şükela:  tümü | bugün
 • 1896-1968. rus mareşali. çarlık ordusunda bir süvari astsubayı iken 1918'de kızıl orduya katıldı. stalinin orduyu tasfiye hareketi döneminde nkvd tarafından tutuklandı, işkence gördü ve hapse atıldı, fakat 1940 yılında tekrar tümgeneral olarak salıverildi. stalingradda kuşatılan 6.ncı alman ordusunun imhasında önemli rol oynadı. 1944 yılında mareşalliğe yükseltildi. 14-18 ocak 1945'de varşovayı ele geçirdi. almanyanın teslimini berlinde imzalayanlar arasında da yer aldı.
 • savaşın kazanılmasında en az zhukov kadar pay sahibi olsa da polonya asıllı oluşu ve görüşleri nedeniyle hiçbir zaman hak ettiği değeri görmemiş, başarılı kumandan. savaş sonrası polonya'sının milli savunma bakanı.
 • önce rus imparatorluğu ardından doğal olarak sscb kızıl ordusuna bağlı bi askerlik geçmişi olan general. ilginç olan kısım ise bundan sonra. 2.dünya savaşı sonrası bu efsanevi komutan, polonya ordusuna katılmış hatta ordunun başına geçmiştir. yaklaşık 10 yıl sonra yeniden sscb ye katıldı ve orada da en üst düzeylere kadar yükseldi. kendi ifadesine göre rusya'da kendisine polonyalı suçlaması; polonya da ise rus suçlaması yapıldı.
 • kadınların kendisine olan yoğun ilgisini duyan stalin'in kendisi hakkında "ne yapmalıyız ? imrenmeliyiz.." dediği general.
 • büyük anayurt savaşından sonra bir gazetecinin hem polonya hem de sovyet sosyalist cumhuriyetleri birliği vatandaşısınız ne düşünüyorsunuz sorusuna aşağıdaki cevabı veren general.

  rusya'da benim polonyalı olduğumu,
  polonya'da da rus olduğumu söylerler.
 • almanların merkez ordular grubunun tamamını imha eden bagration harekatının planlayan kişidir. sonrasinda ruslar berline kadar dort nala gitmişlerdir. büyük bir komutandır..
  (bkz: bagration harekatı)
 • babası polonyalı, annesi rus olan rokossovski 1896'da varşova'da doğmuştur. 1914'te gönüllü er olarak çarlık ordusuna girdi ve terfi ederek rusya'nın en eski ağır süvari alaylarından birinde en genç subaylardan biri oldu. iki defa yaralandı ve üç defa nişan aldı. 1917'de, ekim devrimi'nden sonra devrimin saflarına yine bir asker olarak geçti.
 • twitter’da @temmuz1919 (lt.col.temmuz) hesabının fotoğrafını kullandığı polonya asıllı rus general. sscb’nin 2. dünya savaşı kahramanlarındandır.
 • general mihail nikolayeviç tuhaçevski'nin fikirlerine bağlılığı dolayısıyla josef stalin'in başlattığı büyük temizlik'te işkence görmüştür. fin yenilgisinden sonra 43 yaşında bir albayken esaretten çıkarılır. kendisine yapılan tüm işkencelere rağmen josef stalin'in beklentilerinin aksine o'na ihanet etmez. büyük komutanlardan.

hesabın var mı? giriş yap