şükela:  tümü | bugün
 • jean-christophe grange'ın, klasiklerinin** düzeyine yaklaşan lontano'sunun devamı niteliğindeki kitap. lontano bana göre koloni'den beri yazılmış en iyi grange romanıydı, geçtiğimiz yıl lontano türkiye'de yayınlandığında, kongo'ya ağıt* fransızca yayınlanmış ancak sanırım ingilizceye de çevrilmemişti. bu aralar çıkmasını bekliyordum, 23 haziran'da çıkacakmış. çeviri yine tankut gökçe'den. eğer beklentileri karşılayan bir roman olursa, haziran sonu bize karada ölüm yok demektir.
 • (bkz: congo requiem)
 • jean christophe grange'nin doğan kitap tarafından basılan yepyeni romanı. bu sefer olay örgüsünün ağırlığı afrika'da olacak anladığım kadarıyla... kitabın orijinal adı ise congo requiem.

  kitap yurdu - http://www.kitapyurdu.com/…kongoya-agit/429002.html

  bir kritik - http://vatankitap.gazetevatan.com/…_gerilim/1/24580
 • gelmiş gözümün nuru, gelmiş! tam bir senedir bekliyorum bu anı. kitap siparişimi hemen verdim, on güne kalmaz bitmiş olur diye düşünüyorum.

  serinin ilk kitabını kuşlar aldı, götürdü. yeniden almak gerekecek galiba.
 • serinin ikinci ve son kitabı.

  çok fazla spoiler içermeyen özeti aşağıdadır.
  --- spoiler ---

  kitap erwan ve babasının afrika yolculuğu ile başlıyor.ardından ilk şok. sonra fransaya dönüş. arada bir floransa macerası. loic ve galie'nin dönüşümü. olayların çözülüp çözülüp sonra bir daha çözülmesi. ve tibete gidiş.
  --- spoiler ---
 • grange bu iki kitapta bize özlediğimiz ne varsa verdi. ağır ağır, her kelimenin tadına vara vara okudum.
  --- spoiler ---

  ilk kitapta erwan neredeyse hep yanlış yollardan gitmiş. daha doğrusu gitmesini istedikleri yolları izlemiş. son çözümlemeler zaten grange klasiği, iki kitap boyunca öğrendiğimiz herşeyin sonlara doğru 'yanlış' çıkabileceğini tahmin etmiştim. ama bunu tahmin etmem aldığım zevki hiç azaltmadı.
  --- spoiler ---

  teşekkürler grange!..
 • yine soluksuz bitirdiğim bir grange kitabı.

  --- spoiler ---

  loic'ten hiç beklemediğim bir performans görmeme rağmen güzelim, aşkım erwan o hale düşürülecek adam mıydı eyyy grange??!!! gregorie morvan'ın geçmişi de ayrı şok edici.

  --- spoiler --

  netice de ortada yine kitabı bütün uğraşlarına rağman çabucak bitirmiş ve tekrar bir (bkz: jean-christophe grange) kitabı bekleyen gözü yaşlı bir okur kalmıştır...
 • lontano'dan daha iyi bulduğum serinin ikinci ve son kitabıdır. ancak yazar yer yer elbette saçmalama hakkını kullanmış, sonlara yaklaştıkça artık yazmaktan sıkıldığını belli edercesine bazı olayları kısa kesmiş ve bir parça da mantık sınırlarını zorlamış, tüm bunlara rağmen jean-christophe grange kitabı okurken keyifli iki gün geçirmemi sağlamıştır. bir dip not olarak; tüm kitapları arasında kaiken benim için halen ilk sıradaki yerini korumaktadır.
 • daha kitabı bitirmedim, hiç bitiresim gelmiyor. ilk kitaba göre oldukça iyi. sadece çok fazla karakter var ve isimlerini gerçekten aklımda tutamıyorum. özellikle ilk kitabın özetini web'den okuyup ikinciye öyle başladım diyebilirim.
  morvan'ın geçmişiyle ilgili kısımlar süper. grange her zaman olduğu gibi soluksuz okutuyor.
  ufak çaplı bir sarsıntı yaşattığı için aslında böyle arada yazmak istedim.

  --- spoiler ---

  sevgili grange,
  morvan reyiz'i nasıl öldürürsün??? hadi öldü diyelim, bu kadar sikko bir ölüm olur mu?
  morvan bir yerden çıkacak diye açıkçası 30 sayfa falan bekledim.
  bence çoğu kişi için kitabın ana karakteriydi. kim sallar erwan'ı ya.
  papa rest in peace

  --- spoiler ---

  kitap bitti edit'i:

  gercekten onceki kitapla beraber 1000 - 1500 sayfa kastirip boyle bir son hazirlamak olmamis.

  --- spoiler ---

  pharabot: haci* ruylarima kadar soktun civi adam'i, sonra iki kelam ettirmeden, olayi adamdan dinlemeden tek kursunla diger tarafa yolladin.
  gaelle: yine ayni sekilde kolay ölüm kurbanı
  maggie: bundan da azicik dinleseydik gecmisi. asil psikopat olan belli ki bu
  loic: zorla kahraman olanlardan
  erwan: hic kahraman olamamıştı zaten, öyle de bitti
  kleiner bastard: papa bir sen guzeldin be şu kitapta
  --- spoiler ---
 • yaklaşık bir ay önce piyasaya çıkmış bir jean christophe grange romanı.