şükela:  tümü | bugün
 • her allahın günü oyuncular arasında tartışma konusu olan mevzu.

  arkadaşım nedir bu kural koyucu tavrın kökeni? ben ps ile doğduysam benim için fps'nin kralı da konsoldadır; sen hayatında konsolu sadece pes için kullanıyorsan senin için kare şut, yuvarlak da ortadır; ama ne diye kural koyarsın konsolda fps'den zevk alınması mümkün değildir" diye? benim için de klavye sadece yazı yazmak demek; peki ben seni pc'de pes oynarken dövdüm mü?

  vel hasıl kelam, dualshock'a alışık olmayanların önyargısıdır bu. ancak baskın görüş, araştırılırsa (araştıranların da temel insan davranışı gereği çoğunluğun görüşünü haklı sandığını hesaba katalım) bu yönde. onun da nedeni açık: elimde sayısal veri olmasa da pc'de oyun oynamaya alışık olanlar, konsolda alışık olanlara göre daha fazla. (hele ülkemizde konsoldan anlayan epey az)

  böyleyken böyle...
 • zamanında playstation 2'de sniper elite ile yaptığım hede (gerçi oyun tam fps sayılmaz, action-fps idi). hatta yeğenimle co-op modunda oyunu bitrmişliğimiz vardır.

  edit:soujiro uyardı sağ olsun, action-fps değilmiş, third person shooter'mış. dolayısıyla bu entry'nin de bir anlamı kalmadı*.
 • fare ile o uzaktaki kafayi yavas yavas hissederek ekranin ortasina almak ile konsol gamepadleri ile kafayi buldurmaya calismak arasindaki farktir konsolda fps oynamak. cogu fps oyununda konsol ve pc serverlari birbirinden uzak tutulmaya calisir. yanlis hatirlamiyorsam enemy territory quake wars beta iken windows, konsol ve linux kullanicilari hep beraber birbirini oldurmustu ayni serverlarda. oyun bitince son 3-4 her zaman konsol oyunculari icin ayrilmis gibi idi. siz adamin etrafinda cilgin gibi mouse ile donerken konsol oyuncularinin tepkileri daha cok bir kac saniye gecikmeli gibi. birebir karsi karsiya kalinca pek fark etmiyor ama yandan ates ettiginde hic etrafina bakmadan ileriye ya da geriye anlamsizca kosan birisi 99% konsol oyuncusu idi. elinizin en ufak hareketini ozellikle her aciyi en ince detaya kadar hissedebilen bir mouse ile herhangi bir gamepadi kiyaslamak cok zor. ama konsol vs konsol online fps kendi icinde guzel.
 • bırak oynamayı, izlerken bile acı çektiren durum. çoğu oyun gibi fpslerin gameplay videolarında da genellikle konsol kullanıldığı için, ibre ağır çekimde ilerler. oynayan adam düşmanı vurana kadar videonun yarısı geçer zaten..
 • "hımm oynamalara doyamıyorum çok zevkli, ne de güzel kendimi kandırıyorum."
  yalan yanlış işler! gamepad ile bu karın ağrısından zevk aldığını iddia eden daha doğrusu yıllarca pc'de kantır oynadıktan sonra aynı performansı aynı zevki aldığını iddia etmektir.
 • fps oyunlarını bütün oyunların üzerinde tutan, fakirliğinden dolayı yakın zamanda konsola geçmiş biri olarak -evet taşak geçmiyorum, güncel oyunları oynayabilmek için 2 yılda bir pc upgrade edecek mali güce sahip değilim- fikrimi belirtmek isterim ki, pc'de oynamaktan zevk olarak hiçbir aşağı kalır yanı olmayan durum.

  sadece bir süre alışmak gerekiyor o kadar, o bir süre bende belki de 10 gün oldu, bir başkasında 5 gün olur, bir başkasında 1 ay olur, bilemem fakat o alışma sürecinden sonra konsolda fps oynarken aldığım zevkin pc'de oynarken aldığım zevkten aşağı kalır hiçbir yanı olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.
 • ancak single play oynuyorsaniz gecerli olan durum.
 • sanane, oynasana vs sitelerin eski cod2 müdavimlerinden biri olarak, ben de "kolla olacak iş değil fps" diyenlerdendim. hala da yeni başladığım xbox one fps oyunlarında acemiyim. mesela xbox one titanfall 2'de (black friday indirimi var kaçırmayın) training'i zor bitirdim ve sonunda sen kumda easy oyna dedi bana makine :d neyse konu bu değil, demek istediğim evet mouse ile hassaslık çok daha rahat fakat yeni kollardaki titreşimin verdiği hazzını da hiçbir mouse veremez. titreşimli yapsalar bile veremez, çünkü 2 el ile kavranmadığı için konsol kadar etkili ve zevkli olmayacaktır.
 • ps store üzerinden 30 liraya düşen star wars battlefront oyunun dün akşam indirdim ve ilk defa konsoldan bir fps oynayayım dedim. abartısız yarım saat boyunca bocaladım durdum. arada bir ileride iyi bir oyuncu olacağıma dair ufak işaretler versem de bu derece zorlanabileceğimi tahmin etmiyordum. bu akşam çalışmalarıma devam edeceğim. ilk 1 ay oldukça zorlanacağıma eminim ama bu işi de başaracağım.

  edit : #68953564 nolu entry'deki arkadaşın bahsettiği aparatı aldım. kendisi şudur ki farklı versiyonlarıda mevcuttur. bir kaç video izledim ürün ile ilgili ve fifa'dan dolayı sol elim analog kullanımına daha yatkın olduğundan sol analog kısa sağ analog koruması uzun olanı tercih ettim.

  şu video beni anında ikna etti diyebilirim. deneyimlerimi yazacağım.

  edit : bir arkadaş iş görüyor mu diye mesaj attı ve farkettim ki güncellemeyi unutmuşum. kesinlikle kontrolfreek olayı çok değiştiriyor diyebilirim. onun yanında ayrıca aim pro resistance bulabilirseniz tam komboyu tamamlamış olursunuz.
 • benim için çok zor. ama eşim takır takır call of duty, wolfenstein falan oynuyor. anlamadım arkadaş. oynayabilenleri taktir ediyorum.