şükela:  tümü | bugün
 • icerisinde ayakcilarin, ustalarin, juki, brother marka diki$ makinesi techizatinin, hala ya$ayabiliyorsa cansev gibi eski makinelerin de yer aldigi mekanlar..

  kenarda ko$ede yigili montlar ve donemine gore $ortlar, mavi$ okul onkukleri, elyaflar, kuma$lar..

  overlok makinesi veya makineleri, tabi ki overlokcu, atolyenin ebatiyla orantili utu makineleri, eger i$letme birazcik olsun buyukse bir son utucu de rahatca bulunabilir.
 • bu atolyelerde, saglamligi ispatlami$ seksenlerin sonu doksanlarin ba$i bir teyip, bir kasetcalar bulunur.. gun icinde kral fm, imbat fm calar bol bol.. eger hatun cogunlugu varsa daha populer muzik yapan radyo kanallari dola$ir..

  ayakcilar adi ustunde ayakta, ellerinde cevrilen cepler; ya da makasla ayiklanan yaka kenarlari..

  havada bol kuma$tan kalkmi$ toz, 80'lerin heavy metal'i tadinda distortion ses ureten diki$ makineleri.. aradan siyrilan overlok'a ozgu o ses..
 • ba$ka i$letmelerde zor bulunabilecek turden bir i$aretleme ta$i (daha resmi adi olabilir, unuttum) duvarda cevre imalatcilardan birinin bastirdigi iki sene oncesine ait takvim..

  masadan masaya cep telefonu muhabbeti ya da haftasonu oynanan okeye kritik yapan cali$anlar..
 • ko$ede dikili duran el arabasi, raflarda bekleyen diki$ iplikleri, orme lastikler..

  konfeksiyon atelyesinde su, ortak bardaktan icilir. (yani pratikte $i$eyi kafaya dikmekten farki yoktur) normal zamanda cay muessese dahilinde imal edilirken yogun zamanlarda caycidan soylenir.
 • mesai bitiminde tum cali$anlar tuvalete giderler, saclarini fiyakali tarayip oturduklari semte gidi$ yolu icin hazirlanirlar..

  (bkz: kadifekale)
  (bkz: cumhuriyet mahallesi)
  (bkz: gultepe)
 • farewell adlı kişinin iş hayatına ilk atıldığı mekan. *
 • genelde bodrum katlari (yeni nesil emlakci terimiyle bahce kati) kendilerine mekan edinmis, kucuk tekstil imalathaneleridirler. kumas, makine yagi, toz, utu buhari ve tuvalet kokularinin karisimindan olusmus kendilerine has bir kokulari vardir.

  genelde sabah 8:00'de baslayan mesai ile birlikte kral fm veya benzeri arabesk(kimi zaman kivircik ali tarzi halk muzigimsinin de dinlendigi olur) yayini yogunluklu bir radyo kanali acilarak aksam 19:00'daki mesai bitimine kadar acik tutulur.

  1 saatlik oglen arasi, kucuk atolyelerde evlerde, buyuklerinde ise isyerinde yemek yenmesiyle degerlendirilir. bunun disinda oglen arasinin boldugu mesai suresinin bolunmus her parcasinin ortasinda yarimsar saatlik cay arasi verilir. konfeksiyon kizlari ile konfeksiyon delikanlilari arasindaki sehvetli asklar bu aralarda filizlenir.
 • her mahallede, evlerin altına pıtrak gibi üçer beşer açılan, üzerinde bir sürü tuş bulunan tasarım yoksunu dikdörtgenimsi vestel teybin, arabesk şarkıların, ufak dandirik kırmızı su ısıtıcısının, otuz beş yaş üstü babacan patronun, mini mini ortacı, çalışkan overlokçusunun, genelde dikiş işlerinin verildiği mangal yürekli, hayatın sillesini yemiş anaç ev hanımının, ergenliğe adımını yeni atmış duygu yüklü koca adamların * ve ufak kardeşlerinin, yüzünde her daim 'ben böyle hayatın mına koyim' hüznü barındıran yirmi altılık genç kızlarının demirbaş listesini oluşturduğu kompleks mekan. yaz aylarında her sosyal yapıdan canlının simbiyoz yaşam sürdüğü ortak payda. doksanlarda altın devrini yaşamış, 2001 krizinden sonra ise tek tük kalmışlardır.

  ayrıca (bkz: konfeksiyon atolyesinden gelen sesler)
 • makina gürültülerinin, yüksek seste çalan müziğe karışarak kulaklara işkence dozunun daha da arttığı mekanlar. çalan bu müzikler hep arabesk olarak anılsa da artık günümüzde müzik çeşitliliği repten tutunda disko tarzı yabancı müziğe, arapçadan kürtçe'ye kadar uzanır.
  çalan müzikler değişmiş olsa da geçmişten bu güne değişen pek bir şey olmamıştır. yine rengi kararmış brother/juki makineler, fazla mesainin yorgunluğunu üzerinden atamamış çalışanlar, makinaların üzerine kazınmış isimler, fırlama ustalar, toz ve makine yağı kokusu, yeni başlayan bir işçinin dul olduğuna dair söylentiler, peşinde koşanlar...
  (bkz: kötü yoldan önceki son durak)