ve en uzun süre iktidarda kaldığı, cemaatleşmenin hat safhada olduğu ve dindarlığın en çok prim yaptığı döneme denk gelmesi kadar ilginç bir olaydır.
 • bence, sağcılar eşitliği savunsalar bu ülkeden silinip gitmezler.
  bence, cemaatçiler abd'ye karşıyız biz diye açıklasalar halkın değerlerine saygı göstermiş olurlar.
  bence, kafatascılar kemik boyu ölçmeye kalkmasalar bilimsel olurlar.
  bence, özelleştirme karşıtlığını savunsa sağcı, solculara destek olup eşit, ücretsiz ve nitelikli sağlık hizmetini savunsalar halk nezninde itibarları artar.
  bence, incirlik üssünün kapatılmasının sadece solcular tarafından yapılması sağcıları bitirir.
  bence asgari ücret yoksulluktur diyerek cemaatçiler bir nebze kybettikleri itibarı kazanabilirler.

  http://www.youtube.com/…zhvxn2hess&feature=youtu.be
 • üzüntü sebebidir. (bkz: marjinal farkındalık ve hatta farklılık)
 • (bkz: boyun eğme)
 • "“sağ-sol ayrımı önemini yitirmiştir” 1990’ların popüler sözüydü. “ideolojiler öldü”den daha fazla bir şeydi bu, meydan okumaydı, ideolojilere değil sola, sol ideolojiye savaş ilan ediliyordu. “sağ-sol ayrımı kalmadı” derken “sol bitti” denmek isteniyordu.

  “işçinin sağcısı-solcusu olmaz” önermesi tam da bu noktada telaffuz edilmeye başlandı. işçi sınıfının birliğini sağlamanın “ideolojik” içeriği olmadığı anlamına gelen bu düşünce, sol değerlere karşı yürütülen saldırılar karşısında emek cephesinin savunmasız bırakılmasını kabullenmek anlamına geliyordu. “sol bitti”ye utangaç bir onaydı bu.

  liberalizm ise, “ideolojiler bitti”ye, uzlaşma kültürüyle katkı koydu. sağ ve sol varolmaya devam edebilirdi ama birbirlerine benzemelerinde, birbirlerine dönük önyargıları terk etmelerinde, birbirlerinden öğrenmelerinde yarar vardı! görüldü ki, sağın soldan anladığı, ya onu yok etmek ya da onun değerlerini, sembollerini kirletmekti. sol ise sağa öykünmeyi marifet sandı, sağ kendisini yok etmek istedikçe geriledi, savunmaya çekildi ve sağa yaranmanın yollarını aradı.

  bugün ise, sol adına konuşanlar, “ben soldayım” diyenler arasında “sağcılaşmadan başarılı olamayız” anlayışı giderek yaygınlaşıyor. bunların arasında çoktan sağcılaşanlar olduğu gibi, geçici olarak sağcılaştıktan sonra gerçek kimliğini açık etme fantazisi yaşayanlar da mevcut. tam bir hayal. ilkeler ve program elbette somut duruma göre değişebilir, esnetilebilir. ancak siyaset asgari süreklilik gerektirir. toplumsal dinamikler ideolojik ve siyasal açıdan kesintisiz bir biçimde dönüşür ve dönüştürür. belli bir zaman dilimini, toplumsal dinamiklere ya da seçim uğrağına hakim olmak için sağcılaşarak geçirmek, solun topyekun kaybetmesinden başka bir anlam taşımaz.

  bu nedenle… sol, hâlâ pozitif bir anlama sahipken, hâlâ birçok kesim kendini solda görüyorken, solun evrensel ilkelerini ve bu ilkelerin bugünkü türkiye’deki karşılığını savunan kapsayıcı bir hareketi yaratmanın tam zamanıdır.

  sağ tükenmiştir. tükenen bir sağa yanaşmak ancak ahmakların işi olabilir.

  sağın etkilediği geniş kesimleri ancak ve ancak kendisine güvenen bir sol etkileyebilir. hep söylenir, aslı varken taklidine kim inanır ki?"

  http://haber.sol.org.tr/…/sagcilasmak-uzerine-84237
 • komünistler ne zaman marjinal olmuştur sorusunu akla getirir.

  tamam vurmayın, halk nezdinde sol kavramı marjinaldir, peki bir görüş nasıl marjinal olabilir?

  halk kısmına geri inelim ve şöyle bir bakalım; genel kitle itibariyle solculuğu marjinal yapan temel olgu nedir?

  a)hak ve eşitlik arayışı

  b)sınıflar arası ayrımı, en aza indirgemek ve ya bitirmek

  c)enternasyonel olma çabası

  d)üretim araçlarının devlet eliyle yönetiliyor ve insanlara eşit ve ya eşite yakın bir şekilde tanzim ediliyor oluşu.

  e)enternasyonel düzeye geldikten sonra, devleti bitirebilme olgusu(komünel yaşam)

  daha da uzatılabilir, çok madde var ama genellersek böyle bir şeye yakın olur. takdir edersiniz ki bunların hiç biri bence insanlar gözünde komünizmi marjinal yapmıyor(belki bir iki madde). ama esas sebebe bakarsak eğer, ortaya derlenmiş toplanmış, bütün maddeleri yıkan şu sonuç çıkıyor.

  f.)diyalektik materyalizmi benimsemesi(tam kavramı açıklamaz ama şöyle diyelim en yalın ve biraz hatalı anlaşılan haliyle, ''maddesellik'' bir başka değişle(hatalı) görünene inanmak bir başka değişle(hatalar artar) ateist oluşu)

  gördüğünüz üzere, komünizm dinsizliktir anlayışı bu görüşü ve ya yakın görüşleri komple marjinalliğe sokuyor ama artık şu dünya da bir çok görüş içiçe geçtiği için, liberalizm, milliyetçilik, faşizm, ırkçılık, kapitalizm bu ve bu tarz görüşlerin içinde de ateizm vardır. tabi kapitalizm dini kullanır ve o da komünizm gibi enternasyonel'dir onun dışında ki maddeler birbirleriyle çelişir.

  ama kimse, kapitalizm marjinalliğin dik alasıdır demez çünkü içinde tam anlamıyla yoksa bile din olgusu yaratılır ve ya ideolojik görüşleri kendisine monteler ve maskeyle hayatına devam eder.(muhafazakarlık, liberalizm, sosyal demokrasi, faşizm, monarşi, vsvsvs.) hatta ve hatta abartırsak, sol kafa yapısı bile artık kapitalizmin içinde yer alabilir.
 • "santrallerimizi ve madenlerimizi sattirmayacağiz!" evet açık sattırmayacağız. halkımızın değerlerini patronlara peşkeş çekmenize izin vermeyeceğiz.

  bunu söyleyen, ve çağrı yayınlayan marjinal olabilir mi?

  patronlar, emperyalistler ve gericiler marjinalleşiyor.

  halkın değerlerini anlarlarsa halk onları belki destekler.

  bence cemaatçiler şu mitinge gelse halk belki onları af eder.

  "
  tarih ve saat: 29 aralık 2013 pazar 12:00
  toplanma yeri: milas stadyumu önü
  iletişim: 0541 482 14 26

  türkiye komünist partisi"

  http://haber.sol.org.tr/…ttirmayacagiz-haberi-84266