şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kondisyon arttirici bisiklet, hareket etmez, kisiyi uzun sure sonunda yormaya yoneliktir.
 • en azindan kosu bandi kadar sikici olan kondisyon aletidir. saatlerdir cevirirsiniz kosarsiniz hala ayni yerdesinizdir (bkz: bu ne perhiz bu ne lahana tursusu)
 • kimsenin arkanıza binmek istemeyeceği bisikletlerdir.
 • şişko kadınlarin kıçının teriyle yıkanan hayallerinde dağ patikalarında özgürce dolaşan bahtsız bedevi.
 • insana kendisini dolap beygiri gibi hissettiren alet.
 • sürekli pedal çevirilmesine rağmen mekansal olarak mesafe alınamayan,
  -adı üstünde- kondisyon aleti...

  tüm kondisyon çalışmaları gibi, vücudun uzun süreli çalıştırılarak glikojenlerin tüketilmesinden sonra, vücutta trigliserid formunda depolanmış yağların beta oksidasyonu ile yakılmasını sağlar...

  bunun için 15 ilâ 45 dakika arasında belirli bir tempo ile debelenmek gerekmektedir.

  15 dakikadan az çalışma durumunda kilo vermeye yaramaz çünkü bu sürede ancak glikojenler tüketilir.

  45 dakikadan fazla çalışma durumunda ise yağların yakılması için gerekli oksijen stokları tüketilmiş olur ve vücut yakmak için diğer bir materyali kullanmaya başlar (bkz: protein)

  tüm bu bilgiler tabi ki hiç bir yere gitmeyen bir pisikletin tepesinde debelenen tombalak bünyenin komik göründüğü gerçeğini ortadan kaldıramamaktadır.
 • pedal sertliği manyetik ve kayış sistemlerle ayarlanabilen kondisyon aletleridir. pedala basış sertliğinde konya ovası veya ada yokuşu arasında gidip gelebilirsiniz. zora pek gelemeyen kondisyon salonu müşterilerinin pedalı en yumuşak ayarda fırıl fırıl (dakikada 100 devir) çevirip kilo verdiklerini zannetmeleri genel gözlemdir. ayrıca bununla ilgili olarak (bkz: spinning)
 • formunuzu korumak değilde incelme amacıyla kullanıyorsanız başlarda pedalı olabildiğince yumuşak ayarlamak gerekli. aksi takdirde yağ yakmaz direk kas yaparsınız, görüntünüzde de bir değişiklik olmaz.
 • yapılan araştırmalara göre, evde kullanım kolaylığı sebebiyle, kilo verme ve form tutma gibi sağlık gerekçeleri gözetilerek satın alınan kondisyon bisikletleri, daha çok havlu asma, gömlek kurutma gibi pratik amaçlarla kullanılıyormuş.

  araştırmayı yapan bilim adamları, fiyat-performans tablosuna bakarak kondisyon bisikleti satın almak için harcanan paranın, ortalama bir spor salonunun 6 aylık üyeliğine tekabül ettiğini ve bu yöntemin hedef dikkate alındığında daha pratik olacağını ortaya koymuşlar.

  edit: tamam, araştırmayı ben yaptım. bahsi geçen bisiklet de benim. süper gömlek kurutuluyor, tavsiye ederim.
 • eklenecek bir sanal gerçeklik gözlüğü ya da büyük ekran tv'ye yansıtılacak simülasyonu ile doğada ya da istenen herhangi bir yerde dolaşıyor havası katılırsa daha bi şükela olacak gibime gelen alet. hatta diğer kondisyon bisikletçileri ile online yarış falan yapılsa süper olur. düşünsenize taa new york'taki başka bir şişkoyla central park'ta yarışıp onu geçiyorsunuz!
  olum öbür türlü çok saçma lan, duvara baka baka pedallara asıl o kadar, ama bi santim yol gitme.