şükela:  tümü | bugün
111 entry daha
  • patreon aracılığıyla sevenlerinin desteklerini beklediklerini bir video ile duyurmuşlardır. kendilerini televidyon günlerinden bu yana takip eden ve 5 sene önce konsol üssü'nün kapıya kilit vurduğunu açıkladıkları o son videonun son saniyesindeki tokalaşmalarına inanılmaz hüzünlenip göz yaşı döken ve konsol üssü için hiçbir şey yapamamış olmanın çaresizliğini yaşamış sıkı bir takipçileri olarak videoyu büyük bir mutlulukla izledim ve hemen patreon sayfalarına gidip gereğini yaptım. yakacakları elektrik de yiyecekleri pizza da satın alacakları yeni iç çamaşırı da benim nazarımda helal olsun. kendilerini seviyoruz. iyi ki varlar!
  • televidyon zamanından beri kendilerinin bir takipçisi olarak, patreon ile destek vermeyi düşündüğüm ve kendine oyuncu diyen herkesin destek vermesini beklediğim oyun yayıncılarıdır.

özellikle konuklar ile beraber yapılan gündemler çok keyifli oluyor. youtube'un dibi hareketide son yıllarda youtube'da gördüğüm en güzel düşünülen ve uygulanan projelerden biridir kesinlikle.

lakin kanalda olup biten ve bir takipçi olarak gözüme çarpan büyük sıkıntılar var. bunları kimseyi kırmadan gücendirmeden dile getirmek isterim.

ilk olarak, "snes, n64, ps1, ps2 dönemlerinden retro oyunlarıda oynasanız, haftanın bir günü retro oyun günü olsa ne güzel olur" veya "çok bilinmeyen ama güzel olan indie oyunlarında ilk bakışını veya incelemelerinide yapsanız çok iyi olurdu" gibi hemen her videonun altında dile getirilen gayet mantıklı ve yapılabilir isteklere, "onlar diğer içeriklerin yarısı kadar izleniyor. normal oyun 5000 kez izleniyorsa retro/indie oyunlar 2000 kez izleniyor" şeklinde yaklaşmaları, daha birkaç ay önce yayınlanan, yeni dönemin ilk videolarında söylenen "bu kanalı siz şekillendireceksiniz, içerikleri siz belirleyeceksiniz, kanal aslında sizindir, kanalda nasıl bişey görmek istiyorsanız biz ona göre evrilebiliyoruz, zaten bizim öyle 100.000 - 500.000 izlenme gibi bir beklentimiz yok, biz bize yeteriz" (buradan dinlenebilir) sözleri ile tamamen ters düşmektedir. kanal açılışında böyle iddalı şeyler söylediyseniz, arkasında durup 2000 3000 az izlendi hesabına girmeden isteklere kulak vermeniz gerekir diye düşünüyorum.

son olarak "biz çok deneyimliyiz. o yüzden oyunu 5-10 saat oynar, şıp diye herşeyini anlar, incelemesinide yaparız" anlayışı doğru bir anlayış değildir. hele konu içinde sürekli "biz inceleme yapıyoruz, incelemeyi zaten bir biz yapıyoruz bir de teknoseyir yapıyor, şu oyunuda haftaya inceleyeceğiz" diyip, amiyane tabiri ile işinize gelmediği durumlarda "zaten inceleme değil künceleme" demek hiç doğru değil. "ilerisini bilmem ama benim oynadığım yere kadar böyle oldu. oyunun ortalama %50'sine yakınını bitirdim fakat geri kalanında da bu özelliğin değişeceğini sanmıyorum. benim bıraktığım yere kadar şunlar bunlar oluyor ama sonrasında ne olur bilmiyorum. şu yetenek şimdilik açılmadı ama ... haritanın şu kısmına daha hiç gitmedim fakat ..." şeklinde yapılan bir anlatım, ister künceleme deyin ister börülceleme deyin "oyun incelemesi" değildir.
  • steam indirimlerini yemek fiyatları ile karşılaştıran, oyunu mu yemeği mi seçmemiz gerektiğini değerlendiren kaliteli takip edilesi youtube kanalı
3 entry daha