şükela:  tümü | bugün
 • "korkulan biri olmak saygı duyulan biri olmaktan çok daha iyidir, çünkü biri ruhun hakikatiyken diğeri zihnin bir ilüzyonudur"

  lafının sahibi, gecelerin adamıdır. "geçen gece kabus gördüm" diye sızlandığınız an aklınıza o gelsin ağlamayı bırakın.
 • karakteri apocalypse now'daki kurtz ve batman'in bir araya gelmesi ile oluşmuş olan warhammer 40k karakteri. favori primarchlarımdan biridir.***
 • warhammer 40k evreninde night lords lejyonunun sevgi dolu, yüzünden gülücükler fışkıran primarch'ıdır. basitçe batman, the punisher, kazıklı voyvoda ve predatörü bir blenderda karıştırın, üstüne de kahinlik ve dev pesimistliği ekleyin tatatataam alın size konrad curze abimiz çıkar.

  nostramo gezegenine düşen kapsülünden çıktıktan sonra kimse bu arkadaşı yetiştirmez, akabinde bakar ki gezegen olmuş bir suç cenneti. kimin kimi kestiğinin, kimin kime haksızlık ettiğinin haddi hesabı yok. konrad abi durur mu, kendine zırh yapar silah yapar sonra bu suçluları kıtır kıtır kesmeye başlar. kıtır kıtır kesmek derken şöyle, yöneticileri eşek sudan gelinceye kadar döver (ama yüzlerine dokunmaz ki tanınsın) hatta bazılarını öyle bir döver ki yüz müz demeden; dna testi yapılmadan kim olduğu anlaşılamaz arkadaşların. sokakta öyle çetesi metesi olanları da kazığa, binaların sivri kısımlarına oturtulmuş halde bulurlar. dökülen kan ve vücut organlarından mazgallar tıkanır hale gelir. gezegendeki lakabı night haunter olur bu arada.

  ve işin kötüsü bu işe yarar, nostramodaki insanlar üç buçuk atmadan suç işleyemez hale gelirler, geceleri yaşanan "kayıpları" azaltmak için sokağa çıkma yasakları ilan edilir, anneler çocuklarını "bak yaramazlık yaparsan night haunter gelir" diyerek korkutur falan. sonra konrad bir bakar ki suç oranı neredeyse sıfıra inmiş hayatta kalan birkaç asilzadeye görünerek "bak kardeşim, ben bu gezegeni yöneticem ya bana katılırsın ya da kıtırspor" adamlar da doğal olarak "e iyi madem abi" kıvamına gelirler.

  tam gezegeni derlemiş toplamış, ufak ufak kendine her konuda eğitirken imparator gelir bu abiyi götürür. hatta şöyle bir diyalog da yaşanmıştır:
  "konrad curze artık rahatlayabilirsin zira ben geldim ve seni evine götüreceğim"
  "benim adım o değil, baba. ben night haunter'ım ve senin benim için ne düşündüğünü tam olarak biliyorum"

  böyle emo bir başlangıçtan sonra fulgrim ile takılmaya başlar konrad kardeş. yalnız fulgrim adeptus astartes taktiklerini ve sanatsal öğeleri bilmekle beraber kendisine "bak kimseye anlatma" denilen şeyleri anlatmaması gerektiğini bilmediğinden ötürü garibim curze'un gelecekle alakalı gördüğü (ki kendisine 40k'nın şu andaki hali diyoruz) şeyleri anında rogal dorn'a yetiştirir.

  curze ve lejyonu büyük seferin sıcak çatışmalarında başarılar sağlasa da night lords'un olayının düşmanlarını "korkutarak" itaat etmeleri olduğu kısa sürece ortaya çıkar. lejyon curze'un savaş ve taktiksel ahlakına çabucak adapte olarak imparatorluğun en acımasız, ancak korkunç efektif, lejyonlarından birisi haline gelir. korku ile itaat konusuna bir örnek vermek gerekirse, curze itaatsiz bir gezegen yöneticisini öldürmüş ve adamın kızının çığlıklarını üç saat boyunca bir şehirde yayınlatarak geri kalan asilerin teslim olmasını sağlamıştır. belirteyim, astartes ve primarchlar aseksüel olduğu için o çığlıklar cinsel nitelikte değildir. herif gayet cayır cayır canlı yayında işkence yapmış yav.

  neyse. bu türden problemler büyük sefer ilerledikçe ayyuka çıkmaya başlar ama esas olay imperial fists ile night lords'un arasını açacak olan curze'un dorn'a saldırması olacaktır. bu olay dorn'un ceza olarak infaz edilecek bir dizi savaş suçlusunu görmesiyle başlar. "hocu" der "ne ayaksın? imparator bize korku ile barış sağlamak gibi bir misyon vermedi" der. curze ise "oğlum insan kötü bir varlıktır başka bir şeyden de anlamaz" diyerek esirlerden birisine bir silah verir ve kendisine ateş etmesini söyler. adam çekinir, etrafındaki diğer astarteslerin intikam alacağından endişelenir. curze bunun olmayacağını söylediği anda adam tabancayla ateş etmeye kalkarken, curze onu öldürür. tam da burada fulgrim'in ona yetiştirdiklerini tartışmayı kazanmak için söyleyince curze bu ihanetle delirir ve dorn'a zırhındaki zehirli pençelerle girişir - nitekim primarch olmasa öldürecek cinste bir darbedir bu.

  akabinde curze ev hapsine alınır. ancak buradan kaçarak nostramo'ya geri döner. emme nostramo night haunter'ı doğuran eski kanunsuz haline geri dönmüştür. curze bu noktada "eeeh sikerler" diyerek gezegene yörüngeden ateş ve sevgi tatbik ederek yokeder. bu olayın horus heresy'nin 20 sene öncesinde olduğunun altını çizeyim - yani ortada henüz bir kaosa düşme falan yoktur.

  nitekim horus imparatora karşı fulgrim ile beraber döndüğünde her ne kadar o ibişe kızgın olsa da en azından bir şeyler paylaşabildiği kardeşleri ile aynı safta yer alacaktır. dorn, guilliman ve diğerleri curze'a hep "tuhaf yaratık" gözüyle baktıklarından şaşırtıcı da değildir. faydası da olacaktır bunun; lorgar, corvus corax tarafından katledileyazarken kurtaracaktır (gerçi gal vorbak ve ilk posessed marine takımını gördüğünde "ellerim kırılaydı" diye geçirmiş midir içinden tartışılır).

  curze'un bir diğer olayı da primarch vulkan'a yaptıklarıdır. vulkan ölümsüz (perpetual diye geçiyor) olduğundan curze bunu öldüremez ve bu yüzden "yaratıcılığını konuşturur". bu olay bayağı spoiler değeri taşıyor o yüzden kısa kesip heresy kitaplarını okumanızı rica edeceğim.

  curze kaosa düşen primarchlardan kendi isteği ile ölen tek primarchtır diyebiliriz aslında. kendisi callidus suikastçisi m'shen tarafından öldürülür ancak öldürülmeden önce şöyle der

  "varlığın beni şaşırtmıyor, suikastçi. gemin doğu sınırlarına girdiği andan beri seni biliyordum. neden mi seni öldürtmedim? çünkü senin görevin ve yapacağın eylem benim söylediğim ve yaptığım herşeyin doğru olduğunu kanıtlıyor. ben sadece yanlış yapanları cezalandırdım, şimdi senin sahte imparatorunun beni cezalandırması gibi. ölüm, haklı çıkmanın yanında hiç bir şey"

  kısacası kendisi tam bir space marine batman gibi ölmüş ve yeterince uzun yaşayarak kahramandan kötü adama dönüşmüştür.

  bu uzun entry'i okuduğunuz için teşekkürler. 2016'da yazmaya başlayıp 2019'da bitirdiğim için de bana da yuh yani.