şükela:  tümü | bugün
105 entry daha
 • tüm komünistlerin vatan haini olduğunu iddia etmek aptallık. ama bu gençlerin durumu maalesef tam bir kafa karışıklığı, tam bir aptallıktır. eşitlik, özgürlük, anti-faşizmden bahset, git emperyalistlerin oyun alanında emperyalistlerin oyuncağı olarak öl.

  ulan amerikalı’lar bizim askerimiz öleceğine kabile savaşı sürdüren kürtler ölsün (trump dedi-twitter) diyerek ypg’yi taşeron olarak tutmuş, israil’in geleceği ve güvenliği için onları destekliyorken, sen ne diye heyecanlanıp bu uğurda milyonlarca insanın yerinden yurdundan olduğu, binlerce insanın canından olduğu bu kirli savaşa müdahil oluyorsun? bu savaşın sonunda, orada, amerikan destekli komünist bir ülke mi kurulacak? nah kurulur o komünist devlet.

  kuzey ırak bir aşiret federasyonu, ortada emperyalistlerin işlettiği petrol var. öyle bir şey yapmaya kalkarlarsa, dost (!) kürtler de sovyetlere karşı savaşan kahraman (!) talibanla (rambo bile seviyordu lan bir zaman bunları) aynı kaderi paylaşır. ha süreç bu şekilde ilerlemeye devam eder de hayali edilen kürt federasyonları kurulursa, önce türkiye’deki kürtler büyük bir sorun yaşayacak, sonra da kürt kardeşler birbirini parçalayacak (aşiretler de bu sözde komünistleri sevmiyor). kürtlerin avrupali ve amerikalı emperyalistlerin tam desteğiyle bir ükle kurma çabalarını devrimcilikle özdeşleştirmek ahmaklık.

  üniversite yıllarında, tüm öğrencilerden ayrı olarak, grup halinde bir çınarın altında takılan, zaman zaman dergi satmaya çalışan (doksanlı yıllar-kaldıraç) bu parkalı arkadaşlar özünde iyi çocuklardı. ama tıpkı dinciler gibi, parayı bulana kadar ideolojilerine bağlı iken, parayı bulduktan sonra çoğu o günleri anmak bile istemedi. parayı bulamayanlar ise bu çarkın içinde kayboldu. her şeyin aşırısı kötü. örgütlü mücadele ayağına bu saçma sapan örgütlerin eline düşmenin eroin bağımlılığından farkı yok. kendini kurtaramazsan yaşam süren kısalır.

  son olarak devrimci komünarlar derneği! kesinlikle emperyalist destekli bir örgüt. neden? topladığı gençleri kendi çıkarları doğrultusunda kullanıyor. bu nasıl devrimcilik amk? ve gençler, gidin sevişin lan, hayat kısa, hala vaktiniz varken sevişin. kendi g*tünüzü kurtarmaya bakın.
 • amerikan üsleri kapatılsın diyen komünistler , fabrikalar özelleştirilmesin devlet eliyle çalıştırılsın diyen komünistler , ülkeye yabancı yatırımcı girmesin kendi kendimize yapalım yapacaklarımızı diyenler komünistler ama ne hikmetse komünizm vatan hainliği oluyor ülkeye amerikan üsleri kurulmasına izin verenler fabrikaları katar'lılara satanlar köprüleri otoyolları yabancı yatırımcıya yaptıranlar vatansever oluyor...

  bi siktiriniz gidiniz efenim
 • komünistler işçi sınıfın iktidarı için yani sosyalizm için savaşırlar ve onun dışında ki bütün savaşları redderler. onların kendilerine komünist demesi onları komünist yapmaz. zaten değilerde.
 • amerikan üsleri kapatılsın diyorlarmış. suriye'deki üsler kapatılsın mı diyorlar? bunun için gösteri mi yapıyorlar? hayır, o yönde hiçbir söylem ya da çabaları yok, hatta birçoğu bunu istemiyor. yani sebep "kahrolsun amerikan emperyalizmi" değil. türkiye'deki üslerin kapatılmasını istiyorlar, o da nato'dan çıkalım da nato'ya karşı savunmasız kalalım diye. daha önce de rusya'ya karşı savunmasız kalalım diye nato'dan çıkmamızı istiyor, gösteri yapıyorlardı. (biz nato'ya kapağı atarak rus işgalinden zor kurtulmuş, üstelik bunun için de kore savaşı'nda bedel ödemişken.) bunu da sanki vatanın iyiliğini istedikleri için yapmışlar gibi anlatırlar.

  fabrikalar özelleştirilmesin diyorlarmış. neden? fabrikaların devlet eliyle işletilmesi çok verimli, dünyanın gelişmiş ülkelerince uygulanan, etkililiği kanıtlanmış bir sistem olduğu için mi? alakası yok. dünyanın en büyük şirketlerine bakın, kaçının sahibi devlet? bunu istemelerinin sebebi, "dadı devlet" sistemine bayılmaları. yani onlara devlet baksın, garanti iş, maaş, emeklilik, her türlü sosyal hak vs versin. buna "insanca yaşamak" deyip, doğuştan hakları olarak görüyorlar. masrafların genel olarak halkın cebinden çıkacak olması da umurlarında değil. devlet değil mi, yapsın. hatta vergi vermezlerse daha da iyi. yani onlar hiçbir şey yapmasınlar, girişimde bulunmasınlar, fabrika vs. açmaya da uğraşmasınlar. her şeyi devlet yapsın, onlar da kafalarını yormadan, kaygılanmadan, yorulmadan işe gidip gelsinler (tabii çalışma saatleri de "insanca" olsa iyi olur.) fantezi bu.

  ülkeye yabancı yatırımcı girmesin diyorlarmış. millet yabancı yatırımcı çekmek için kırk takla atıyor, bizim komünistler yabancıları kovma derdinde. (dikkat edilirse sürekli bizi izole etmeye yönelik bir çabaları var.) yabancı sermayenin yatırım yapmasının neresi kötü? mesela bir araba fabrikası açılır, orada çalışanlar teknik bilgi, beceri vs. edinir. bunlar daha sonra bizim işimize yarar. ayrıca yabancı yatırımcının olması bizim bir şeyler üretmemizi engellemiyor ki. sen ne üreteceksen yine üret, yabancının gelip gelmemesine ne bakıyorsun? (ama pardon, üretimi yapması gereken devlet tabii. zaten o yabancı yatırımcılar da hep devlet şirketleri çünkü dünyada denenip ulaşılmış en etkili sistem bu.)

  diğer meselelere bakalım.

  terör: nedense uzun süre başımıza bela olan terör örgütleri hep komünist ideolojili oluyor. yani iddiaları bu. öyleler ya da değiller, ayrı mesele fakat sempatizanlarının en çok kendini komünist olarak tanımlayan kişiler arasından çıktığı bir gerçek. komünist cenah, bir bütün olarak bu örgütleri desteklemese de yeterli tepki vermiyor. mesela "komünizmi kendinize alet etmeyin, siz gerçek komünist değilsiniz" tarzı tepki gösterdiklerini, yürüyüşler yaptıklarını görmüyoruz. ama mesele devleti protesto etmek olsa hemen koşarlar.

  dış ilişkiler: daha önce de belirtilmiş. kiminle sorun yaşasak, komünistler o tarafı destekliyor. ermenilerle sorun yaşarız, hepimiz ermeniyiz derler. yunanlarla sorun yaşarız, onların tarafını tutarlar. batı ülkeleriyle sorun yaşarız, onları haklı bulurlar. ben daha uluslararası arenada yaşadığımız herhangi bir husumette komünistlerin başka bir ülkeye karşı bizim tarafımızda olduğunu görmedim. ancak sonunda aleyhimize olacak bir tutum varsa, onu sanki iyiliğimiz içinmiş gibi destekliyorlar (mesela nato örneğinde olduğu gibi).

  milliyetçilik: milliyetçiliğin aptallık olduğunu söylerler fakat nedense bu cümleyi kullanırken kastettikleri hep türk milliyetçiliği oluyor. ermeni, yunan, kürt vs. milliyetçiliği için hiç aptallık demiyorlar. en fazla, bu tutuma dikkat çekilince yarım ağızla "yani tabii her türlü milliyetçilik öyledir" diyorlar ama bu da taraflı ya da ikiyüzlü görünmemek için. yani türk milliyetçiliğine karşı gösterdikleri düşmanlığı asla ermeni, yunan, kürt vs milliyetçiliğine karşı göstermiyorlar. işin tuhafı, bu güya "her türlü milliyetçiliğe karşı" tavrın batı'da karşılığı yok. mesela yanıbaşımızdaki yunanistan'ın komünistleri de milliyetçi. bizimkiler ise türk milliyetçiliğine düşman.

  ülke içi durum: ülkede kargaşa olması hoşlarına gider gibi bir tavırları var. nerede kaos, kargaşa, protesto, isyan vs varsa destekliyorlar. "sivil itaatsizlik" onlara göre göklere çıkarılması gereken bir şey. sürekli kargaşa, kaos halinde olan bir ülkenin gelişemeyeceğinin farkında değillermiş gibi bir halleri var.

  daha pek çok örnek verilir de uzatmaya gerek yok. sonuç olarak, bu bahsettiğim tarzda kişilerin (ki böylelerinin olmadığını iddia eden beri gelsin) gerçek komünist olmadığı öne sürülebilir fakat durum böyleyse de "gerçek komünistler" bu durumu düzeltmek, kendilerini doğru şekilde ifade etmek, böylelerine karşı çıkmak gibi bir çaba göstermiyorlar, gösteriyorlarsa da bireysel düzeyde ve etkisiz kalıyor.
 • yere bir çizgi çiziyorsun.
  sağına bir insan, soluna bir insan koyuyorsun. aslında aynı sosyal katmandan gelen, umutları, hayalleri, hevesleri birbirine çok benzeyen iki insan.
  diyorsun ki "bu çizgi için savaşın, haydi !"
  savaşıyorlar; biri ötekini öldürüyor. veya her ikisi de ölüyor...

  o çizgi için ölmeye ve öldürmeye giden insana ben komünist demem. nokta.
 • söylenecek tek bir şey var:

  komünistler siksin sizi
 • kendince komünist olup ülkesini seven tipler yok değil. komünistlerin gerçek, asıl ve örgütlenmiş temsilcileri ise kampüslerde, üni kadrosunda ya da öğrenci kadrosunda çeteleşmiş durumda. ve evet; dibine kadar pkk yalayıcısı vatan hainleri.
 • yalandır çünkü komünistler vatanı yönetme fırsatı bulamadılar ki. vatanı yıllardır yöneten, anti komünist / sağcı kesim, vatanı kafire (amerika) satmıştır.

  en büyük vatan haini sağcılar / anti komünistlerdir.

  öte yandan, peki bunlar böyle de komünistler / solcular çok mu iyi?

  değil, onlar da sağcıların fırsat bulamamış halidir.

  bu iki salak ideolojinin yüzünden, müşrik dinciler var oldu ve ülkeye daha büyük ihanette bulunuyorlar. hatta allah'ın dinine bile ihanette bulunuyorlar.

  şunu da ekleyelim; bir ülke için olmazsa olmaz konular vardır, milliyetçilik (ırkçı olmayanı) üretim, emek v.b bunları bölüyorlar ve içini boşaltarak mesela milliyetçiliği, inacı alıp bir gruba verip; al sen sağcısın diyorlar, emeği, kardeşliği bilmem neyi içini boşaltarak başka bir gruba veriyorlar onlara da; al sen solcusun diyorlar sonra da birbirleriyle çarpıştırıyorlar.

  sonuç; bir yerde bölünme varsa, o bölünen tüm parçalar bütüne zarar (ihanet) verir. artık o parçalar bütüne ait değildir ve bütüne zarar vermeye başlarlar. zaten bütün, bunun için bölünür.

  din de böyledir; dini bölerler mesela hristiyanlığı bölerler ve derler ki; '' sen, katoliksin, sen protestansın, sen bilmem nesin .....''

  islamı bölerler; '' sen sünnisin, sen şiisin, sen vahhabisin, sen bilmem nesin ....''

  milletleri bölerler; sen sağcısın, sen solcusun, sen liberalsin, sen bilmem nesin...

  hiç bir mezhebin dinle ( bütün) alakası yoktur ( hatırladınız mı gerçek islam bu değil lafını? evet gerçek islam (bütün ) o değildir)

  hiçbir ideolojinin vatanla (bütün) alakası yoktur.

  o yüzden kur'an da da şöyle bir ayet vardır;

  allah’a ve resûl’üne itaat edin ve birbirinizle çekişmeyin. sonra gevşersiniz ve gücünüz, devletiniz elden gider. sabırlı olun. çünkü allah sabredenlerle beraberdir.enfal 46

  bak ne diyor ^^gücünüz gider'' diyor.

  şimdi anladınız mı bütünü niye parçalıyorlar?

  benzer şekilde şöyle bir ayet de var;

  hep birlikte allah’ın ipine (kur’an’a) sımsıkı sarılın. parçalanıp bölünmeyin. allah’ın size olan nimetini hatırlayın. hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de o, kalplerinizi birleştirmişti. işte o’nun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de o sizi oradan kurtarmıştı. işte allah size âyetlerini böyle apaçık bildiriyor ki doğru yola eresiniz. ali imran 103

  sonuç; en büyük zararı bölünenler verir. bu, dinde de böyledir, vatan konusunda da.

  evet, şimdi ne yapmayı düşünüyorsunuz? bölünüp, bölene hizmet (ihanet) etmek mi? ortak değerlere bir arada sahip çıkıp bütünleşmek mi?
 • bu komünistlik bizim ülkemize nasıl geldi anlamıyorum. biz sscb birliğinde değildik. biz hep amerika’nın yanında olduk ama birileri bu ülkede komünist oldu.

  eski komünist ülkeler bile komünizmden nefret ederken, bu ülkede komünizm destekçileri var.
 • üstat yazdı bunları seneler evvel. (bkz: nazım hikmet vatan hainliğine devam ediyor hala)
  --- spoiler ---
  evet, vatan hainiyim, siz vatanperverseniz, siz yurtseverseniz, ben yurt
  hainiyim, ben vatan hainiyim.
  vatan çiftliklerinizse,
  kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan,
  vatan, şose boylarında gebermekse açlıktan,
  vatan, soğukta it gibi titremek ve sıtmadan kıvranmaksa yazın,
  fabrikalarınızda al kanımızı içmekse vatan,
  vatan tırnaklarıysa ağalarınızın,
  vatan, mızraklı ilmühalse, vatan, polis copuysa,
  ödeneklerinizse, maaşlarınızsa vatan,
  vatan, amerikan üsleri, amerikan bombası, amerikan donanması topuysa,
  vatan, kurtulmamaksa kokmuş karanlığımızdan,
  ben vatan hainiyim.
  yazın üç sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla :
  nâzım hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.
  --- spoiler ---
2 entry daha