şükela:  tümü | bugün
 • bu kongonun ayrac olarak kirmizisi bayagi bir me$hurdur..
 • iki tane kongo vardir.biri demokratik kongo cumhuriyeti* digeri sadece kongo'dur.
 • 2. dünya savaşı japon muharebe kruvazörü.
  kongo sınıfı kruvazörler ingilizlerce tasarlanmışlardır. bu güzel gemilerden kongo, japonya dışında yapılan son ağır savaş gemisidir.
  özellikleri:
  year completed
  kongo: 1913
  hiei: 1914
  kirishima: 1915
  haruna: 1915
  displacement 36,601 tons
  dimensions 728'4" x 101'8" x 31'9"
  speed 30 knots
  armament
  8 x 14"/45
  16 (later 14) x 6"/50
  8 (hiei: 4) x 5"/40 dp
  up to 118 x 25mm aa
  armor
  8" belt
  2.75" (later strengthened) deck
  9" turret face
  crew 1360
 • afrika'da iki tane olan ülke. ikisini birbirinden adını bilmediğim bir ırmak ayırır. ikisinin de başkenti (brazzaville ve kinshasa) bu ırmak üzerinde, karşılıklı kurulmuştur. (hani buda ve peşte hesabı, bir gün birleştirilebilirler.) ikisinin de resmi dili fransızca'dır, batıdaki eskiden fransız sömürgesiydi (fransız kongosu olarak anılırdı), doğudaki ve büyük olanı ise belçika sömürgesiydi (belçika kongosu olarak anılmıştı o zamanlar, bağımsızlık ilanıyla bunda bir kaç yıl öncesi arasında ise zaire denirdi)
 • 1963 yılında trajikomik bir makam ve yetki kavgası nedeniyle siyasal bunalım yaşayan afrika ülkesi.
  kongo'da cumhurbaşkanı ve başbakan arasında hangisinin yüksek mahkemeye yargıç atama hakkına sahip olacağı konusunda çatışma başlar ve hükümet işlemez duruma gelir. ardından ikisi de kendini cumhurbaşkanı ilan eder. ordunun müdehalesiyle iki cumhurbaşkanı da istifa etmek zorunda kalır, siyasal bunalım da kökten çözülür.
 • şu aralar halkı epey bir panikte.

  13 tane kara yüzüklü büyücü varmış , otobüslere binip milletin penisini elleyip pipi haline getiriyorlarmı. ahahah , şaka değil gerçek. linki de burada ;

  http://www.hurriyet.com.tr/…53.asp?gid=229&sz=69168

  radyolardan anonslar filan, devlet çaresiz bir durumdaymış. umarım bir gün ülkemize ziyarete gelmezler bu büyücüler, bizde akbil de var , aboooov.
 • cine5' de ayda bir yayınlanan özel efektleri son derece iğrenç ve gülünç film
 • eski belcika somurgesi. belcikalilar yarisa en son katilan ulke olarak kolonyal guclerine yarasir oyle bir vali konagi yapmaya karar vermislerdir ki 1960larda kongo bagimsizligini kazandiginda bile hala insaati bitirememislerdir. kolonyal gucler yillarca bu yuzden bir condoda yasamak sorunda kalmislardir. bunun acisini da astiklari afrikalilarin idam fotograflarini kartpostal yapip butun avrupaya dagitarak cikarmislardir. bir kartpostalda idam sehpadaki adamin hemen altinda soyle yazmaktadir:

  "askim kongo'ya yeni geldim, burasi cok guzel baris dolu bir yer."

  inanmayanlar icin (bkz: johan lagae)
 • kongo soykirimi icin (bkz: darfur/@okuz) (son paragraflar)