şükela:  tümü | bugün
 • tren yollarının sevimli alameti.
 • trenlerde bilet kontrolu ve trenlerin idaresine yonelik diger islerden sorumlu olan kisi. ingilizcede idare eden anlamina gelen conductor kelimesinden dilimize gecmistir bu isim de.
 • trende bilet kesmek, bilet kesmek için yolcuları uyandırmak, hedeflenen yere gelindiğinde bu yerin adını kompartman boyunca bağırmak gibi çeşitli görevler üstlenen demiryolu çalışanıdır.
  aynı zamanda, henüz hiç bir gardiyan görmemiş olmama rağmen, üniversiteye başladığımdan beri kendilerine süreklilik arzeden bir dil sürçmesiyle "gardiyan" dediğim insanlar. muhtemelen söz konusu yıllarda şimdiki kadar güzel ve hızlı trenler de olmadığından, gece yolculuk eder ve yolda sürekli uyurdum ve kondüktörler de (beni uyandırmamaları için bileti önümdeki koltuğun lastiğine sıkıştırmış olduğum halde) önce bileti kesmek için, birkaç saat sonra da kontrol etmek için uyandırırlardı. muhtemelen yıllarca sürekli "uyandırılma/rahatsızlık" ve "kontrol" kavramlarını çağrıştırdıkları için böyle bir dil sürçmesi yaşadım. üstelik bir keresinde kondüktör de duymuştu, ben ve o zamanki erkek arkadaşım uyuyorduk, kondüktör gelip beni uyandırdı, ben de erkek arkadaşımı uyandırıp "hede kalk gardiyan geldi biletleri ver" demiştim, kondüktörün yüzünde oldukça nahoş bir ifade vardı (herhalde dalga geçtiğimi sanmıştı). yoğun çabalar sonucu bu dil sürçmesini azaltmış olsam da hâlâ arada sırada bunu yaptığımı farkediyorum (kondüktör kelimesini arayacağım zaman bile adını hatırlayamayıp, benim gardiyan dediğim adamların adı neydi diye düşündüm, son 11 yıldır iki haftada bir trene binen biri için çok ayıp) : )
 • o kadar tren manyağı olduğum halde, bu adamlara acaip kıl olurum ben.

  kendilerinin orada bulunma amaçlarının yolcuların rahatını sağlamak olduğunu asla düşünmezler. sıcak oldu dersin iplemezler, soğuk oldu dersin iplemezler. niye durduk dersin açıklama yapmazlar. "sahibi gelene kadar daha iyi bir yerde oturayım" düşüncesiyle elinizdeki numaradan farklı bir yere oturursunuz, gelir kıllık yaparlar "kalk yerine otur" diye. nedenmiş, çünkü yerin sahibi gelip sana kalk yerimden demezmiş, direk kondüktöre gidermiş, kondüktör da kıçını kaldırıp senin yanına gelmek zorunda kalırmış.

  sonuçta, "salla başını al maaşını" zihniyetinin mükemmel temsilcileridir kondüktörler. çeşitli başlıklarda bahsettiğimiz özverili tcdd çalışanları arasında kesinlikle yer almazlar. müşteri memnuniyeti denilen kavramdan toptan bihaberlerdir. hiiç bir iş yapmaya gönüllü değillerdir.

  ancaaak...

  iş bilet kontrolü yapmaya gelince bu insanlar birdenbire aslan görev adamı kesilirler. kuş uçurtmazlar, dürterler, tuvalet kapısını tekmelerler. jandarmalar gibi davranırlar, arkandan "heey seeen biletin" diye bağırırlar. sıkı tuttukları tek iş bilet kontrolüdür. neden derseniz, basittir: bilet kontrolü otorite gösterisi yapma, insanlara üstünlük taslama, artistlik yapma ve bu şekilde egolarını tatmin etme imkanı sağlamaktadır onlara.

  yani bu adamlar sırf bana pislik, sahtekar, it muamelesi yapmak için benim vergilerimle maaş alıyorlar.

  kısacası, sevmem.
 • kompartimandan sorumlu olan kişidir kısaca efenim.
 • yanilmiyorsam isim babasi mortifera. allah anali babali buyutsun.
 • bu uygulama sayesinde yirmibin küsür yazar olur sana yüzbin. hadi bakalım yardırın. (bkz: nerde çokluk orda bokluk)
 • bahsi geçen kondüktör kadrosuna bakıp da kıkır kıkır gülmeyeni dövüyorlarmış diye duydum.

  (çok sayıda geri bildirimin sonucu: şu anda sözlük yazarlarının gülerken bir taraflarını yırtmış olmasından endişe ediyorum)
 • seçilme kriterlerinin özeti: sözlüğü önemseyen, sözlüğe sadık.
 • aylardır hayalini kurduğum, ama sözlükle ilgili istekler kısmına yazdıktan birkaç gün sonra yıldız gibi kayıp gidecek diye ayrı bir başlık olarak mı saçmalasam diye düşündüğüm sistemin vücut bulmuş hali imiş.

  çok sevindim. hayırlı ve de uğurlu olsun. benim hayalim her yazarın kondüktör olup eğer sıradaki çaylağa üç (ya da dört/beş) yazar onay vermişse direk yazar olması ve sıranın diğer çaylağa geçmesi, eğer yazarlardan biri onay vermemişse çaylağın moderatör sırasında kalması şeklinde idi. (şaibeli tuşuna basıp entry oylar gibi "yazar et" butonuna basip sıradaki caylagi degerlendirmek kastettigim uygulama) bu da şukela olmuş.