şükela:  tümü | bugün
 • ağızlarından antiemperyalizm düşmeyen komünistlerin nedense iş iltica etmeye gelince emperyalist
  ülkeleri tercih etmesi durumu.

  günümüzde hak veriyorum, küba'ya gitmek tuzlu kaçar, kuzey kore zaten almaz bile, peki 1980 dönemimde iltica edenler neden çoğunlukla almanya, fransa, isveç gibi kapitalist ve emperyalist ülklere gitmiş kocaman doğu bloku, sscb, doğu almanya, hatta yugoslavya varken?

  düşün bütün hayatını sosyalizm davasına adamışsın, gidip sosyalizmi yaşamak varken serbest piyasanın geçerli olduğu ülkelere iltica ediyorsun.

  nazım hikmet hariç, adam delikanlı gibi sovyetler birliği'ne gitmiş, böyle adama saygı duyarım.
 • 1980 döneminde almanya'nın yarısının komünist olduğunu bilmeyenlerin açtığı başlıktır. bu da emperyalist isveç
 • tanım : (bkz: sağcıların ilk defa doğru hedefe saldırması) gibi sikik bir boş bakınız vermeme neden olmuş realitedir.

  genelde daha önce ecnebi memleketlere ithal işgücü olarak göçmüş akrabalarının yanına iltica ettiler. önceden sol örgütler yoksul halk içinde daha çok tutuluyormuş. haliyle örgütlenmiş yoksul adamın yoksulluktan ecnebi ülkeye ithal işgücü olarak göçmüş akrabası oluyordu, onun yanına iltica ediyordu. ali devletimizin öcüleştirdiği alevi, kürt v.b kökenlerden insanlar da savaşan sol örgütlerle ile gönül ilişkisi kurmaya normal insanlara nazaran daha meyilli oluyor.onlar da şu avrupa sosyal demokrasisi ilüzyonunun nimetlerinden faydalanıp şu meşhur tece bize bakmıyor muhabbetini edip kolayca avrupa'ya iltica edebiliyordu. anti-emperyalist devrim gibi olağanüstü bir iddiaaya sahip insanlar için bence de bariz bir tutarsızlık örneğidir. nitekim sosyalist ülkelere göçmek de konformizm olur. devrimci örgütlerin daha güçlü olduğu veya anti-amerikancı diktatörlüklerin iktidarda olduğu 3. dünya ülkelerine gitmek bence en etik yaklaşım olurdu. filistin, suriye,libya vesaire.

  he vasat sağcıların bazı şeyleri çakacak zekası olmaz o yüzden şu şerhi de koymak boynumuzun borcu. radikal sol örgütler ile haşır neşir olan insanlara ali devletimiz çok gaddar davranır doğal olarak. dişini geçirebileceği devletleri de gaddar olmaya zorlar elinden geldiğince. bu solculuk işleri aslen sizin chpli muhitlerde gördüğünüz gibi şeyler değil. melih'in oy çalıp mansur'un başkan olmasını engellediğinde yaptığınız paskalya yürüyüşlerine, cumhuriyet mitinglerine filan benzemez. bu hadiselerle haşır neşir olanlar yüzde 95 ölüm veya müebbet hapis riskiyle yapıyor bu solculuk işlerini. götünü kurtarmak için basit ve garanti yolu seçmesi insani olarak anlaşılabilir. çok da tatava yapmamak lazım.

  edit: bir goygoyun da önünü unutmadan alalım. sovyetler birliği kendine biat etmiş resmi kp'ler hariç diğer komünistleri pek hoş karşılamıyordu. bizim memlekette icraat üreten ana sol damar da tricontinental tayfasından halk kurtuluş örgütlerinden müteşekkil. yani sikik sağcı dezenformasyonunun aksine sovyetler bizim solu pek sevmez, destek olmazdı. bir ülkücünün ilticasının kabul edilme olasılığı bir dev-solcu veya tikkocuya göre daha yüksek bile olabilir. şimdi tıraşa devam edebilirsiniz.
 • dincilerin, diğer kapitalistlerin, suriyelilerin sebepleriyle aynıdır. neresi özgürlük vadediyorsa orası güzeldir.
 • 15 yaşındaki komünist kızların iphone nike vb bilimum kapitalist şirket markalarını kullanıp belçika hollanda gibi ülkelere kaçma isteği çokça gözükmektedir.
 • her önüne gelene, herkese kafana göre komünist dersen işimiz var.

  gerçek olmayandır.
 • komünizmi benimsememiştir.görüşümce komünizm genel anlamda insan açgözlülüğüne uygun bir sistem değildir. bu durumdan dolayı dünyada pek rağbet görmemiştir. ayrıca belirtmek isterim insanlar genelde sistem değil adalet ve güvenlik problemlerinden dolayı rahatsız olurlarsa kaçarlar.