şükela:  tümü | bugün soru sor
 • konda araştırma'nın, 'seçmen kümeleri' başlığıyla, parti seçmenlerini incelediği rapor serisinin akp kısmıdır.

  özet editi: internet kullanmıyorlar, sosyal medyaya sansür uygulanmasından mutlular, en çok atv / trt / a haber izliyorlar, ekonomi konusunda dışarıya bir sorunumuz yok diyorlarmış ama içten içe 'lan yoksa kriz mi geliyor' diye korkuyorlarmış, basına yönelik baskı olduğunu düşünmüyorlarmış, çoğunluğu tayyip erdoğan nedeniyle oy veriyormuş, otoriterleşme olduğuna da inanmıyorlarmış.

  rapora göre:

  "ak parti seçmenlerinin %36’sı internete hiç girmemektedir. türkiye 2017 genel seçmen ortalamasında internete hiç girmeyenlerin oranı %29’dur. buna göre, internet kullanımı ak parti seçmenleri arasında türkiye ortalamasından aşağıdadır. %8’lik ak parti seçmeni internete girse de sosyal medya kullanıcısı olmadığını ifade etmektedir."

  "ak parti seçmenlerinin haberleri izlemeyi en fazla tercih ettiği televizyon kanalları sırasıyla %26 oranıyla atv, %19 ile trt ve %17 ile a haber’dir."

  "ak parti seçmenlerinin oy verme tercihlerini belirleyen başlıca etkenin partinin lideri olarak gözükmektedir. %46 oranında ak parti seçmeni seçimlerde oyunu partinin lideri için verdiğini ifade etmektedir. bunu, %22 ile oyunu ak parti’nin taraftarı olduğu için ve %22 ile ideolojik nedenlerle kullandığını söyleyen seçmen grupları izlemektedir. seçimlerde kararını son dakikada vererek oy kullanan ak parti seçmenlerinin oranı %9, herhangi bir parti bağımlılığı olmadan oy kullandığını belirtenlerin oranı sadece %1’dir."

  "ak parti seçmenlerinin üçte ikisinin ideoloji ve uygulanan politikalardan bağımsız olarak partisinin etrafında kemikleştiği sonucuna varılabilir. toplamda %68 oranında ak parti seçmeni oy tercihlerini lider ve parti kimliği nedeniyle yapmaktadır."

  "ak parti seçmenlerinin avrupa birliği’ne üyelik konusundaki görüşleri ağırlıklı olarak olumsuzdur. “türkiye mutlaka avrupa birliği’ne üye olmalıdır” görüşünü “doğru” bulanlar aralık 2015’te ak parti seçmenlerinin yarısını oluşturmaktadır."

  "her ne kadar ak parti seçmenleri ekonominin genel yönetimi ve durumu konularında iyimser görüşlere sahip olsa da, bireysel ekonomik durumları hakkında daha karamsar bir tavır sergilemektedirler. “önümüzdeki aylarda kendi hayatınızda bir ekonomik zorluk bekliyor musunuz?” şeklindeki soruya ak parti seçmenlerinin %31’i beklediğini söylemektedir ve türkiye genel seçmenleri içindeki %49 olan orana yaklaşmaktadır."

  "2016 yılının mayıs ve haziran ayları verilerinin ortalamasına göre ak parti seçmenlerinin %46’sı laiklik ilkesinin anayasada aynı şekliyle kalması gerektiğini söylemiştir. %41 oranında ak parti seçmeni ise laiklik ilkesinin anayasada yer almasıyla beraber devletin tüm dinlere eşit mesafede olacağı şekilde yeniden tanımlanması gerektiğini belirtmiştir. laiklik ilkesinin anayasada yer almaması gerektiğini düşünenlerin oranı %14’de kalmaktadır."

  "aralık 2016 verilerine göre, ak parti seçmenlerinin %44’ü medyaya baskı yapılmadığını, %36’sı duruma göre bazen yapıldığını, %20’si de yapıldığını söylemektedir. türkiye seçmenlerinin genelinde ise bu konuda tam tersi bir dağılım olduğu görülmektedir. duruma göre bazen baskı yapıldığını düşünenlerin oranı %32 ile ak parti seçmenleri arasındaki orana yaklaşırken, baskı yapılmadığını söyleyenlerin oranı %23, baskı yapıldığını söyleyenlerin oranı %44’tür."

  "ak parti seçmenleri arasında “devlet istediği kişiyi sebepsizce, keyfi gerekçeyle tutukladığı için fikrimi kendime saklıyorum” görüşüne katılmayanların oranı katılanların oranının oldukça üzerindedir. ak parti seçmenleri içinde fikirlerini açıklamaktan sakınmadığını söyleyen seçmenlerin oranı diğer tüm parti seçmenlerininkinin üzerindedir."

  "ak parti seçmenlerinin büyük çoğunluğu döviz kurunda son dönemde yaşanan istikrarsızlığın nedenini “dış güçlerin türkiye’ye karşı bir operasyonu” olarak görmektedir."

  "tüm partilerin seçmenlerinin büyük çoğunluğu internete girmediğini veya internetten haber almadığını söylemektedir. internete girmeyenlerin ve internetten haber almayanların toplam oranı %81 ile en çok ak parti seçmenlerindedir."

  "devletin dönem dönem sosyal medya mecralarına erişimi kısıtlamasından en az rahatsız olan seçmenlerin ak partili’ler olduğu görülmektedir. ak parti seçmenlerinin beşte biri “rahatsızım” derken, bu oran chp’liler arasında %88, hdp’lilerde %82, mhp’lilerde %57 ve diğer partilerin seçmenlerinde %48’e çıkmaktadır. rahatsız olmadığını söyleyenler ve memnun olduğunu söyleyenler en fazla ak partili’lerdir."

  "türkiye’de hukukun ve yargının işleyişinden memnun olduğunu söyleyen tek seçmen grubu ak parti’ye aittir. ak parti seçmenlerinin %70’i hukukun ve yargının işleyişinden memnun olduğunu belirtmektedir."
 • - "her ne kadar ak parti seçmenleri ekonominin genel yönetimi ve durumu konularında iyimser görüşlere sahip olsa da, bireysel ekonomik durumları hakkında daha karamsar bir tavır sergilemektedirler.''

  biz biliyoruz o tavrın ne olduğunu.

  -----edit: tam da şu anda yanımda 5 yıldızlı otelin giriş güvenlik kabininde duran ve aylık 1700 lira alan güvenlik görevlisi arkadaşım bana güzelleme yapıyor. ben de haklısın abi gılışdar falan diyorum.
 • 131 sayfalik pdf dokumaninin konda'nin resmi sitesinden indirilebilecegi rapor.

  bugunlerin en guncel sorunu dolardaki artis olduguna gore, akp secmeni bu konuya takiliyor mu sorusunun yanitini vermis bu arada. 60nci sayfada.
  akp secmeninin %65'i dis guclerin oyunu diyor, %31'i ise dolardaki artis beni ilgilendirmiyor diyor. iste o ekonomik kriz falan hepi topu %4luk bir kesimin oyunu alabilir anca.
 • yani özetle diyor ki;
  ** bu grup tc ortalamasının çok altında kalarak bırak sosyal medya, internete bile girmemektedir. mağaraya dahi henüz internet bağlatmamışlardır. doğaldır ki hatiri sayılır kısmı dünyadan ciddi oranda bi haberdirler.

  ** grubun büyük çoğunluğunda bilinç, analiz, sorgu, eleştri falan yoktur, neden? çünkü %68 oranında yekten bir isme kapılıp gitmektedirler, o isim bir gün olmasa ne yapacaklarını bilemeyeceklerdir.

  ** ağırlıkla sadece duymak istedikleri şeyleri söyleyen kaynaklara itibar ederler, acaba? diye sormazlar.

  ** daha da bombası; bu gruba, iyi misiniz, rahat mısınız, geleceğinizden ümitli misiniz, önümüzdeki günler size iyi şeyler getirecek mi diye sorulduğunda yine ağırlıkla "yok ümitli değiliz" demekte ancak buna sebebiyet veren oluşumları da aynen desteklemektedirler.

  aslında en özetle ; kafalar bi'dünya takılmaktadırlar.

  itiraf gibi anket olmuş lan...
 • ilginç bi rapor.
 • bu adamlar oy verememeli, çok net.

  2018 yılında internete girmeyen adam senin benim geleceğimi belirliyor. şaka gibi gerçekten...
 • seçim sistemin hızlı bir reforma ihtiyaç var (bkz: #75603073)
 • konda araştırma özet
 • akp seçmenlerinin 2/3'nün dövizdeki yükselmeleri dış güçlerin türkiye üzerinde oynadığı bir oyun olarak değerlendirdiğini gösteren rapor.
  birisi bu arkadaşlara dövizin yükselmediğini, aslında tl'nin tüm para birimleri karşısında değer kaybettiğini anlatması lazım.
  muharrem ince duy sesimi.
 • "ak parti seçmenlerinin %36’sı internete hiç girmemektedir. türkiye 2017 genel seçmen ortalamasında internete hiç girmeyenlerin oranı %29’dur. buna göre, internet kullanımı ak parti seçmenleri arasında türkiye ortalamasından aşağıdadır. %8’lik ak parti seçmeni internete girse de sosyal medya kullanıcısı olmadığını ifade etmektedir."

  bu paragraf özellikle çok önemli.her seçimde yanılmamızın sebebi bu.

  hayalet gibiler,her seçimde oy kullanırlar,ama hiçbir yerde gözükmedikleri için hep yanılmamıza sebep oluyorlar.hayalet akp seçmeni diyorum ben bunlara ve toplumda yüzdeleri çok fazla.akp'nin özellikle üzerine oynadığı kesim bu kesim işte.