şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: göçebe)
 • kuan'ın güzel bir eseridir. ezgi çok hoşuma gitti. buraya da bırakayım; https://www.youtube.com/watch?v=6leotahjniy

  ayrıca, göçebelik ve konar göçerlik karşılaştırması için de bakınız; https://www.youtube.com/watch?v=eopzfm_dfpw
 • prof. dr. saadettin yağmur gömeç'e göre, türkleri sadece hayvancılıkla uğraşan, göçebe bir kavim olarak telakki eden bakış açısına karşılık adlandırılması gereken kavram.

  gömeç, bu tezini uygur hakanı moyen cor'un (börü ken) taryat yazıtına dayandırır. konar göçer yaşam tarzına değinen ilk kaynakların başında taryat (terhin) yazıtı gelir:

  "... ejderha yılında (752), ötüken'in ortasında, süngüz-başkan'ın kutlu zirvesinin batısında yazı geçirdim. otağımı orada yaptırdım. sınırımı belirledim. bin yıllık, on bin günlük kitabemi ve işaretimi burada yassı taşa yazdırdım. bütün taşa nakşettim. yukarıda tanrı izin verdiği için, aşağıda yağız yer beslediğinden devlet ve yasa sahibi oldum. önde güneşin, batıda ayın doğduğu yerdeki halklar, dört taraftaki masum insanlar benim işimi-gücümü görürler. düşmanım bölük yok oldu. ötüken ülkesi ve çevresi, ikisi arasındaki tarlaların, sekiz selenge, orkun, togla, sebintürdü, kargu ve burgu'daki sularımda konar göçerdim ben."

  ("konar göçer deyimine dair ilk tespitler ve konar göçerlik", mayıs 2018)

  on beşinci asra geldiğimizde ak koyunlu kağanı kara yülük osman bey'in oğullarına verdiği şu nasihat da yukarıdaki fikirle özdeştir:

  "sakın oturak hayata geçmeyin. çünkü beylik ve hakimiyet yörüklükle türkmenliktedir."