şükela:  tümü | bugün
 • bellekteki boşlukların, gerçekte doğru olmayan ancak kişinin inandığı anılarla bilinçdışı doldurulmasıdır.
 • kisinin zihnindeki bosluklari masallar uydurarak doldurmasi,olmamis seyleri olmus gibi anlatmasi.(bkz: masal uydurma)
 • sahte hayatlar yaşamanın tıbbi adı.
 • amnezi geçiren hastalarda sıklıkla ortaya çıkan uydurukçuluk hali. kişinin çevresi ya da geçmişiyle ilgili duydukları ona anlamlı gelmez, bu yüzden bazı olayları uydurma eğilimi gösterebilir. hafızadaki boşluğu doldurma isteğine bağlı olabileceği düşünülmekle birlikte, hastanın kafasında kurduğu şeylerle çelişen durumlar oluştuğunda şiddet içeren davranışlar göstermesine neden olabiliyormuş.
 • korsakov sendromunun önemli bir bulgusudur.
 • kişi bunu isteyerek yapmaz
 • beynin; olmayan bir olayı, olmuş gibi kendini inandırma etkisine verilen addır.
 • aslında hiçbir zaman var olmamış olmasına rağmen gerçek mekan ve gerçek kişilerle zihinde yaratılan bir hikayeleme senaryosu sonrası oluşan bir fantezi-düş türü olan psikolojik kurmacaymış efendım, sebebini hiç bir zaman bilemeyeceğiz.
 • konfabulasyon, bellek boşluğu sonucunda, bilinçte herhangi bir etkilenme olmaksızın, istemsiz olarak ortaya çıkan masal anlatma, gerçek dışı bilgiler uydurma olarak tanımlanır. ilk kez 1889'da korsakoff tarafından amnezik alkol hastalarında tanımlanmıştır.

  konfabulasyonun anterior kommünikan arter yırtılması, kapalı kafa travması,
  alzheimer hastalığı, beyin tümörleri gibi hastalıklarda da ortaya çıkabildiği bilinmektedir. iki türü tanımlanmıştır:

  *bellekteki boşluğu doldurma amacını taşıyan, soru sorulduğunda ortaya çıkan anlık (uyarılmış) konfabulasyon.

  *bellek boşluğunu doldurma amacını aşan, kendiliğinden oluşan, gerçek bellek kayıtlarından köken alabilen, ayrıntılı, istek doyurucu, büyüklenmeci öğeler içeren düşlemsel (kendiliğinden) konfabulasyon.

  uyarılmış konfabulasyona özgü bir anatomik bölgeden söz etmek mümkün değildir. kendiliğinden konfabulasyonlar ise bazal önbeyin ve posterior orbitofrontal korteks lezyonları sonucunda oluşur.

  bugüne kadar konfabulasyonların oluş düzeneği konusunda yürütücü/yönetici işlevler, bellek kayıtlarında zaman-mekan bağlamı ve bellek denetleme süreçlerini içeren pek çok denence öne sürülmüştür.

  en yaygın kabul gören denence frontal devrelerde işlev bozukluğunun varlığıdır. frontal devrelerdeki işlev bozukluğunda, bilgiyi geri çağırmadaki bozukluğun konfabulasyona neden olduğu düşünülmektedir.

  bellekten bilgiyi geri çağırma süreci ipuçlarını belirleme, bu ipuçlarını yaşantısal bellek kayıtları ile karşılaştırma ve gerçeği denetleme aşamalarını içerir. bu hastalarda bellekte gerçeği denetleme aşamasında bozukluk olduğu düşünülmektedir.

  http://www.turkpsikiyatri.com/
 • akılda daha kalıcı olması için güzel bir örneği için (bkz: istanbul'un gerçek fatihi kenan abi)