şükela:  tümü | bugün soru sor
 • deneme surusu gibi bisey.
 • alıcının nakit ödememe, satıcının ise depo masrafından kurtulma gibi avantajlara sahip olabildiği satış türü.
 • (bkz: consignment)
 • ürünün toptancısı tarafından satıcıya, parasını sattıktan sonra toptancıya vermesi koşulu ile verdiği mal. teknosa bu yöntemle çalışıyor örneğin. x firması gelip bilgisayarını koyuyor, bilgisayar satılınca teknosa firmaya parasını veriyor. bu yöntem genelde ürünlerin tanıtımında kullanılır. ancak teknosa kadar güçlü iseniz ve kamyonla notebook alıyorsanız, çalıştığınız firmaları bu yönde zorlayabilirsiniz.
 • (bkz: consign)
 • başkasına ait malları emaneten bulundurup onların nam ve hesabına satan müesseselerin yaptıkları işlemlerdir.
 • ilk defa bir satılık ferrari f430 spider ilanında "konsinye sözkonusu değildir(!)" şeklinde görüp merak ettiğim kelime.

  parçalara bölünce de benzer bir anlam çıkıyor mu diye de düşünmedim değil "kon-sin-ye"
 • (bkz: consigné)
 • konsinye dört olası süreçten oluşur: yükleme, bildirim, toplama ve iade. sistemin düzgün bir şekilde algılanabilmesi için gerçek şirketlerden örnekle gideceğim: konsinyeyi aktif bir şekilde kullanan ülker, mahallenizdeki bakkal remzi dayı ve bu bakkaldan alışveriş yapan sen ey sözlük okuyucusu; buradaki üç oyuncu sizlersiniz.

  1. konsinye yüklemesi: ülker, satmak istediği bazı malzemeleri remzi dayının bakkalına götürür ve bırakır. bakkala hangi maldan kaç adet bıraktığı bellidir, ancak bu işlem için fatura kesilmez. zira bakkal, o malları satmak için çok istekli olmayabilir. ülker, bakkalı "şayet malları satarsan parasını bana ödersin, satamazsan malları geri alırım ve hiçbir yükümlülüğün altına girmezsin." diyerek kazanmıştır.

  2. konsinye bildirimi: bakkal, malları sana satar ve sattığını ülker'e haber verir. bu işlemin adı konsinye bildirimidir. bakkala fatura kesilir ve malların bedeli tahsis edilir.

  3. konsinye toplaması: bakkal malları satamaz ve satış yapamadığını ülker'e haber vererek malların geri alınmasını ister. bu işlemin adı konsinye toplamasıdır. mallar geri alınır, bir işlem uygulanmaz.

  4. konsinye iadesi: sadece konsinye bildiriminden sonra gerçekleşebilir. bakkaldan aldığın ülker malını bir sebepten dolayı (bozuk, kalitesiz, vb.) bakkala geri getirmişsindir (çikolata/dondurma vb. için bu tip iadeler genelde olmaz da, lcd televizyonun bozuk çıktığını düşün mesela). bakkal da bunu ülker'e bildirir. bakkalın hesabına alacak yazılarak geri alınan mal kalite kontrole gönderilir.