şükela:  tümü | bugün
  • rus ekonomist nicolai kondratievin imzasını taşıyan analiz yöntemi. ulusal piyasalar değil de uluslararası sektörler ve piyasalar incelendiğinde dünyanın yaklaşık 50 yıl süren (kondratieff 54 sene olarak hesaplıyor) yükselme ve duraganlaşma dönemleri yaşadığı görülür. dünyanın ekonomik büyümesi macro olarak "s" seklindedir. 50 senede bir yaşanan durağanlık kısmında bir teknolojik devrim, ya da üretim sistemlerinde (ya da üretim maddelerinde) yapılan bir değişiklik yeni bir k-dalgasına geçişe neden olur.

her k-dalgasında emek-kapital ilişkileri yeniden şekillenir. schumpeter k-dalgaları ile ilgili analizi meşhur eden ekonomisttir. k dalgalarındaki k, kondratiev'i temsil eder.

(bkz: nicolai kondratiev)
  • 50-60 yıllık devam eden dalgalanmalar olup, sebepleri savaş, doğal afet gibi meydana gelen olağanüstü olaylardır. iktisadi gerilemenin olduğu dönemlerde keşiflerin arttığı görülmektedir.
    fakirlik ya da insanların geçim sıkıntısı çekme korkusu yeni icatlara ve günümüz gelişmelerinin temeline götürmüştür.
    hani bir söz vardı, türkler için söylenir; " türk'ün aklına ne gelirse tuvalette gelir." diye, diğer milletlerin aklına da savaş ve doğal afet zamanlarında geliyor. onlarınkine keşif dediler bizimkine ucuz imalat. o ayrı.
  • dünya ekonomi tarihinde saptanabilen kondratieff dalgaları;
    (freeman'nın isimlendirmesiyle)

1793-1847 (ilk makineleşme kondratieff'i)
    1848-1893 (buhar gücü ve demiryolları kondratieff'i)
    1894-1945 (elektrik ve ağır sanayi kondratieff'i)
    1945-1990 (fordist kitlesel üretim kondratieff'i)
    1990-... (bilgi ve iletişim kondratieff'i)

olarak sıralanmaktadır.
  • konuya marksist bir yaklaşım icin: (bkz: long waves of capitalist development)

saptamak için tek tek ülkelerdeki gelişmeler deil dünya ölçeğinde ekonomik büyüme daralmaya bakmak gerekir. dünya ekonomisi büyümeye devam ediyorsa genişleme dalgası sürüyor demektir.

yanlış hatırlamıyorsam, mandel, şöyle sıralıyordu:

1793-1826 genişleme evresi
    1826-1848 daralma evresi

1848-1873 genişleme evresi
    1873-1895 daralma evresi

1895-1914 genişleme evresi
    1914-1939 daralma evresi

1939-1968 genişleme evresi
    1968-1991 daralma evresi (benim katkım)

1991-2010 genişleme evresi (benim katkım)
  • kapitalizmin menstrüasyon döngüsü. ne vakit menopoza varıp krizlerini yeni bir doğurganlıkla aşamayacak duruma geleceği konusunda kesin bir şey söylenemiyor.
  • son dalganın, dünyanın doğal dengesini koruyup kollama ve sağlık konularında yapılan gelişmelerin dalgası olduğu düşünülüyor. nedeni geçmiş dalgalardaki sorunların birikmesi.

dalgalara göre süper güçler:
    1793-1847 tekstil ve buharlı makineler: britanya imparatorluğu
    1848-1893 demir çelik ve imalat sanayi ve demiryolları: britanya imparatorluğu
    1894-1945 elektronik ve kimya: amerika ve almanya.
    1945-1990 bireysel otomobil petrokimya: amerika ve almanya
    1990- 20xx ınformasyon teknolojileri ve komünikasyon teknolojileri: batı oryantasyonlu globalizm.
    20xx - ? psikososyolojik sağlık ve bioteknolokji, (leo nefiodow'a göre) tıp, gen, psikoterapi, çevreyi koruma ve gelişen komünikasyon teknikleri - batı oryantasyonlu globalizm.