şükela:  tümü | bugün
 • şu adresten ulaşılabilecek ankettir:

  http://konda.com.tr/demokrasinobeti/

  1875 kişi ile yüz yüze görüşerek yapılan bir ankettir. anketin sonuçlarını kendimce şöyle özetleyebilirim.

  -demokrasi nöbetine katılanların yüzde 85'i akp seçmeni, bunun yarısı akp üyesi. yüzde 5 mhp seçmeni ve geri kalan yüzde 10'un yarısı da kararsız seçmen.

  -nöbete katılanların yüzde 62'si olayı televizyondan duymuş. bu insanların yüzde 72'si haberleri genel olarak yandaş kanallardan (a haber, atv, trt, kanal 7) takip ediyor.

  -nöbete katılanların yüzde 80'i 15 temmuz gecesi sokağa çıktığını söylemiş. cumhurbaşkanı'nın çağrısından sonra sokağa çıkanların yüzde 90'ı akp'li.

  -nöbete katılanların yüzde 61'i daha önce bir siyasi eyleme katılmış.

  -nöbete katılanların yüzde 61'i erkek, yüzde 39'u kadın. yüzde 83'ü kendisini muhafazakar olarak tanımlıyor. kitledeki inançsız oranı yüzde 1.

  -nöbete katılanların yüzde 30'u işçi (aslında yüzde 15'i özel sektör çalışanı diyor da, işçiden bir farklarının olmadığını bilmiyorlar), yüzde 19'u ev kadını, yüzde 12'si öğrenci, yüzde 12'si devlet memuru.

  -nöbete katılanların yüzde 35'i "vatan için", yüzde 10'u "ülke için", yüzde 10'u "cumhurbaşkanı çağırdığı için" orada bulunduğunu söylemiş.

  -nöbete katılanların yüzde 20'si, darbe girişiminin amacının "türkiye'yi ele geçirmek", yüzde 20'si de "ülkeyi bölmek" olduğunu belirtmiş. yüzde 17'si hedefin rte olduğunu söylemiş. (kitlenin takip ettiği televizyon kanalları da göz önüne alındığında, darbe girişimi sonrası akp'nin çizdiği propaganda çerçevesinin girişim öncesinde kitlede zaten hazır bulunduğu söylenebilir.)

  -nöbete katılanların yüzde 52'si sosyal medyada darbe ile ilgili görüşlerini ifade ettiğini söylemiş. yüzde 25'i ise sosyal medya hesapları olmasına rağmen herhangi bir paylaşımda bulunmamış.
 • aslında türk parlamenter sistemini ayaklar altına almanın acı sonuçlarının da net olarak görüldüğü ankettir.
  şöyle ki; cumhurbaşkanlığı makamı partiler üstü konumda kalabilseydi, her partiye eşit mesafede dursaydı cumhurbaşkanının çağrısına sadece ak parti seçmeni değil, öbür parti seçmenleri de kulak verirdi muhtemelen.
  bu örnek olsun bizlere, bundan sonra daha kucaklayıcı siyaset yapılması dileğiyle.
 • cumhurbaşkanı değil partiler üstü, gezegenler üstü dahi kalsa diğer parti seçmenleri (chp-hdp) sokağa çıkmak için kimseye kulak vermezdi. kadıköy'de kemalist bir darbe olduğunu zannedip tankları alkışlayanlar chp seçmeniydi. hevesleri kursaklarında kaldı. hdp desen zaten kansız. onun için ilgili anket sonuçlarını yorumlarken beyninizi kullanın.
 • konda'nın 26 temmuz 2016 salı gecesi, kendi imkanlarıyla demokrasi nöbeti tutulan kısıklı, saraçhane ve taksim'de 1875 kişiyle yaptığı yüz yüze görüşmeler sonucunda hazırladığı rapor.

  raporu okuyabileceğiniz link
 • şaşırtmayan rapordur. demokrasi nöbeti tutanların %90'ının akp seçmeni olduğu zaten biliniyordu.
 • apaçık bellidir ki; demokrasi nöbeti değil, akp'lilerin götünü kurtarma nöbetidir.

  benimle alakası yok yani, ben olaysız dağılabilirim.
 • demokrasi nöbeti ile, 15 temmuz gecesi sokağa çıkanların karıştırılmaması gereken araştırmadır. zira 16 temmuz sabahı mesele kapanmış, sonrasında dombra eşliğinde bir dizi akp mitingi düzenlenmiştir.
 • kondomun demokrasi nöbet araştırması şeklinde yanlış okuyup "oha lan allahsızlar?!" filan diyerek muhafazakar damarımı sinirden neredeyse çatlattığım başlık.

  (bkz: yaran yanlış okumalar)
 • ciddi ciddi atv ve ahaber izleyenlerin olduğunu bizlere göstermiş araştırma.