şükela:  tümü | bugün
  • maalesef doğru olan bir gerçeklik. dünyadaki en yaygın cinsel hastalıklardan benim bildiği iki tanesinin bulaşmasını kondom engelleyemiyor: hpv ve herpes.

kondom penisin gövdesini kapatıyor, tamam, ancak kasıklar tam penetrasyon esnasında tamamen temas ediyorlar. yani kondoma da çok güvenmeyin demek istiyorum.

son olarak yetkisiz temsil neredesin?
  • hiv ve hepatit virüslerinden fütursuzca koruduğu için kısmen yanlış olan önerme.
  • lateksten tüm vücudu kaplayan bir prezervatif üretilerek aşılacak sorun.

düşünsene balıkadam gibi, ehehe.
  • kondomun en sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklar (bkz: hpv) ve (bkz: herpes) dan korumadığı gerçeği şeklinde değiştirilmesi gereken başlıktır.
  • o taktığın kondomun gerçek olduğunu mu zannediyorsun?

-morpheus
  • hpv ve herpes virüslerinin farklı türlerinin (hsv-1, hpv-6/11) el sıkışmakla bile bulaşabileceği göz önüne alındığında, bütün vücudu latex ile kaplatmakla kesin çözüme ulaşılabilir.
  • sandikta gorusuruz diye devam eden bir durumdur.
  • huyunu suyunu bilmediğin adamla / kadınla yatmaman gerektiğini yüze vuran gerçek. bardan one night stand kaldırmayın alt metinlidir.
  • doğru bir gerçeklik. ama bu durum karşısında en fazla ne yapılabilir, düşündürür.

kendimizi tamamen koruyucu kalkan altına almak imkansız gibi bir şeydir. gerekli tedbirleri (düzenli kondom kullanımı, tek bir partner vs) aldıktan sonra gerisini şansa bırakmaktan başka çare yoktur. ya da evde cinsel hayatsız ve yalnız sonsuza kadar oturabilirsiniz, tercih size kalmış. ama bu da bir hayat sonuçta. ben hep korunuyorum deyip lepralı birinden pat diye hastalık kapabilirdiniz. olağan şeyler. cinsel yollar dışında da geçebilen kronik birçok hastalık var.

yıllarca tek kişiyle beraber olmuş olabilirsiniz, ama o kişinin daha önce bir şeyler kapmış olma olasılığı da var. bütün olasılıkları düşünmek bir süre sonra insanı çılgına çevirir, baş edilmez. kafada hep sorularla yaşamak... çok zor. hele ki hpv gibi daha yaygın ve bazen hiçbir belirti göstermeden ilerleyen hastalıkların varlığını bilmek gerçekten hastalığa tutulmadan bile hastayım psikolojisine sokabilir. kesin hpv kaptım veya kesin hivliyim aids olacağım diyen psikolojik hastalar, dünyada hivlilerin sayısından çok daha fazla. böyle hayat geçer mi? salalım demiyorum ama gerekli önlemlerden sonra bir şekilde artık bırakmak gerekir hayatın akışına.

~ yetkisiz temsilin eksikliğini hissettim ben, nerdesin?