• seçimden beridir iddia edilenin aksine konda'nın manipülasyon yaptığını düşünmüyorum, muhtemelen yanlış örneklem ve abd'deki "utangaç trumpçılar" falan gibi bir durum yüzünden patladı konda ki aslında sadece konda değil çoğu anket şirketi bu seçimlerde ağır sıçtı. anket şirketlerinin sıçışı ise aslında dünya genelinde yeni bir durum değil, özellikle son 10-15 yıldır kamuoyu araştırmaları seçimlerin sonuçlarını başarılı bir şekilde tahmin etme noktasında büyük problemler yaşıyorlar; çünkü insanlar politik tercihlerini çok hızlı bir şekilde değiştirebiliyorlar veya direkt sandık başında karar veriyorlar.

gerçi anket şirketlerinin sıçması türkiye özelinde de yeni bir durum değil ama bizdeki durum daha vahim, çoğu anket şirketi anket diye wishful thinking sattıkları için ve hatta bazıları tamamen masa başında götlerinden uydurdukları anketleri piyasaya sürdükleri için bu duruma alışkınız. mesela adını hatırlamadığım bir şirket 81 ilden 60.000 kişiyle görüşerek anket yaptığını iddia etmişti de bu işleri bilen bir kişi böyle bir anketin bütçesinin en az 2 milyon dolar seviyesinde olacağını söyleyip "ufak atın bari" iması yapmıştı. konda bu anlamda önceki seçimlerin çoğunu başarılı bir şekilde tahmin ettiği için hak edilmiş bir güvene sahipti ama bu seçimde herkes "konda diyorsa doğrudur" kafasıyla hareket edip kemal kılıçdaroğlu'nun ilk turda kazanmaya çok yakın olduğuna ikna olduğu* için tahminler tutmayınca kabak konda'nın ve onun ekran yüzü bekir ağırdır'ın başına patladı. aslında bekir ağırdır erdoğan'ın sanıldığı gibi ölüp bitmediğini ve muhalefetin yanlış bir strateji izleyerek seçimi "erdoğan ve diğerleri" kavgasına çevirdiği için son kertede rahat kazanılması gereken bir seçimi zora soktuğunu daha kemal kılıçdaroğlu'nun adaylığı kesinleşmeden söylemişti ama muhtemelen muhalefetin kazanmasını istediği için seçime az bir süre kala bu konulara girmeyi bıraktı ve elindeki veriler doğrultusunda cumhur ittifakı'nın parlamentodaki çoğunluğunu yitireceğini ve kemal kılıçdaroğlu'nun ilk turda kazanmaya yakın olduğunu falan söylemeye başladı. sonuçlar bunların tam tersi olunca da herkes kendisinin dürüstlüğünü sorgulamaya başladı haliyle, konda bu konuda bir özeleştiri yapmaya çalıştı ama ağırdır'ın şahsi anlamda herhangi bir özeleştirisi oldu mu bilmiyorum. olsa da insanların pek sallayacağını sanmıyorum orası ayrı tabii.

bu seçimi anketörler açısından bu kadar riskli hale getiren şeyse %50+1 oyu alanın seçimi kazanıyor ve her şeyi alıyor olması. yani mesela parti oylarında da konda'nın tahminleri pek başarılı değil ama parlamenter sistemle yönetiliyor olsak şu tahminleri yaptıkları için konda ve bekir ağırdır bu kadar yerden yere vurulmazlardı sanırım. %50'yi geçenin gücün %100'ünü kontrol ettiği bir ortamda ise konda'nın önceki güvenilirliğinin de etkisiyle umutların yükselmesine neden olan bir tahmin yapıp yanılması insanların konda'yı satılmış ilan etmesine neden oldu. ben bu kadar ağır düşüncelere sahip değilim, bu anket işi türkiye'de zaten at yarışına döndü ama bekir ağırdır'ın en azından son 1-2 ayda biraz daha temkinli beyanlar vermesi hem konda için hem de kendisi için daha iyi olabilirmiş sanırım.

konda'nın cumhurbaşkanlığı tahminlerinin beklentilerin bu kadar uzağında kalmasının en önemli sebebi ise bence #131624337 nolu entryde de belirttiğim üzere mhp'nin oyunun daha önce olduğu gibi anket şirketlerinin hepsini ters köşe yapması ve yine anketleri ters köşe yaparak %2,8 oy alan yeniden refah partisi faktörleri oldu. zaten ortalıkta "cumhurbaşkanlığı seçimlerini tam isabet bildik" diye gezen şirketlerin de parti oylarında sıçıp batırdıklarını, hatta aşırı tutarsız sonuçlara ulaştıklarını görüyorum. konda bu anlamda kendi içinde tutarlı bir sonuç bulduğu için manipülasyon ihtimalinden çok dümdüz yanılmış olmaları daha mantıklı geliyor.

he yanılmış olmaları çok mu büyük mesele? valla seçimler anketlerle kazanılıp kaybediliyor olsalardı yerel seçimlerde uzun bir süre boyunca kimsenin şans vermediği ekrem imamoğlu seçimleri kazanmazdı, bu anketler bize bir fikir vermeleri için yapılıyor ama verilerin konda açısından büyük başarısızlık olduğu da bir gerçek. bekir ağırdır bu durumun farkında olacak ki seçimlerden beri pek ortalıkta görünmüyor ama konda'nın şirket olarak zedelenen itibarının düzelmesi çok da kolay olmayacak gibi.
  • angut aktroll'ler gelmiş, herkesi kendileri gibi beyinsiz sandıkları için "kabulleneceğiz, tayyip kazanacak, yapacak bir şey yok" entry'leri giriyor afafdssxaa
  • bakın bunun gibi şerefsizlere kanmayın. aklınıza gelebilecek her türlü yöntemle algı yapıyorlar. gidin oyunuzu verin, değiştirelim bu iktidarı.
  • 2009 yerel seçimlerinde il genel meclisi için düzenledikleri anketin sonucu:

http://wowturkey.com/…301/metehan_akdogan_konda.jpg
    http://www.zaman.com.tr/…keti-sonuclari_830201.html

akp:47.9
    chp:23,5

demişler...

gerçekleşen:

http://haberciniz.biz/…uclari-il-genel-meclisi.html

akp :38,33
    chp : 23,17

10 puan yanılma e oha derler adama!

bir de yerel seçim öncesi genel seçim anketi yapmak da ne oluyor? bir uyanık bunlar sanırım.
  • 23 haziran seçimleri için direk müneccimi yemiş şirket.
  • bilmeyen ergenler için uyaralım:

konda asla ama asla seçimden önceki 2-3 gün haricinde anket sonuçlarını yayınlamaz. ondan önceki tarihlerde sadece abonelerine özel şekilde bu sonuçları paylaşır (aylık 6000tl karşılığında). sonuçlar aboneler tarafından dışarı sızdırılırsa asla yaptığı anketi doğrulamaz ya da yalanlamaz. adamların politikası bu şekilde.

yani o nedenle bu yayınlanan anket aboneler tarafından sızdırılmış bir anket de olabilir; tamamen götten sallanmış manipülatif bir veri de olabilir. bunu asla bilemeyiz.
  • son anketine tesadüfen ben de katıldım. oyumu cb seçiminde ince, mecliste iyi parti olarak belirttim.

erzurum olayından sonra değiştirmeyi düşünüyordum ama son anketten sonra oyum kk'ya.

inanmayanlar için #150094675
  • dün medyascope yaynında bekir ağırdır açık ve net şekilde "konda seçimden önce herhangi bir anket yayınlamıyor. ta ki seçimden önceki son perşembe günü saat 12.00'ye kadar kendi resmi duyurusunun dışında..." açıklamasını yaptı.

bu seçim sürecinde reyting devşirmek isteyen ilgi manyağı özlem gürses ve benzerlerine ne kadar güvenilmesi gerektiğini de bir kere daha anlamış olduk.
  • 19 haziran 2019 konda anket sonuçları'yla reel sonucu neredeyse nokta atışı bilmiştir.
    aradaki bu kadar ciddî farkı dillendirebilen ve öngörebilen yegane şirket olmuştur.

ilk okuduğumda "lann?!?" demistim ama, helâl olsun. hakikaten bu işin en iyisi olduğunu kanıtladı bence
  • bugün evimin kapısını çalıp seçim anketi yaparak, kırk yıl boyunca hiç bir anketçiyle karşılaşmadığım, anket yaptırmış bir kişiyle bile tanışmadığım için asla inanmadığım şu anket işine inanmamı sağlayan şirket.

seçimden bir hafta önce açıklanacak ankete benden katkı: 1 oy tip'e 1 oy kilicdaroglu'na
hesabın var mı? giriş yap