şükela:  tümü | bugün
  • biri içbükeydir diğeri dışbükey bu kadar kardeşim. bu da bir uktedir.
  • biri altı dieri yedi harftir*..
  • aç parantez vs. kapa parantez ...gibi
  • ortaokuldan bu yana bir türlü öğrenemediğim farklardır. şekillere bakıp iç bükey mi dış bükey mi ayırt edebiliyoruz da bu lanet kelimeleri bir ezberleyemedim. bu muydu konveks, şu muydu konkav...

nasıl bir beyin arkadaş.. ben götürüp koyuyorum 3 saat sonra atıyor hafızadan.

ya da beyinde bazı bölgeler var, belirli bilgileri kesinlikle içeri kabul etmiyor.. var böyle şeyler.

mesela: (bkz: ebob ekok)

edit: hı işte ben de bundan bahsediyordum armut beyin. (bkz: obeb'e ebob okek'e ekok diyen insan)
  • öss zamanlarında* bunları sınavlarda bir türlü birbirinden ayırt edemedikçe, o zamanlar yayınlanan mega hafıza programında anlatılan yöntemi denedim, oldu gibi.

şöyle ki; anlamsız gelen kelimeleri öğrenmek için, bu kelimeleri görsel öğelerle birleştirip hafızaya alma yöntemini deniyoruz. mesela bana göre konveks; pantolon askısı takan, kocaman göbekli, sürekli gülümseyen, amerikan filmi klişesi tipli, gözlüklü çocuk (şair burada göbek ile konveksin şeklini hatırlıyo*). konkav ise yaşlı, öne eğilerek yürüyen kambur, kavruk, suratsız yaşlı bir adam.

bunun bir de horst ve graben için uydurulmuş versiyonu var ki, o başka bi dersimizin konusu.. işte böyle eğitici bi entarimizin daha sonuna geldik. siz de deneyin, size de çıkabilir.
  • hafiza alma yontemlerinden devam edelim. concave kelimesindeki cave ingilizce'de magara demektir. magaranin giris kismini dusunun. magaranin girisi n seklindedir. o zaman konkav* n seklinde, otomatik olarak diger sekil olan konveks* u seklindedir. ikinci olarak konkav mi icbukey, konveks mi disbukey sorununu da soyle cozebiliriz: konkav'in harf sayisi az o yuzden harf sayisi az olan ic *, konveks'in harf sayisi daha fazla o zaman harf sayisi fazla olan dis * olarak hatirlayabiliriz.