şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: konsolidasyon)
  • köşe yazarı turnusolu; sağlamlaştırmak, toparlamak, pekiştirmek.
  • ekonomiden sonra politik literatürde de kullanılmaya başlanmış birleşik fiil. tdk vermemiş. politikada "güçlendirmek, pekiştirmek, sağlamlaştırmak" anlamında kullanılıyor.

"parti, oylarını konsolide etmek için ilginç taktiklere başvuruyor."
  • son yıllarda özellikle seçimler bağlamında kullanımı yaygınlaşmış yeni osmanlıca veya plaza türkçesi bir terimdir.

türkçesi için:

(bkz: kemikleştirmek)

ekonomide konsolidasyon olarak kullanımı bu eleştirinin dışında tutulabilir, çünkü anlamı kemikleştirme ile karşılanamıyor.
  • son zamanlarda anladığımız kadarıyla tartışma programlarında bu söz öbeğini kullanmayanı canlı yayında sikiyorlarmış.
  • kurgu operatörlerinin çalıştıkları projeyi başka bir ortama taşımak için kullandığı, 'consolidate' özelliği.
  • hayatimiza akp ile giren fiildir.
  • cümle içinde kullan bu ifadeyi dersen, ben de sana "şu bizim federasyonla iktisadi işletmenin bilançolarını konsolide edebilir miyiz? derim. (bkz: mesleki alışkanlık)

basitçe birleştirmek, birleştirilmiş anlamı taşır
  • birkaç cümlede kullansak anlaşılır:

"elimdeki eriklerin hepsini konsolide ettim."

"konsolide et satışlarında inanılmaz bir artış yaşandı."

"ona aldığım bilekliği konsolideye koymuş."

"bu işlerin nereye varacağını konsolide edemiyorum."
  • "konu hakkında bir sikim bilmiyorum ama biliyormuş gibi davranmaya çalışıyorum" ifadesi. gerektiği yerde doğru şekilde kullanan da vardır muhakkak, tüm kullanıcılarını eleştirmiyorum elbette ancak benim gördüğüm genel olarak budur.