şükela:  tümü | bugün
 • siyasi kariyeri iniş çıkışlarla dolu olsa da 42 yaşında tahta çıkmayı başarmış doğu roma imparatoru.

  babası teodosios monomakos, ikinci basileios döneminde diplomat olarak önemli işler yapmışsa da daha sonra bir şekilde konstantinopolis'ten uzaklaştırılmıştır ve bu da oğlunun kariyerine ilk etapta sekte vurmuş gibi gözükmektedir.

  uzun yıllar sürgün hayatı yaşadığı bilinen konstantinos monomakos, v. mihalis'in tahttan indirilmesinden sonra ise daha önce kendisini tanıyan prenses zoe tarafından başkente çağrılmıştır. ekonomik bir görevlendirme için saraya çağrıldığını düşünen konstantinos ise daha sonra yaşanacakları muhakkak ki beklemiyordur.

  ikinci basileios'tan sonra tahta çıkan bir dizi vasıfsız imparator sonrasında, eski imparatorun kardeşi ve 1025-1028 senelerinin imparatoru viii. konstantinos'in kızı zoe, konstantinopolis'e gelen konstantinos monomakos ile apar topar evlenmeye karar verince, daha birkaç hafta evvel sürgünde olan genç adam, kendisini dokuzuncu konstantinos olarak tahtta buluvermiştir.

  şehvet düşkünü olarak nitelenen taze imparatorun, eşi haricinde pek çok da metresi olmuştur. idari işleri zoe'ye bırakıp ordunun başında da nadiren sefere çıkmıştır. 1046 senesinde ani krallığı'nı imparatorluk bünyesine katarak selçuklular ile ilk teması gerçekleştirmiştir.

  bunlara ilâveten, kendisi eski adıyla solidus yeni adıyla nomisma olan ve yüzyıllardır imparatorluğun para birimi olan sikkelerdeki altın oranını düşürmüş ve ikinci basileios sonrasında gerileyen ekonomiyi bu şekilde ayağa kaldırmaya çalışmıştır. pronoia sistemini de ilk kullanan imparator olarak bilinir.

  1054 senesinde yaşanan katolik ve ortodoks kiliseleri arasındaki büyük skizma* da kendisinin imparatorluğu dönemine denk gelmiştir.

  imparatorluğu karanlık dönemlerinden uyandıran birinci basileios, ıoannes çimiskes, ikinci basileios gibi imparatorlardan sonra gelen zayıf imparatorlardan birisi olmuştur. yine de kendisinin 1055 senesindeki ölümünden sonra taht bir sene theodora'ya, sonraki sene de mihalis bringas'a kalmış ve aleksios komnenos'un başa geçeceği 1081 senesine değin sürecek olan taht kavgaları ve nümayiş kendisinin terk-i dünya etmesiyle ortaya çıkmıştır.
 • hayli rafine zevkleri var; eğlenceye düşkün olduğu gibi sanatı, bilimi falan deli gibi seviyor, sevdiriyor. adeta bir filozof kral. savaşma seviş modu iyi hoş da yanlış zamanda yanlış yerde olunca, işte o fena ...

  dört tarafı düşmanlarla dolu bizans'ın imparatoru olan konstantinos monomakos tahmin edin napıyor: muş malazgirt bölgesindeki yaklaşık 50.000 kişilik ermeni ordusunu dağıtıp bu askerlerin, bedelini ödemeleri durumunda askerlikten ömür boyu muaf olmalarına imkân tanıyor. bunu niye yapıyor? çünkü konstantinopolis'te saray eğlencelerine akıtmak için paraya ihtiyacı vardır ve nitekim buluyor da böylece parayı!

  at üstünde dört nala giderken çift okey atabilecek kabiliyette adamların, içeri dalmak için fırsat kolladığı bir anda koca orduyu dağıtarak imparatorluğun birinci savunma hattının ağzına sıçan konstantinos monomakos, bu ultra ferasetiyle!, anadolu'nun kapılarını gerçek anlamda türklere açan esas kişidir aslında. 1071'den 16 yıl önce öldüğü için bunu tabi görememiş. gerçi neyi görmüş ki zaten, öngörü sıfır adamda!
hesabın var mı? giriş yap