şükela:  tümü | bugün soru sor
 • glokom hastalığının doğuştan olma durumu. glokom hastalığı ise yükselen göz tansiyonunun göz sinirlerine baskı yapması ve tedavi edilmediğinde görme kaybına neden olması.

  yetişkinlerdeki glokom birçok farklı sebepten olabilirken, bebeklik çağı glokomunda sorun tamamen yapısal. yani göz içi sıvısını süzme görevini üstlenen trabeküler ağın hiç oluşmadığı veya tam oluşmadığı bebeklerde görülüyor. bu mekanizma çalışmadığı için göz içi sıvısı birikerek göz tansiyonunu yükseltiyor ve göz sinirlerine hasar veriyor.
  çok nadir görülmesine rağmen * aslında çok ciddi bir göz hastalığı. tedavi edilmediği takdirde sonu maalesef görme kaybına kadar gidiyor.

  konjenital glokomun kendi içinde birkaç çeşidi var. bunlar; yenidoğan konjenital glokomu (0 yaş), infantil glokom (0-2 yaş), juvenil glokom (2 yaşından sonra).

  eğer yapısal bozukluk ileriyse ve tansiyon sorunu anne karnında başlamışsa hastalık, bebek doğduğu anda fark edilebiliyor * . bu durumda yenidoğanın gözü mermerimsi bir tabakayla kapalı oluyor, yani bebek gözünün içi grimsi-beyazlaşmış bir halde dünyaya geliyor. zaten bunu fark etmemek imkansız. acilen göz tansiyonunun ölçülmesi ve ameliyata alınması gerekiyor.

  daha ileriki aylarda ortaya çıkarsa, yani bahsettiğim ağ dokusu oluşmuş ama eksik oluşmuşsa * tansiyon sorunu zamanla ve sinsi biçimde kendini gösteriyor. fark edilmesi gerçekten zor.

  bebeklerdeki glokom, başka bir anomaliyle birlikte görülebileceği gibi tek başına da olabiliyor. sadece bir gözde veya her iki gözde birden görülebiliyor. tek gözde olursa teşhisi daha kolay. çünkü bebeğin göz tansiyonu yükseldikçe göz irileşiyor. buna buftalmus (öküzgözü) deniyor. irileşmesinin nedeni ise şu: bebeklerin göz yapısı esnek. bu esneklik 3 yaşına kadar sürüyor. 3 yaşından sonra ise yetişkin kıvamına geliyor. işte bu 0-3 yaş döneminde oluşan tansiyon karşısında göz kendini (sinirleri) korumak için irileşiyor. gözdeki irileşme durumu normal insanlarda “ne güzel kocaman gözleri var” tepkisi yapsa da deneyimli bir göz doktoru için “glokom şüphesi” anlamına geliyor. dediğim gibi irileşme tek gözde olursa fark edilmesi daha kolay. ama hastalık her iki gözde birden varsa, bu büyüme çok milimetrik düzeyde ve çok yavaş olduğu için fark edilmesi gerçekten zorlaşıyor.

  hastalığın başlıca belirtileri; bebeğin ışığa bakamaması, göz iriliği (özellikle gözün renkli kısmının normalden büyük olması), gözde büyümenin giderek artması, korneada bulanıklık, göz renginin grimsi-mavimsi gibi görünmesi, göz bebeğinin iyi seçilememesi ve gözde yaşarma.
  bu bebeklerin gözleri kocaman, renkli kısımları dikkat çekici derecede iri, nemli nemli oluyor. ışık hassasiyeti ve göz yaşarması da önemli belirtiler.

  bu durumlar fark edildiği anda aileler hemen göz doktoruna gitmeli. bu belirtilerden şüpheleniyorsanız, çocuk doktorunuz her ne kadar “olabilir, normaldir, bebeklerin gözü hassastır zaten” gibi yorumlar yapsa da siz siz olun bebeğinizi alıp iyi bir göz hekimine gösterin. erken teşhis gerçekten hayati. çocuk doktorları bu konuda maalesef çok bilgisiz. çünkü çok nadir görülen bir hastalık ve normal bir çocuk doktorunun glokomlu bir bebekle karşılaşma olasılığı gerçekten düşük. düşünün 10 binde 1 diyorum... üstelik bu 10 binde 1’in büyük kısmı doğar doğmaz zaten fark ediliyor. yani asıl teşhis sıkıntısı yukarıda bahsettiği 0-2 yaş dönemini kapsayan infantil glokom grubunda. dolayısıyla deneyimsiz veya bilgisiz bir çocuk doktoru yanlış yönlendirmelerle vakit kaybına neden olabiliyor. mesela genelde göz yaşarması belirtisi “gözyaşı kanal tıkanıklığıyla” karıştırılıyor ve hastalığın teşhisi bu nedenle gecikebiliyor.

  yetişkin glokomundan farklı olarak bebeklerdeki glokomda tedavi yöntemleri de tamamen farklı. örneğin tansiyon ilaçları sadece kısa süreli olarak ve ameliyat sonrası dönemde kullanılıyor. asıl ve tek tedavisi cerrahi. teşhis edildiğinde hiç beklemeden bu işi bilen, gerçekten uzman bir hekime gidip bebeğin ameliyat edilmesi lazım. daha bir haftasını bile doldurmamış minicik bebeklerin başarıyla ameliyat edildiklerine bizzat şahit oldum.

  zor bir hastalık. allah kimseye vermesin derim. daha detaylı bilgi için;
  http://www.glokommerkezi.com/glokom.htm
  http://www.glokom-net.org/…fa=cocuklarda_glokom.htm
 • aa bende var bundan
 • en sık tipi primer infantil glokom'dur. ve 0 ile 3 yaş arasında görülür.

  lakrimasyon, fotofobi ve blefarospazm görülür.

  göz küresi ve kornea çapının artması yani buftalmus görülür.(öküz-bufalo gözü)