şükela:  tümü | bugün
 • tony blairin seçildiği sene cumhuriyette yabancı basından alınma harika bir çizim vardı. comunism 2 its alive başlığı altında komünizm mezarından fırlamış şeklen ghoul'u andıran bir yaratık olarak resmedilmişti. çizim tamamıyla hammer filmlerinin afişlerine bir göndermeydi. komünizmle olmasa da insanların içindeki komünizm korkusuyla bu kadar güzel dalga geçen bir başka eser görmemiştim. aklıma geldikçe net üzerinde bu posteri çılgıncasına ararım lakin henüz sonuç alabilmiş değilim.
 • (bkz: dalga gecmek) ba$liginda aciklanan eylemden farksiz olarak bilgi ile desteklenmedigi surece deli sacmasi olmaktan kurtulamayacak; ancak ekonomi bilgisi yevmiye defterinden, siyaset bilgisi de ortaokul vatanda$lik bilgisi kitabindan ileri olanlar tarafindan yapildiginda sadece adini bilip de bir *izm uygulamaya kalkmanin insani nasil maymun edeceginin kaniti hareket.

  das kapital'in turkiye'de iki forma eksik basildigi, o eksik iki formada anlatilan "asya ekonomik sisteminde, ortada feodal bir rejim yokken komunizm anlamindan kaybeder" vs. kisimlari yoksayip da komunizm'i "benim param olmadigina gore kimsenin olmasin" ve/veya "kaslarim di$inda bir boka yaramam, ama haklarim e$it" safsatasindan ibaret sananlar icin hakaret niteliginde harekettir ayni zamanda.

  "rusya cokmu$ken.." $eklinde ba$layan cumleler gibi, "kuba'nin hali ortada.." diye ba$layan cumleler de (oralari adina "ne yazik ki") gercegi yansittigindan erturk yondem'in de katilmasi ciddiyetlerinden de degerlerinden de calmamaktadir.
 • kendini fazlasiyla ciddiye alan herkes ver her akimla dalga gecildigi gibi komunizmle de dalga gecilir.
  ayrica (bkz: kapitalizmle dalga gecmek) (bkz: dinle dalga gecmek) (ara: *le dalga gecmek)
  (ara: *la dalga gecmek) (bkz: dalga gecmek)
 • bir müslümanın, bir insanın komünist olmasını ve marks'ın düşüncelerini makul bulmasını, evrim teorisini benimsemesini hatta ateist olmasını "alay" konusu etmesi, o dinin (islami) bağlamında ancak ziyanda olmakla açıklanır.

  yıllardır aynı saçma argumanlarla (namaz kılarken vücudun aldığı şekil, peygamberin 9 yaşındaki kızla evlenmesi, müslümanlardaki zeka seviyesi geriliği vs gibi) din eleştirisi yaptığını sanan bir grup andavalın karşısına yine aynı tarzdaki andaval argümanlarla dikilmek, çok ironik bir durum.
  bir tarafta "komünist" olmanın bir aşağılanma şekli olduğunu söylemeye getiren lafızlarla bir cenah, öte tarafta "müslüman" olmanın bir algısal kıtlık yarattığını savunan başka bir cenah... buradan bakınca gerizekalılık oranında herhangi bir fark yok

  son olarak da ;

  " nasılsanız, o şekilde yönetilirsiniz"