şükela:  tümü | bugün
 • belcika sömürgesi.ayrica geçen haftalarda gündeme gelen afrika ulkesi.belcika parlamentosu zamanın kongo başbakanını öldürüp asitle cesetini yok eddigini resmen kabul etti ve bu ülkeden özür diledi.ayrica yer altı kaynakları oldukca zengin bir afrika ulkesidir.
 • "kara afrika"nin yarali bir parcasi. somurgecilik tarihinin en buyuk iskencelerine sahne olan mekan. ilk insan haklari davasi, orada yapilan soykirim nedeniyle acilmis. belcikanin onlarca kati buyuklugunde olmasina ragmen, tek bir adamin somurgesi olarak tarihe gecmis (belcika krali). somurgelestirildigi tarihten 20.yy basina kadar yirmi milyonluk nufusunun yariya indigi rivayet ediliyor...
  avrupanin asla kabul etmeyecegi bir insanlik drami yasanmis olan kongonun acilari daha sonra da bitmemis. bagimsizliktan sonra da diktatorluk ve ic catismalar nedeniyle yine siddete tanik olmus. kongo, suskunluklarin ulkesi...
  edebiyatta kongo, joseph conradin "heart of darkness"i ile taninir. 'karanligin kalbi kongodadir' der kitap, derinliklerinde sadece 'dehset' vardir. kurz gibi yari kacik avrupalilar, evlerini zenci kafalariyla dekore eder, kafalarina gore teror estirir, canlari istediginde fil disi avina cikarlar. somurgeciligin romani olarak, okunmasi gereken kitaplardandir.
 • zaire'nin yeni adi.kisaca dr congo veya demokratik kongo
 • çook çok eski ismi de belçika kongosu'dur.
 • "kongo’da onbinler tecavüz kurbanı:
  insan hakları izleme örgütü, demokratik kongo cumhuriyeti’nde hükümet askerleri ve gerillaların onbinlerce kadın ve çocuğa tecavüz ettiğini açıkladı. örgütün raporuna göre, hem hükümet güçleri hem de gerillalar çatışmaların başladığı 1998’den bu yana kitlesel boyutta tecavüz suçu işledi.ancak çok azı cezalandırıldı. sınır tanımayan doktorlar örgütü de kuzeyde bölgesel başkent bunia’daki hastanelerde 2500’den fazla tecavüz kurbanının tedavi edildiğini ve kurbanların yaşlarının 4 aydan 80 yaşına kadar değiştiğini bildirdi. örgütün bölgedeki ekibinin başkanı “2 yıldır durum hiç iyileşmedi. silahlı grupların saldırılarının olduğu her yerde tecavüz var” dedi. kongo’da ocak ayından itibaren çatışmaların şiddetlenmesi nedeniyle ituri bölgesinde 70 bin sivil yaşadığı yerleri terketmek zorunda kaldı. yetkililer bu bölgeden sık sık tecavüz haberleri geldiğini ifade ediyor."
 • kongolardan koskocaman olanı. yanılmıyorsam yüzölçümü avrupa kıtasının tamamı kadardır. baskenti kinşasa'dır.
 • kongo demokratik cumhuriyeti'nin icine edilmis hali.
 • aralık 2005'te kabul edilen anayasa değişikliği ile şubat 2006'dan itibaren, 1963-1971 yılları arasındaki bayrağını ülke bayrağı olarak benimseyen afrika ülkesi.

  yeni bayrak
  http://flagspot.net/images/c/cd-2006.gif

  eskisi
  http://flagspot.net/images/c/cd-1997.gif
 • bayraklarının değiştirildiğini, bazı vatandaşlarının bile altı ay sonra bir yabancıdan öğrendiği cumhuriyetmiş.
 • para birimi kongo frankıdır ve 1 amerikan doları yaklaşık olarak 570 franka tekamül etmektedir.
  devlet başkanı joseph kabila
  nüfus için farklı tahminler yürütülüyor uzun zamandır sayım yapılmadığı için fakat 50 ila 60 milyon arası olduğu tahmin ediliyor.
  ülkede taksi yok ve ulaşım berbat bir halde, insanlar küçücük minibüslere sıkış tıkış doluşarak yolculuk yapabiliyorlar.
  fakat yine de birçok insan işten evine yürüyerek ya da otostop ile dönmek zorunda kalıyor.
  ayrıca kinshasa da sokaklarda kedi, köpekte yok ve bunun sebebi olarak insanların onları yediği rivayet ediliyor.
  ülkede yeraltı madenleri olarak çok zengin ve ayrıca mobilya için çok uygun olan ağaç türlerinin bulunduğu çok büyük ormanlık alanlara sahip.
  tüm bunlara rağmen insanlar çok zor yaşam şartlarında yaşıyorlar.
  rüşvet çok doğal bir olgu olarak kabul ediliyor (toptancılık yapan bir kişiden polisin maaş aldığını gördüğümde oluşan surat ifadem insanları epey bi eğlendirdi)
  ya da polis havaalanında yanınıza gelip sizden kahve parası isteyebiliyor
  son olarak ülkeye gitmeyi düşünenlerin aşılarını kesinlikle yaptırmaları gerekiyor aksi takdirde girişte epey bi terörize olma ihtimali
  bulunuyor.
  ülkeden çıkışta ise bir polisin cinsel organınızı elleri ile yoklayarak üzerinizi araması başınıza gelecek son talihsizlik olacaktır büyük ihtimalle sakın kızmayın ve şükredin:)
hesabın var mı? giriş yap