şükela:  tümü | bugün
 • saroz körfezinde çok güzel küçücük bir koy. geliboluyu geçtikten sonra shellbenzincisinden sonraki ilk soldan dönün önce asfalt köy yolunda sonra da stabilize yolda yaklaşık 20km. gidin denizi görünce durun. muazzam manzara ve çok güzel bir doğa ayrıca tabi ki bir scuba cenneti.
 • ta$ini, cakilini, orfoznuri'sini, icine karpuz daldirdigimiz yalagi cok ozledigim cennet ko$esi.
 • kompresörü olanlar için ideal dalış noktası... özellikle koyun sağ taraına yapılan dalışlar çok makbuldür. zira saroz körfezi'nin sualtında mercanların büyümesine olanak sağladığı tek noktadır. bu arada yüzey de * kamp yapmaya son derece uygundur. biz gider bir hafta on gün kalırdık çadırda. geceleri çok güzel olur ayrıca. yıldızları teker teker sayabilirsiniz. koyun sol tarafındaki balıkçı barınağından taze taze mezgit alıp pişirmek nefis olur...
 • kuzey kısmında buzağı suretinde 2-3 orfozun bulunduğu, gelincikleri, ahtopotlarıyla çok güzel bir dalış noktası. suyun altı hala oldukça zengin. gidenlere gece dalışı yapmaları şiddetle önerilir. ilk gidenler için, yol bir cehennem olsa da daha sonra bu vb. bütün olumsuzluklara dua edilen yer. yoksa çoktan istilaya uğramış olurdu. ayrıca henüz gitmemiş, gidecek olanlar için anektot olarak; suyun altındaki dalış bilgisayarını mutlaka görünüz. internet bağlantısı yok ama olsun hoş olmuş.
 • gelibolu'dan çanakkale yoluna girilince ilk sağa dönülüp az ilerideki fındıklı köyünü geçtikten sonra en fazla 20 km hızla patika yoldan aşağıya doğru nefis manzara ile karşılaşılınca nefeslerin kesildiği cennet. gelibolu'ya yakınlığı ile gönlümde taht kurmuş, ister güneyli'den tekneyle, ister gelibolu'dan kara yoluyla gidilsin, hayal aleminde, bambaşka alemlerde yaşamamın nedeni...
  güneşin altında kavrulduktan sonra denize atılan ilk adımlarda soğukluktan dolayı çığlık atmamak için her seferinde kendimi zor tuttuğum, ama en fazla beş dakika sonra alışınca bir daha çıkmamak üzere yüzdüğüm, daldığım, deniz yıldızları çıkardığım cennet. kayaların tepesinde denize düşe çıka maceralar yaşanabilen, en ufak yerleşim izine rastlanamayacak, etraftaki tek betonun sarosun tuzlu sularından arınmak için yapılmış olan çeşme olduğu görülebilecek, en fazla çadır ya da karavanda ikamet edilebilecek, dalış yeri, bir nevi akvaryum. (bkz: tatili gelmek)
 • gelibolu'yu geçtikten sonra fındıklı köyü tabelasından girip devam ederek ulaşabileceğiniz küçük koy.
  dalış severlerin yazın iğne atsan yere düşmez hale getirdikleri yer.

  bu sene su sıcaklığının bi çok yer gibi ciddi derecede arttığı sarozda, saroz gibi deniz isteyenlere, çivi gibi deniz isteyenlere önerilir. (29 temmuz 2007, suyun üstü 17 altı 14 derece)
 • (bkz: #13718800)
 • denizanaları tarafından fethedilmiş liman. dalış kıyafetlerini giymeden yüzmek neredeyse imkansızdı. limanın her iki tarafına da dalsam da suyun altında pek ilgi çekici birşey göremedeğimi söyleyebilirim. beklentileri sıfırlayıp gitmekte fayda var. ayrıca, insan en azından temiz bir tuvalet ve duş (duş hiç yok!) arıyor.

  yıldızlar ise kesinlikle harika. onlara bakarken uyuyakalmak için bile gidilebilir.
 • ilgi çekici olarak sualtında bir klozet ve masaüstü pc mevcut
 • sağ buruna doğru gittiğiniz takdirde(ki zaten sol burun dağdan düşen taşlar yüzünden dalışa yasak bölgedir) o noktaya kadar olan yaklaşık 7 metre olan derinlik aşağıya doğru birden 20 metrelere kadar inmektedir(daha sonra bir kez daha 50-60-80 diye derinlikler devam etmektedir). işte o 7 metrelik yerden aşağıya inmeye başladığınızda elinizde feneriniz var ise kovukları karıştırmaya başlayabilirsiniz. 10-12 metreler civarında görebileceğiniz ahtapotlar,böcekler karideslerin yanında 15 metrecivarında burnu dönmeye başladığınızda sağınızda kocaman 2 adet yarık göreceksiniz işte orda iki adet orfoz yaşamakta biri büyük biri nispeten daha küçük. yolumuza biraz daha ilerliyoruz ve kovukların birinde kocaman bir mığrı görüyoruz. klozeti yukarından görmeye bağladığımız noktada (gidiş yönünde)(o esnada henüz dibe yaklaşmadığınızı varsayıyorum) yastık şeklinde kolları kısacık deniz yıldızları göreceksiniz balıkarın yanında bu bölge çok sayıda farklı deniz yıldızına da ev sahipliği yapmaktadır. klozete indiniz standart fotoğraf pozlarını verdiniz ileride bir bilgisayar var orda da fazla çevreye zarar vermeden pozlarınızı veriniz yaklaşık yarım metre ilerisinde en altta bir oyuk var kuma yatınız ve feneriniz ile kovuğa bakınız orda bir gelincik göreceksiniz. bu esnada sakın fazla panik yapmayın üzerinizden ortalama bir masa boyutunda bir orfoz daha geçmiş olabilir onun da yuvası oralarda bir yerde. yolumuza devam ediyoruz yosunluk bölgeden birazcık tırmanıyoruz ve geri dönüşe başlıyoruz görü dönüş olduğu için birazcık yükseliyoruz kovuklarda yine bir kaç tane ahtapot,böcek görecekiniz fazla korkutmadan kendileriyle oynayabilirsiniz. şimdi bilgisayarın yaklaşık 3-5 metre üstündeyiz tekrardan kovuklarda bir müren sizi bekliyor hatta şansınız varsa bir kez daha masa kadar büyük olan orfozu sizi açıktan izlerken yakalayabilrisiniz. geldiğimiz yolu geri dönüyoruz ama bu nasıl bir canlı çeşitliliğidir her oyukta her kovukta bir canlı sadece balık olarak da değil deniz yıldızları bitkiler. şimdi dalışın sonlarına doğru yaklaştık suya indiğimiz 7 metrelere geldik yolumuza devam edelim bu derinliklerde pek birşey yok gibi fakat doğan abinin komprasörünün hizasına geldiğimizde orda bir adet tekerlek var içinde 2 adet ahtapot yuva yapmış şanslıysanız onları da görür bu mükemmel dalış noktasındaki dalışınızı tamamlarsanız.

  keyifli dalışlar