• kondüktörler için inceledikleri çaylaklık entryleri "sözlük'te bu ayarda bir yazar olacağım" türünde bir taahhüt. yazar olduktan sonra çaylaklık entrylerindeki özeni bir kenara bırakıp canavara dönüşen yazarlar kondüktörlerin zamanlarını çaldıkları gibi, sözlük'e de zarar veriyorlar.

artık çaylaklık entryleri uygun bulunarak yazar yapılmış yeni yazarların sonraki entrylerinde aynı özen görülmediği takdirde kondüktörler bu yazarları uçurabilecekler.

çaylaklık ile sözlük yazarlığı arasındaki geçiş sürecinin ya yazarsın, ya değilsin keskinliğinde olması ileride değişecek şeylerden, bu aynı zamanda hepimiz için ileride olacaklara bir alıştırma da olmuş olur.

not: halihazırda entry silme ve yazar uçurma yetkisi olanların bu yetkileri aynen devam ediyor olacak.
  • bu emektar arkadaşlar şuna benzer bir entry profili olan çaylak için "al bunu" diyemiyor maalesef..

başlık: tavuk
    entry: candır

başlık: horoz

başlık: civciv

başlık: hindi

başlık: ördek

başlık: güvercin

başlık: kaz

başlık: tavuz kuşu

başlık: deve kuşu

başlık: çaylaklık
    entry: can değildir :(

böyle entry'ler yazıp başvurunuz onaylanmadığında "bir sene bekledim ama hayvan sever bi insan olduğum için beni sıranın en sonuna atmış ibnetor" demeyin... lütfen kırıcı olmayın :/
  • birkaç saat önce çaylak entrylerini okuyup gereğini yapmaya başlamış bir grup yazarın sıfatı.

mesajlar bölümüne girince, modlog tuşunun hemen altında "çaylaklar" adlı bir buton var. basınca sıradaki çaylağın entryleri çıkıyor karşımıza. çaylağın nicki görünmüyor, sadece entryleri geliyor. (eğer entrylerin ilk açıldığı pencereden başlığı ve entry sıra numarasını not almış ve devamında çaylağın yazarlığını onaylamışsanız, sonradan kimi yazar yaptığınızı öğrenebiliyorsunuz). işte o entryleri inceleyip kısa bir müddet zarfında değerlendirmeyi yapıyoruz.

ve onay bekleyen çaylağı: gerekli kriterleri bütünüyle karşılamıyor ise eksikliklerini tamamlaması için geriye atabiliyor, (#14920427), formata hakimse yazar yapabiliyor ya da hiçbir ışık belirtisi yoksa ve hukuken sakıncalı olabilecek ifadeler kullanmışsa, son seçeneği kullanarak tümüyle yazarlık şansından yoksun bırakabiliyoruz.

bu aralar genel olarak 2008 ve 2009 yılında entrylerini girmiş çaylakların yazdıklarını okuyoruz. bu arkadaşlara özellikle tavsiyem, "acaip gıcık olduğum başlık / çok komik bi başlıkmış"* türü ifadeleri entrylerinden çıkarmaları, hatta yazar olup da formatı kavrayana kadar "başlık ve entry" kelimelerini hiç kullanmamaları, hukuken sakınca yaratabilir türden tanımlamalardan kaçınmaları, soru başlığa cevap yazma huyundan soyutlanmaları ve bilhassa anket başlıklardan uzak durmalarıdır.

ben, ekşi sözlük kuralları ile ilgili sorun yaşamayan, (#21241840), yeter seviyede format hakimiyetine sahip olan ve "tüm entry'leri tek cümlelik tanımlardan ibaret olmayan, illa ki olacaksa da biraz özenilmiş olduğu belli olan 10 adet tanım"ı bulunan çaylakları anında yazara dönüştürüyorum. artık hayırlısıyla inşallah.

~ son bilgiler doğrultusunda güncelleme yapılmıştır.
  • bahsi geçen kondüktör kadrosuna bakıp da kıkır kıkır gülmeyeni dövüyorlarmış diye duydum.

(çok sayıda geri bildirimin sonucu: şu anda sözlük yazarlarının gülerken bir taraflarını yırtmış olmasından endişe ediyorum)
  • yazar degil de, yazarini goremedikleri sekilde entry onaylamalari daha iyi olurdu sanki.

konduktorlerden birinin aciklamasi uzerine edit: oyleymis zaten, aklin yolu bir.
  • bir sözlük rütbesi. duyuru iyi hoş da, format bir geldi bir gitti. ben 2007'den beri yazarım. 7000 küsür entry'm var. sen formatı bir kaldırdın, ben gene inatla bütün entry'lerimi tanım şeklinde girdim, çok kafam atmadıkca edebimle yazdım, zaten gg olayına istemesek de dikkat etmek zorundayız bazı rüzgarlı ablalar ve türevleri yüzünden. ama arada bfik filan yalan oldu. 2012'den 2013'ten cımbızla çekip entry'lerimi bulur da "yok efendim bu bfik derseniz" çok fena olur... yani fena olmaz tabii, fena olduracak durumumuz yok da çok kırılırım, baştan yazayım.
  • çaylak onay listesi'nde gerilerde (örneğin 17.000'inci sırada) bulunan bir yazar adayının onay için kondüktör'lerin önüne gelebilmesi, ancak sıralamada önünde bulunan binlerce adayın son 24 saatte login olmamasıyla mümkündür. ve çok olağandır.

~ ek: "bugün bir kondüktör tarafından entrylerim yeterli görülmedi. 7 gün lanetlendim. entrylerimi silip yeniden yazsam ne zaman yazar olabilirim?" diye düşünen çaylaklar için yazıyorum, ki "yetersiz 10 entrysini tümden silip, tüm tanımlarını 22 aralık 2010 tarihinde (2 gün önce) sıfırdan giren bir çaylak az önce onay'a gelmiş ve "yeter seviyede format hakimiyetine sahip olduğunu gösteren 10 adet tanımı bulunduğu için" de anında yazar olmuştur.
  • yeni kural düzenlemeleri ile burayı forumculardan kurtaracak görevli...

ulan adam öyle bir entry yaziyor ki sonunda keyifli forumlar ile pc konfigürasyonu eksik.
  • moderasyonel açıdan da bakmak gerekli biraz kondüktör meselesine;

- yanılmıyorsam bir günde 2000'e yakın onay bekleyen çaylak değerlendirildi. (sanırım tam rakam ve istatistikler gelecektir yakında) bu rakam bizim 11 moderatör olarak belki de 1-2 ayda ulaşamayacağımız bir rakam.

- bir toplu alım söz konusu olduğunda, toplu alımla gelen yazarlar belirli bir süzgeçten geçmemiş oluyordu. yani hatalı entry'leri de olsa yazar oluyorlardı. böylece hem ispiyonlanan entry'nin fazlalığı nedeni ile ispiyon havuzu doluyordu, hem de yaptırımlar daha ağır olabiliyordu. köndüktörler sayesinde ise birkaç güne kalmaz bir toplu alımda alınan yazar kadar yazar sözlüğe giriş yapmış olacak, fakat ispiyon havuzunda kayda değer bir birikme yok. demek ki gerçekten formata hakim yazarlar girebiliyor diyebiliriz rahatlıkla. böyle olunca yazar olduktan hemen sonra uçan sayısı da minimum düzeyde. yani gelenlerin bir çoğu kalıcı burada.

- yine kondüktörlerin sırayı hızla eritmesinin bir getirisi olarak sözlüğe kabul edilemeyen çaylakların yeni hesap alıp sıranın sonuna geçmeleri bir süre sonra artık eskisi kadar korkutucu olmayacak. bu halen yazar olup da uçanlar için de geçerli.

- bir çok kişi bu hızlı çalışmanın bir anlık heves sonucu olduğu görüşünde ve ilerleyen günlerde aynı hızın devam etmeyeceğini düşünüyor. haklı olsalar bile hemen hesaplayan adama dönüşüp bakarsak bu hızla gidilmesi ve arkadan hiç çaylak gelmemesi halinde bekleyen tüm çaylakların 40 gün civarında değerledirileceğini görüyoruz. yani bugün sıranın sonundaki adama, bu şekilde gidilmesi halinde 40 gün sonra sıra gelebilecek (2 yıllık eski bekleme süresini hatırlatayım burada). velev ki heves kaçtı, çaylak değerlendirme hızında bir düşüş olsa bile sıranın sonundaki çaylağa maksimum 5-6 ayda sıra geleceğini düşünmek mümkün.

şimdiden konuşmak erken fakat şu sıra bekleme sorununu çözdük galiba.
  • yoğun çalışan sözlük emekçileri. bu hızda devam ederlerse ancak bahar aylarında kırlara çıkabilecekleri aşikar.*

ancak sürecin böyle harika işlemesi için çaylaklar'ın da katkısı gerekiyor: "yeter seviyede format hakimiyetine sahip olduklarını gösteren, "tüm entry'leri tek cümlelik tanımlardan ibaret olmayan, illa ki olacaksa da biraz özenilmiş olduğu belli olan 10 adet tanım"ı olan çaylaklar zaten anında yazar yapılıyor: (bkz: al bunu).

ama asıl sorun zaten böyle çaylağa denkgelebilmek. kondüktör'lerin karşısına genel olarak "yeter seviyede" kabul edilen 5-6 entry, sadece bakınızdan oluşan 1-2 entry, sarhoşken yapılanlar türü anket başlıklara yazılmış 1-2 entry ve dedirten kalıplı 1 entry çıkıyor. bir de ara sıra "eski sevgiliden dost olur mu" türü soru başlıklarda: "valla sizinkini bilmem ama benimkinden bir halt olmaz" şeklinde cevap verenlere, "öpüşen genç çiftlere tahammülü olmayan toplum" gibi başlıklarda "çakma ahlak bekçilerinin ayıpladığı halbuki gayet doğal olan bir eylem" yazıp toplum'u değil ama öpüşmek fiilini tanımlayanlara ya da "şimdiki aklım olsaydı" benzeri başlıklarda ise aslen "pişmanlık içeren cümle" demek gerekirken "ilk sevgilimden ayrılmazdım" diyerek format ihlali yapan çaylaklara rastlanıyor ki gerekli düzenlemeleri yapmaları için kendilerine 7 günlük ekstra bir süre de veriliyor: (bkz: geç şimdilik).

. bazen de hukuken sakınca yaratabilecek tanımlara ve internet ortamından (özellikle diğer sözlüklerden) kopyala/yapışır yöntemiyle alıntılanmış metin içeren entrylere rastlıyoruz. çaylaklık entrylerinde bile gg kapsamında eylemler içine girenlerin başvuruları ne yazık ki pek hayırlara vesile olamıyor: (bkz: başvuruyu reddet).

tüm bu sebepler yüzünden kondüktör'ler onay bekleyen çaylak'ı onaylayamıyor. bu nedenle o bahsettiğim yeter seviyedeki tanımların dışında kalanların silinmesi ve isabetli tanım sayısının 5-6'dan 10'a çıkarılması gerekiyor. aşağıdaki belirtilen sorunlara sahip olmayan dikkatli çaylaklar ise ilk kontrol sırasında anında yazarlık onayına kavuşuyor:

~~~~
    . sorun 1: onay bekleyen çaylak entry'lerinin sayısının 10'dan çok fazla olması.
    . çözüm 1: entry sayısını 10'a indirmek.

. sorun 2: onay bekleyen çaylak entry'lerinin sayısının 10'dan az olması.
    . çözüm 2: entry sayısını 10'a çıkarmak.

. sorun 3: onay bekleyen çaylak entry'lerinde dedirten kalıbınının kullanılması: (oha dedirten gökgürültüsü, hadi be dediğim şarkıcı, ...diye düşündüren popçu, ...şeklindeki düşünceleri aklımdan geçirtmiş kitap).
    . çözüm 3: dedirten kalıbını kullanmamak (#14709598).

. sorun 4: soru başlık altında cevap olan entry yazmak.
    . çözüm 4: örneğin tanrı kaldıramayacağı ağırlıkta taş yaratabilir mi başlığına: "yüce enlil her şeye kadirdir" türü cevaplar vermemek. [cal suna bi duduk'ün hatırlatması ile yapılan ek: [(#24990710)]

. sorun 5: (ara: sarhoşken yap*) türü anket başlıklara itibar etmek.
    . çözüm 5: anket başlıklardan uzak durmak.

. sorun 6: 10 adet entry içinde sadece bakınızlardan oluşan entry'ler girmek.
    . çözüm 6: sadece bakınızlardan oluşan entry'ler girmemek, mümkünse bilgiye dayalı metin içeren, "tüm entry'leri tek cümlelik tanımlardan ibaret olmayan, illa ki olacaksa da biraz özenilmiş olduğu belli olan 10 adet tanım" girmek.

. sorun 7: özensiz başlık açmak.
    . çözüm 7: onay bekleyen bir çaylak olarak yeni başlık açmayıp muhtemelen çok önceden açılmış bulunan benzer başlıklarda meramını dile getirmek.

. sorun 8: ekşi sözlük avukatları'nın (praetor) kararlarına muhalefet eden ve hukuken sakınca yaratabilecek hakaretamiz sıfatlar içeren entry'ler girmek, türkiye ve kktc vatandaşı gerçek kişilere, türkiye'de yaşayan yabancı uyruklu gerçek kişilere, türkiye'de faaliyet gösteren tüm tüzel kişiliklere küfür ve hakaret etmek, aşağılamak, ticari itibarını zedelemek. ve kaynak göstermeksizin alıntı yapmak: (bkz: götümüze girebilir).

. çözüm 8: praetor kararlarını ihlal etmeyen, hukuken sakınca doğurmayan entry'ler girmek.

a) mümkünse gerçek kişi (vatandaş/gazeteci/sporcu/siyasetçi/sanatçı vb.) ve tüzel kişi'lere (x gsm şirketi, x belediyesi, x spor klubü, x internet sitesi vb.) hakaret ve küfür eden, aşağılayan, hastalık izafe eden, küçümseyen, ticari itibarı zedeleyen entry'ler girmemek.

[örneğin: ibiş, yalaka, arsız, kel, cüce, hödük, canlı, organizma, yaşam formu, mahluk, kompleksli, kompleks yumağı, kültür mantarı, megaloman, insanımsı, evrimleşememiş, kepaze, müptezel, yamyam, sözde insan, dandik vb. diye sıfatlandırmak ve ...sıçmıştır türü fiil yüklemek vb. de hep gg kapsamındadır]

b) tck 301 de bu kapsam dahilinde ele alındığı ve türk milletini, devletini, tbmm'yi, hükümeti, yargı organlarını, türk silahlı kuvvetlerini ve emniyet teşkilatını alenen aşağılamak da hukuken sakıncalı kabul edildiği için, bu içerikte entry'ler girmemek.

c) ekşi sözlük yazarlarına hakaret ve küfür eden entry'ler girmemek. süreç hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen bakınız: (#17699882).

d) hakaretin aktarılması hukuken sakıncalı kabul edildiğinden, internette rastlanılan ve hakaret içeren yazıları sözlüğe taşımamak.

e) internet ortamından kopyala/yapışır yöntemiyle alıntılanmış metinler içeren entryler girmemek. aksine kişisel bilgiye dayalı 10 adet yepyeni entry girmek; x sözlük, x blog ve benzeri sitelerden kendisine ait de olsa alıntı yapmamak. (şüphe duyulan entry'ler, kondüktör'ler tarafından google'da tek tek aratılıyor).

nihayetinde onay bekleyen çaylak'lar: yukarıdaki kıstasları gözetecek bir halde, "tüm entry'leri tek cümlelik tanımlardan ibaret olmayan, illa ki olacaksa da biraz özenilmiş olduğu belli olan 10 adet tanım" girerlerse eğer, gerçekten hem kondüktör hem de onay bekleyen arkadaşların işi çok kolay olur. velhasıl gökkubbede aşkın şahane saz semai çınlar, hanendeler çağlar, sema'da saltanat da başlar.
    ~~~~

not: "kondüktör ve onay bekleyen çaylak'ların işini kolaylaştırma rehberi" de diyebileceğimiz bu metin, kondüktör sıfatlı yazarlar tarafından mail grubunda tartışılmış, moderatör önerileri de dikkate alınmış ve metnin bu son hali üzerinde karar kılınmıştır."

not 2: her yazar alımı döneminde olduğu gibi yazarlığı onaylanır onaylanmaz coşup, koşup her konu başlığına yazan ve kuralları bilmediği için yeniden çaylak olan/uçan arkadaşlar için ekliyorum ki: " ben yerinizde olsam yazmayı bırakır, hemen okumaya başlardım. entry'lerin muhtemel ispiyonlanma gerekçelerini öğrenir, önümüzdeki 3 ay içinde de formatı tümüyle kavrardım. nihayetinde ispiyon gerekçeleri ile ilgili dağınık başlıklarda bulunan bilgileri bir araya toplayan, sözlükte hata yapılmasına mani olan kurallar bütününü de alıp aklıma koyardım: (#16686895).
hesabın var mı? giriş yap