şükela:  tümü | bugün
 • saroz körfezinde çok güzel küçücük bir koy. geliboluyu geçtikten sonra shellbenzincisinden sonraki ilk soldan dönün önce asfalt köy yolunda sonra da stabilize yolda yaklaşık 20km. gidin denizi görünce durun. muazzam manzara ve çok güzel bir doğa ayrıca tabi ki bir scuba cenneti.
 • ta$ini, cakilini, orfoznuri'sini, icine karpuz daldirdigimiz yalagi cok ozledigim cennet ko$esi.
 • kompresörü olanlar için ideal dalış noktası... özellikle koyun sağ taraına yapılan dalışlar çok makbuldür. zira saroz körfezi'nin sualtında mercanların büyümesine olanak sağladığı tek noktadır. bu arada yüzey de * kamp yapmaya son derece uygundur. biz gider bir hafta on gün kalırdık çadırda. geceleri çok güzel olur ayrıca. yıldızları teker teker sayabilirsiniz. koyun sol tarafındaki balıkçı barınağından taze taze mezgit alıp pişirmek nefis olur...
 • kuzey kısmında buzağı suretinde 2-3 orfozun bulunduğu, gelincikleri, ahtopotlarıyla çok güzel bir dalış noktası. suyun altı hala oldukça zengin. gidenlere gece dalışı yapmaları şiddetle önerilir. ilk gidenler için, yol bir cehennem olsa da daha sonra bu vb. bütün olumsuzluklara dua edilen yer. yoksa çoktan istilaya uğramış olurdu. ayrıca henüz gitmemiş, gidecek olanlar için anektot olarak; suyun altındaki dalış bilgisayarını mutlaka görünüz. internet bağlantısı yok ama olsun hoş olmuş.
 • gelibolu'dan çanakkale yoluna girilince ilk sağa dönülüp az ilerideki fındıklı köyünü geçtikten sonra en fazla 20 km hızla patika yoldan aşağıya doğru nefis manzara ile karşılaşılınca nefeslerin kesildiği cennet. gelibolu'ya yakınlığı ile gönlümde taht kurmuş, ister güneyli'den tekneyle, ister gelibolu'dan kara yoluyla gidilsin, hayal aleminde, bambaşka alemlerde yaşamamın nedeni...
  güneşin altında kavrulduktan sonra denize atılan ilk adımlarda soğukluktan dolayı çığlık atmamak için her seferinde kendimi zor tuttuğum, ama en fazla beş dakika sonra alışınca bir daha çıkmamak üzere yüzdüğüm, daldığım, deniz yıldızları çıkardığım cennet. kayaların tepesinde denize düşe çıka maceralar yaşanabilen, en ufak yerleşim izine rastlanamayacak, etraftaki tek betonun sarosun tuzlu sularından arınmak için yapılmış olan çeşme olduğu görülebilecek, en fazla çadır ya da karavanda ikamet edilebilecek, dalış yeri, bir nevi akvaryum. (bkz: tatili gelmek)
 • gelibolu'yu geçtikten sonra fındıklı köyü tabelasından girip devam ederek ulaşabileceğiniz küçük koy.
  dalış severlerin yazın iğne atsan yere düşmez hale getirdikleri yer.

  bu sene su sıcaklığının bi çok yer gibi ciddi derecede arttığı sarozda, saroz gibi deniz isteyenlere, çivi gibi deniz isteyenlere önerilir. (29 temmuz 2007, suyun üstü 17 altı 14 derece)
 • (bkz: #13718800)
 • denizanaları tarafından fethedilmiş liman. dalış kıyafetlerini giymeden yüzmek neredeyse imkansızdı. limanın her iki tarafına da dalsam da suyun altında pek ilgi çekici birşey göremedeğimi söyleyebilirim. beklentileri sıfırlayıp gitmekte fayda var. ayrıca, insan en azından temiz bir tuvalet ve duş (duş hiç yok!) arıyor.

  yıldızlar ise kesinlikle harika. onlara bakarken uyuyakalmak için bile gidilebilir.
 • ilgi çekici olarak sualtında bir klozet ve masaüstü pc mevcut
 • 4-5 metrelerde bile kayaların dibini baktığınızda mığrıya veya mürene rastlayabileceğiniz, 14 metre de sizi bekleyen kocaman bir orfozun olduğu deniz tavşanından ahtapota kadar birçok canlıyı görebileceğiniz dalış cenneti. bok mu var demeyin 20 metredeki klozeti de mutlaka görün. biraz daha devam ettikten sonra sizi bir pc ve printer karşılayacak.

  kömür limanı, adında olduğu gibi kömürle ilgili bir şey yok. bir zamanlar var olan iskeleden teknelerle kömür taşınırmış, isim oradan kalmış. istanbul'a yakın olmasından ötürü özellikle temmuz ve ağustos aylarında suyun altında bile yoğunluk yaşayabiliyorsunuz. su bazen o kadar soğuk oluyor ki ağustosta 16 dereceye daldığımı bilirim. köye inene kadar yolda bir problem yok ama köyden limana kadar yollar gerçekten çok kötü. eğerki arabanıza karşı çok titizseniz kömür limanına sokmayın. aslında yolların kötü olması dalışa gelenler için bir avantaj. yollar iyi olsa tam bir piknik çöplüğüne dönerdi. siz suyun altındayken yukarıdan birinin soğusun diye denize atacağı karpuzla karşı karşıya kalabilirdiniz.

  her seviyeden dalıcı için saroz kömür liman'ı cennet sayılabilecek bir yer. çoğu dalış tutkunu mutlaka burada dalmıştır ama dalmayanlar için geç bile kaldınız diyebilirim.