şükela:  tümü | bugün
 • goz icinde iltihap olmasi.goz kapagi iltihabi diyebiliriz.gozun beyazi kipkirmizi olur.damarlar $ak deyu cikar.alerjik ve mikrobik olabilir.lens kullananlar steriliteye dikkat etmezlerse cok kolay yakalanirlar.ba$iniza gelirse eczaneden tobramisin (tobrex) ,gentamisin (genta gut) alip iyile$tirebilirsiniz.cok ciddiyse yine de bir doktora gorunun..
  (bkz: doktor civanim)
 • gozunuzde konjonktivit olup olmadiginin muayenesi oldukca berbat bir seydir, doktor goz kapaginizi tutup pit diye tersine ceviriverir. konjonktivite karsi oldukca etkili diger iki goz damlasi, alomide ve tilomide kardeslerdir.
 • bulaşıcıdır. evde biri konjonktivit olduysa, diğerlerinin de olması neredeyse kaçınılmazdır.
 • yüzme havuzları da enfeksiyon etkenlerinin bulaşmasında etkendir. kısaca klamidya denen bakteri ile enfekte olmuş genital salgılarla temas halinde inklüzyonlu konjonktivit denen bir rahatsızlık oluşur. şişlik, kızarıklık ve akıntı yapar. aynı etken doğum kanalından geçerken annede enfekiyon varsa bebeğin de enfekte olmasına sebep olur.
 • çok sık yakalandığım fakat ilaç kullanmadığım halde 1-2 gün içinde kendiliğinden geçen, gözdeki lensin şap diye düşmesine sebebiyet veren hastalık.
 • kedilerin başına gelince hayatı dayanılmaz hale getiren körlüğe bile götürebilen berbat hastalık (bkz: #3952362)
 • oldukça ağır bir şekilde geçirdiğim ve canıma okumuş olan hastalık. bir haftadır hiçbir iyileşme belirtisi olmadığı gibi doktorun da hayretler içinde kalmasına neden olmuştur. damlalar, göz jelleri, düzenli göz temizliği hepsi boştur. iki haftadan önce geçmeyeceği tarafıma bildirilmiş ve bu nedenle kendimi iyileşinceye kadar dondurma kararı almam zorunlu hale gelmiştir.
 • 2 ay önce çok ağır olarak geçirdiğim göz iltihabı..ilk olarak gözde kaşınma ve hafif yanma ile başlayıp birinci haftanın sonunda gözde; göz bebeği dışında kalan heryerin kıpkırmızı olması ve gözlerin balon gibi olması şeklinde gelişir, bu bulgulara gözde şiddetli ağrı, kesintisiz olarak batma yanma ve dayanılmaz derecede kaşıntı eşlik eder..bibora vb.. steril göz temizleyicileri kesinlikle tek başına etki etmediği için tedavide antibiyotik içerikli damla ve merhemlerin kullanılması ve tabi her şeyden önce hiç zaman geçirmeden doktora başvurulması gerekiyor.konjonktivite bir de kulak yanlarında bulunan lenf bezlerinde şişme eşlik ediyorsa yüksek mg'lı ağır antibiyotiklere hazır olunması gerekiyor..gözdeki yanma ve batmalara karşı refresh adındaki yapay göz yaşı geçici rahatlama sağlattırıp bu 1 saatlik rahatlama sürecinde uyumanıza yardımcı olabilir, 2 hafta boyunca fucithalmic(merhem), thilomide(göz damlası), amoklavin(antibiyotik), bibora(göz banyosu), refresh(yapay göz yaşı) kullanarak zar zor geçirebildiğim bu cehennemden çıkma alerji, iltihap artık her ne boksa ona karşı tavsiye edebileceğim en iyi şey bu mikrobu taşıyan kimseden mümkün olduğunca, hatta olmasa da uzak durulmasıdır, zira bu hastalığa; sadece temas değil hava yoluyla da bulaşabilen aşırı bulaşıcı bir virüs sebep olmaktadır.
 • tanıdığım bir çok insanın, poliklinikte gördüğüm insanların ve sözlükte yazılanlarda bahsedilen tarihe göre salgın halinde gelişen, büyük olasılıkla her sene aynı mevsimlerde coşan hastalık.
 • 15 gün kardeşimin kedilerine bakmak zorunda kaldığım dönem yaşadığım, işkence gibi bir rahatsızlık. gözlerimden birinin beyazı kıpkırmızı olmuş, diğerinin de gözkapağı şişmiş sürekli iltihap akıyordu. kardeşim istanbul' a dönüp de beni o halde görünce çok üzülmüş ve dr. olduğu için bana bir adet alomide yazmıştı. ve de: "bi daha yok sana kedi medi!" demişti...