şükela:  tümü | bugün soru sor
 • doğrudan doğruya komünizmin babaları marx ve engels tarafından, "komünist manifesto"da ilan edilen durumdur.

  marx ve engels, sınıf mücadelesinin yerine, kimsenin toprak sahibi olmadığı, miras bırakılmayan, eğitimin ücretsiz olduğu, kamu fabrikalarının herkesin ihtiyacını karşıladığı vir dünya vaat etmişlerdir. bu dünyada dine ve ahlaka da gerek olmayacaktır. çünkü din, insanları gerçekte baskı altında olduklarını fark edemeyecekleri şekilde uyutan bir uyuşturucudur.

  devrimden sonraki yeni dünyada, insanlar insanlıklarını gerçekleştirebileceklerdir. bundan sonra insanların yapıp ettikleri şeyler anlamlı olacak ve insanlar birbirleriyle iş birliği hâlinde yaşayacaklardır. devrim, tüm bunları başarmanın tek yoludur ve kapitalistler öylece servetlerinden vazgeçmeyecekleri için, devrimi gerçekleştirmenin tek yolu da şiddettir.

  son sözde, komünizm, kendini gerçekleştirmek için şiddete başvurmak zorundadır. bunu "komünist manifesto"yu okumayan komünistler pek tabii ki anlamayacaklardır ve kendi fikirlerini "her türlü şiddete hayır! kahrolsun savaş! yaşasın barış!" gibi gerçekten de insancıl ve mantıklı ve ahlaki; fakat komünizmin özüyle tamamen çelişen ifadelere dayandıracaktır.

  özetle, bir komünistin, daha doğrusu kendisini komünist olarak tanımlayan birisinin "savaşa hayır!" demesi, doğrudan doğruya komünist ideolojiyle çelişmesi demektir.
 • kapitalizm ortadan kalkmadan komünizm gerçekleşemez. komünizmin gerçekleşmesi için gereken koşul, kapitalizmin yok edilmesidir. kapitalizm de "komünist manifesto"da işlendiği üzere, şiddetle yok edilecektir. dolayısıyla komünizm, şiddete dayanır.

  mantık dediğimiz bilim alanı, çok güzel bir bilim alanımızdır. çıkarım yapmaktan yoksun ve okuduğunu anlamaktan âciz varlıkların, kalkıp "didiini annamiyo yhaa" diye 'şey yapmaları' son derece normaldir.
 • komünist ülkelerde yaşamış insanlar ile hayatı boyunca muhatap olamamış insan beyanatı. 50li yaşlarda bi çinli bulursan sor bakalım, ne kadar insanmış.
 • çin'de yaşanan proleter çin devrimi'nin, yaklaşık 40 yıl boyunca iç savaşlar ve iç yıkımlar biçiminde gerçekleştiğini bilmeyen sözde komünistleri de gözler önüne seren bir gerçekliktir.