şükela:  tümü | bugün
  • yaz sonunda yaptığınızda, bütün kış boyunca lezzetli domates ile yemek yapmanıza olanak sağlayacak sos.

malzemeler:

- 5 kg domates
    - 4 tatlı kaşığı deniz tuzu
    - 4 çorba kaşığı sızma zeytin yağı
    - 1 kesme şeker
    - 6-7 diş sarmısak

domateslerin tamamını tencereye rendeliyoruz içerisine diğer tüm malzemeleri de ekliyoruz. karışım fokurdamaya başladıktan sonra 1-2 dakika daha kaynatıp altını kapatıyoruz. temiz ve kuru kavanozlara karışımı silme dolduruyoruz. kapakların kullanılmamış olması gerekiyor. kapaklarını kapattığımız kavanozları resimdeki gibi ters bekleterek vakumlanmalarını sağlıyoruz. kavanozları 1 gün ters beklettikten sonra düzelterek karanlık ve serin bir yerde tüm kış boyunca kullanacak şekilde saklayabiliriz. şimdiden afiyet olsun...
  • eylül ortasi gibi yapilinca tüm ki$i kurtaran, ki$in o kanserojenli domatesleri yerine yazin lezzetli domatesleriyle kendi ellerinizle yaptiginiz ve yemeklerinizi tatlandirmanizi saglayan muthi$ bulu$.

i$in güzel tarafi da yapiminin gayet kolay olmasi. püf noktasinin cam kavanozlar ve yeni kapaklari oldugunu tekrarlamakta fayda var.

resimli tarifi görmek ve denemek isteyenler buraya buyursun: http://sofravemuhabbet.blogspot.com/…i-domates.html
  • anne tarafından güzel yapılan konservedir. telefonda serzenişte bulunur "öldüm bittim, aman belim koptu" diye neden deyince gururla konserve yaptım der anne. sana da ayrıdım diye de ekler bu görüşmenin sonuna. eve gidilen ilk fırsatta kavanozlar özenle sarılarak bavula tıkıştırılır. annem canım yeter ne yapacam ben o kadar konserve domates dedikçe bir kavanoz daha sokulur o bavula. kışın yemeklere ayrı bir lezzet katar acele yapılan makarna için hayat kurtarıcıdır. sonuç olarak anne candır.
  • kış boyunca menemen hariç her şeyde kullanılabilen muhteşem bir çözümdür. fakat menemen de o çok hafif de olsa turşu tadı hissedilmektedir ve tadımı kaçırmaktadır. yukarıdaki tarife ek olarak, kaynar sudan soğuk suya sokarak kabukların daha kolay koyulmasını sağlayabilirsiniz. yapilma zamani ağustos un sonuna doğru tam olarak 15 kilo domatesi 15 liraya alabildiğiniz dönemdir. 15 kilo idealdir ayrica, tek kisiyseniz ellerinizi burusukluk seviyesi sizi korku filminde gibi urkutebilir, ergenlik gunlerinize geri dönmüş gibi hissedebilirsiniz. püf noktasi blender, rondo vs kullanmamak, bir kabın içinde bıçakla kabaca parçalamak yeterli. ikinci husus yeni aldığınız kapakları nasıl sikacaginiz, zira kaynar halde domatesi kavanoza koyarken hem kavanoz feci isiniyor hem de kenardan akan su sebebiyle kayganlasiyor. havlu, havlu kâğıt yardımıyla allah ne verdiyse kavanozu tutup kapağa sağlam abaniyorsunuz ki bir sene hava almasın, bozulmasın. eveet, son püf noktası, kavanozun ağzındaki dişleri havlu kâğıtla iyice silip kurultayın ki kapak dişlerinin arasinda bisey kalmasın. kuflenir zira.
    ertesi gün gelince kavanozların çevirip bakın, çukur olanlar sınavı geçti, kilere. bombe hemen olmaz, kapak düz ise içindekileri tencerede kaynatıp düzgün bir kavanoz ve kapakla tekrar deneyin. dediğim gibi dışa bombe yaptığında zaten eksimis olacağı için dikkat ediniz.
    son olarak, şart değil ama birer dış taşköprü sarımsağı içine atıp öyle kapatmanızı tavsiye ederim. afiyet olsun.
  • kavanozlara kepçeyle değil de cezveyle doldurması daha kolay ve kısa süren, lezzetli kışlık yiyecek.