şükela:  tümü | bugün soru sor
 • istenilen ütopyalar, bilineceği üzere, olması istenen 'iyi düzen' tasarımlarıdır. insanların daha çok refah ve mutluluğa sahip olmasını isteyen ideal düzen tasarımları... işte platon'un "devlet"i gibi, campanella'nın "güneş ülkesi" gibi...

  komünizm de tam olarak böyledir, böyle bir ütopyadır. istenilen, iyi huylu bir ütopya. fakat ne yazık ki yalnızca bir tasarımdan ibarettir. çünkü özünde, komünizm şiddete dayanır (bkz: komünizmin özünde şiddete dayanması) ve dünya genelinde yaşanan komünist rejimlerde de komünist devletlerin yöneticileri, bu devletleri gerçek anlamda komünist çizgide, yani marx ve engels'in ifade ettikleri çizgide yönetememişlerdir. çünkü komünizm bir ütopyadır ve de insan, insanın kurdudur.
 • (bkz: islamda alışveriş)
  (bkz: islamda ticaret)
  (bkz: islamda riba)
  (bkz: islamda faiz)
  konularının araştırılması sonucunda;
  çarpıtılmış bir (bkz: izmir iktisat kongresi)ni de hesaba kattığımızda;
  "iktisadi açıdan şu anda hangi ülkede islama benzer bir iktisat uygulanmaktadır?"
  sorusunu bırakır kaçarım.

  "paradan para kazanmak yanlıştır demenin ütopyadan ibaret olması."
  "emek, insan fıtratına aykırıdır."
 • bütün siyasi görüşler temelinde ütopya değil midir? diye sorgulatan durumdur.

  ayrıca (bkz: rapture) da andrew ryan'ın başta güzel görünen ancak sonra distopyaya dönüşen ütopyasıdır. (bkz: bioshock)

  sorun ütopyalarda değil, uygulayan insanlarda. işin içine insan gibi çıkar ve duygu yoluyla çizgisinden sapmaya uygun bir öge barındırdığı için hiçbir ütopyanın gerçekleşmesi mümkün değil şu an.

  belki, ufak bir ihtimal, matrix'in sanal ütopyası olabilir. (teknik olarak demiyorum, fikir olarak mümkün olabilir)
 • komünizm de kapitalizm de tek dünya devletine robot insan yetiştirmek için dizayn edilmiş sistemler. bu iki sistemin işine gelen yönlerini alıp kendi özgün sisteminle sentezlersin, o ayrı mesele. lakin komünist olmak, kapitalist olmak, solculuk, sağcılık, liberallik vb'lerine gönül vermek aptallıktan başka bir şey değil.
 • (bkz: orospunun tovbesi harabe gorene kadardir)parayı bi bul bak kalıyor mu komunizm falan
 • komunizm ütopyadir. ideolojilerin coguda fakir adam işidir. acliktan agzi kokanin isidir bir düşüncenin kölesi olmak
 • tersine kapitalizm kanlı canlı gerçektir!
 • hadi oradan zıpır... yazdığın şeyler hakkında basma kalıp bir kaç şeyi alıp buraya nakşetmeye çalışıp, şiddetin komünistlerin alamet-i farikası olduğunu söylemek fazlasıyla gülünç kaçmış. kapitalist sistemle mücadelede, kapitalizmin yıkılmasında şiddetin bir araç olarak görülmüş olmasına karşın, bu durum her ülkenin kendi koşulları içerisinde belirlenecek bir durum olduğu da ilave edilmiştir.
  türkiye'de de bu konu birçok sol örgüt tarafından yıllarca tartışıldı ve bu sol örgütlerin ortaya çıkmasında silahlı devrim mi, demokratik devrim mi, milli demokratik devrim mi sorularının yanıtı arandı. mesele budur. komünistlerin alamet-i farikasının şiddet olduğunu iddia etmek meseleyi bilmemektir, hatta ağır tarafından zırvalamaktır.