şükela:  tümü | bugün
 • 1453'te istanbul osmanlılar tarafından kuşatıldığı sırada hüküm süren son bizans imparatoru. sıradan bir asker gibi surların üzerinde dövüşerek ölmüştür. tam adıyla xı. konstantin paleologos olarak bilinir.

  (bkz: üçüncü boğaz köprüsü/@cernikov)
 • yunanlılar tarafından aziz ilan edilen ve büyük saygıyla anılan son bizans imparatoru.

  kuşatmadan önce 2. mehmet şehri teslim etmesi halinde kendisine ve ailesine dokunulmayacağı ve mora yarımadası'ndaki mistra (mystra) şehrinin yöneticisi olacağını garanti etmiş ancak kendisi bu teklifi şu şekilde cevaplamıştır:

  "ne benim ne de o şehirde yaşayan herhangi birisinin teslim olma ve şehri size teslim etme yetkisi yoktur."

  kuşatmanın son günü surlar delindiğinde ve osmanlı askerleri şehre girmeye başladığında ise "şehir düşüyor ve ben hala canlıyım!" dedikten sonra mor renkli imparatorluk pelerinini çıkarıp surları geçen osmanlı askerleriyle savaşarken sıradan bir bizans askeri gibi ölmüştür. bazı kaynaklar paleologos'un kesik başının 2. mehmet'e tepsi içinde sunulduğunu söylese de genel kabul gören bilgi, cesedinin kafası kesildiğinden ve cesedin üzerinden imparatorluk arması veya kıyafeti olmadığından cesedin diğer normal bizans askerlerinin cesedinden ayırt edilemediği ve bulunamadığı yönündedir.

  kaybeden bir liderin 2 seçeneği vardır ya savaşarak ölmek ya da intihar etmek. liderlerin kitabında canlı olarak düşmanın eline geçme diye birşey yoktur. nitekim kendisi mussolini gibi kılık değiştirip kaçarken yakalanıp idam edilmemiş, saddam gibi samanlıkta yakalanıp asılmamış, kaddafi gibi kaçarken yakalanıp kıçına demir sokularak linç edilmemiş, mertçe dövüşerek ölmüştür ve cesedi surların dibinde bulunmuştur.

  böyle bir insan hangi tarafta olursa olsun saygı duyarım.
 • annesinin soyadıyla, konstantin dragazes diye anıldığı da vakidir. paleologos hanedanında konstantin ismine sahip tek kişi değildir. savaşarak öldüğü kesin bilinmiyor bu adamın, kaçmış olduğu da rivayetler arasında.
 • ölümü ardından hakkında; konstantinoupoli tam düşer iken bir meleğin gelip kendisini kurtarıp, mermer bir bloka dönüştürüp, o zamanki chryseia pyle veya porta aurea yani 'altınkapı'nın (bugünkü yedikule zindanları) altında bulunan bir mağaraya gizlediği ve zamanı gelince şehri kurtarıp esas sahiplerine teslim etmesi için kendisinin tekrar yaşama döndürüleceğine dair bir efsane oluşmuş olan son bizans imparatoru.
 • 1448-1453 arasında hüküm sürmüş son bizans imparatoru.

  kafası kopmuş cesedinin mor ayakkabılarından ayırt edildiği, bugün artık bir izi kalmayan mezarının bir zamanlar vefa semtinde, imç'nin hemen arkasında bir yerlerde olduğu rivayet edilir.