şükela:  tümü | bugün
 • avusturyazoolog, bilim adamı..davranış bilimi üzerine çalışmalar yapmış ve özellikle kuşlarla ilgilenmiş..kuşların dilini çözmüş.onlarla oturup adeta konuşurmuş. (kankisinin* yalancısıyız) 1973 yılında nobel ödülü almış.

  ayrıca yüzlerce 'kaz'ın annesi de diyebiliriz.yumurtadan çıkan yavruların ilk gördükleri canlıyı anneleri zannetmelerini ve hep onu takip etmelerini tespit etmiş.kırlarda yürürken arkasından tek sıra halinde bir kaz sürüsünün geldiği pekçok belgeselde belgelenmiş.
 • ayrıca biyolojinin einsteinı olarak kabul edilmiş.kendisi ise bir darwin hayranı ve destekçisiymiş..dünyanın sonunu, pek beyefendi dedelerinin birer maymun olduğunu kabul edemeyecek mantalitedeki insanların getireceğine inanırmış.1989 yılında ölmüş..
 • (bkz: mobbing/@ride)
 • bir ortopedist olan babası konrad’la ilgilenmesi için resi führinger adında bir bakıcı tutmuştu. resi bir gün, ünlü yazar selma lagerlöf’ün “nils ve uçan kaz” öyküsünü konrad’a okudu. konrad lorenz, bu öyküden nasıl etkilendiğini ve hayatının nasıl değiştiğini şu sözlerle anlatıyor: “resi bana bu öyküyü okuduktan sonra ben de bir yaban kazı olmak için yanıp tutuşmuştum. bunun mümkün olmayacağını anlayınca hiç olmazsa bir yaban kazım olsun istedim. bu da olanaksız gibi görünüyordu. ben de evcil kazlarla yetinmek zorunda kaldım. bir süre sonra onların davranışlarından çok etkilendiğimi, ayrıca onları da etkilediğimi fark ettim.”
 • "sanırım hayvanlar ile uygar insan arasındaki kayıp halkayı buldum: biz!" diyen nobel ödüllü etolojist (etolog)
 • ''on aggression'' adlı kitabında; şiddetin, dış uyaranlara karşı bir tepki değil, insanın içinde gömülü ve serbest kalmaya çabalayan bir durum olduğunu savunan doğa bilimci.
 • yumurtadan çıkan civcivi, ördek yavrusunu peşine takıp gezdirmiş adamdır ancak bu durumun farkına varan veyahut kanıtlayan kişi kendisi değildir. bilinen bir durumdur, misal utopia'da* bile geçer aynı hikaye, ki bu da 1500lü yıllara denk geliyor.

  fakat hayvanlarla olan münasebetinden dolayı çok saygı duyduğumuz bir insandır, evlenilecek adamdır.
 • zoolog.

  imprinting(ördek/ kaz gibi hayvanların yumurtadan çıktıklarında hareket eden ilk objeyi anne sanıp takip etme durumları) olgusunu incelemiştir.

  http://www.itusozluk.com/…/konrad-lorenz_137272.jpg

  http://img843.imageshack.us/…9568/konradlorenz5.gif

  http://img824.imageshack.us/…6483/konradlorenz1.jpg

  http://img38.imageshack.us/…/9053/konradlorenz4.jpg

  ayrıca aynı konudaki sevimli bir film için: (bkz: fly away home)
 • 2003 yilinda yayinlanan biyografisinde ilginc bilgiler vardir. örnegin ögrencilerine marksizmin biyolojik imkansizligini aciklayarak nazi rejimine yüzlerini dönmelerini istemis, avusturyanin ilhakindan hemen sonra hitler in partisine (bkz: nasyonal sosyalist alman işçi partisi) üyeligini gerceklestirmis bilim adami. ördeklerin pesisira yürüdügü fotograflar cok tatlidir.