şükela:  tümü | bugün
  • komünizmin ne olduğunu işkembe-i kübradan sallayan amcalardan kulaktan dolma bilgilerle yalan yanlış öğrenen kişi davranışıdır
  • belirli stereotipler üzerinden kendilerine abuk subuk saldırılarda bulunanlara, "sen ne diyosun yarraam?" demeleri. bence de dememeliyiz. ayıp çünkü.

bir de demiş ki camız, hayal gücü diye bir şey yokmuş bu gomunislerde. isaac asimov, nazım hikmet, victor hugo, sabahattin ali filan neymiş ki, at çöpe mna koduklarımı. hayal gücü mü onlardaki de!

son bir hatırlatma: komünistler, insanın ürettiği sistemleri ön planda tutmazlar. kafalar karışmış anlaşılan. insanın ürettiğini insanın önüne koyan sistem, kapitalizmdir sevgili davar.

edit: bak, hıyar ağasına bak. öncelikle, mal mal argümanlar sunarsan, sana "mal" diyenlere kızmaya hakkın olmaz, canım kardeşim. ayrıca, "okuduğunu anlamıyor," demişsin de, görünüşe göre madde madde yazılmadığı zaman okuduğunu anlamayan sensin. hadi senin için madde madde veriyorum cevapları bak:

- sana göre komünizmin her şeyi "dogma" olarak nitelenebileceğinden, bir paradoks yaratmaya çalıştığını anlamadım zannetme. çağdaş sosyal bilimciler ve düşünürler içerisinden elbette ki sosyalizmin ve komünizmin çağa ayak uydurmasını sağlayacak adımlar atmış insanlar vardır; david harvey, noam chomsky, aydemir güler, metin çulhaoğlu gibi insanlar, bunların en önemlilerinden bazılarıdır. kapitalizmin ezici gücü ve her koldan yayılmacı özelliği sayesinde komünist kültürün alanı her ne kadar daralmış olsa da, ülkedeki hala yaşayan komünist yazarlardan en ünlüsü murat uyurkulak'tır örneğin.

- "cevap verememiş," demiş balım. diyalektik materyalizm diye bir şey var, duydun mu? materyalist felsefe? sosyalizm sınırları içinde konuşuyorsak, elbette ki olmuşa, oluyor olana ve olacak olana sadık kalmalıyız. bunun yanında olabilecekler hakkında da materyalizm bağlamında fikirlerimiz vardır elbet. benim anlamadığım, bu şeker mi şeker, dünyalar mantıklısı çıkarıma nasıl ulaşıldığı.

- kapitalizmin dayattığı, insanların burnuna soktuğu sosyalizm resmini en apaçık biçimde gösteren madde de bu olmuş ha. sosyalizm şartlarında çalışma sürelerinin 4-6 saati geçmeyeceğini; geri kalan zamanın insanların kendilerine kalacağını; bu durumun da yaratıcılığı, çok renkliliği ve çok sesliliği artıracağını biliyor muydunuz? he robot, evet, robot.

- geldik en civcivli kısma. öncelikle, "sosyalizm insan üretimi bir sistemdir" şeklindeki dahiyene tespitin için kutluyorum seni canım dostum. evet, sosyalizm insan üretimi bir sistemdir; tıpkı kapitalizm, derebeylik, faşizm, kemalizm gibi. ancak madde buradan sonra sıçızlıyor. sosyalizmin önerdiği toplum, sınıfsız bir toplumdur. yani, "bir tarafta asgari ücret için 12-16 saate varan sürelerde çalışmak zorunda olan insanlar varken, öte yanda multimilyarderler hayatlarını zevk-ü sefa içinde geçiremeyecek," der sosyalizm. sosyalizm şartlarında herkes üretecek, ürettiği kadarını kazanacaktır. dolayısıyla şu anda elit bir azınlığa ait olan servet, halka bölüştürülecektir. bunun sonucu olarak da çalışma (yani üretme) süreleri kısalacak, geri kalan zamanlar insanların olacaktır. sırf sosyalizm, iktisadı, (yapılması gerektiği gibi) yine insanın ürettiği üretim araçları üzerinden değerlendiriyor diye bu "sınıf eşitliği" sistemini, örneğin, kuzey kore gibi sikindirik bir numune üzerinden ve bilgisizlik, kötü niyet vs. gibi sebeplerle çok yanlış yargılara vararak karalamaya çalışmak en hafif tabirle cahilliktir.

- eleştiriye kapalı değildir sosyalistler. mallığa kapalıdır. en ufak bir bilgi ve zeka kırıntısı barındırmayan iddialarla, savundukları ideoloji üzerinden kendilerini karalamaya kalkarsanız, size camız da derler, davar da.

hadi baybay.
  • (bkz: yağmur herkese yağar)

koca bir orta parmak kaldırıyorum bu söze mesela.
  • kanimca en buyuk neden para vaad etmemeleridir.
  • türkiye'de: (bkz: demokrat parti)
  • (bkz: cehalet)
  • kişinin mülk sahibi olması.

e haliyle o ilişki yürümez.
  • bir ütopyanin peşinden koşmaları.
  • "aya gidilecek
    daha da ötelere,
    teleskopların bile görmediği yere.
    ama bizim dünyada ne zaman kimse aç
    kalmayacak,
    korkmayacak kimse kimseden,
    emretmeyecek kimse kimseye,