*

şükela:  tümü | bugün
  • "(bkz: kömürizm)"dir o, tabi iktidarın kömür yardımı adamın beynini sapıtmış. üniversite düzeyi ile lise düzeyi farklı miktarda almasını öngörüyor yazar arkadaşımız burda.
  • aynen öyle eşit olacak diye cevap verilebilecek iddia. neden olmasın arkadaş? boğaziçi'ne niye gidiyorsun? orada öğrendiğin meslek severek yapacağın bir meslek olacağı için mi? yoksa, toplumsal olarak lise mezunundan üstün olmak için mi, ondan daha iyi koşullarda yaşamak için mi?

    işte komünizmde ilkini isteyen, yani doktor olmalı, mühendis olmayı, mimar olmayı seven o işin okulunu okur, en azından benim idealimdeki komünizmde.

    aynı işe verilen ücret, ancak söz konusu iş daha zorsa daha fazla olabilir. örneğin, maden işçisi, ofisinde tasarım yapan bir mimardan daha fazla maaş alır. (mimar şantiyeye giderse iş değişebilir elbette)

    şunu da yazayım, bu yazılanların hepsi sadece tahmindir. komünizmin nasıl işleyeceğini kesin olarak ancak kurulunca görebiliriz. ki o zamana kadar her insanın kendince tahmin ettiği veya hayal ettiği bir komünizm olur.
  • saçmadır şöyle ki insan ego'su bunu reddeder; yirmilerinde komünist geçinip para'yı bulduktan sonra para'ya tapan, kapitalizmin köpeği olan, emek sömürüsü yapan nice tipler var bu dünyada.
  • şirinler sırf bu yüzden evlenmiyor. hepsi aynı hayatı sürmeli çünkü. evleri, boyları, kiloları falan hep aynı. smurfs. small man under the red flag demek zaten, gargamel'de bunları yemek değil, yakalayıp altına dönüştürmeye çalışıyor. genç dimaları kapitalizmden kurtarmaya çalışıyor şirinler. yaşasın yoldaş şirin baba.