şükela:  tümü | bugün
 • dogal maddelere veya boya, metal, kozmetik, bandaj materyali gibi sentetik materyallere ya da ilaclara bagli olarak gelisebilen; papul, vezikul, eritem ve odem gibi belirtileri olan deri hastaligi.
 • kil, tüy, yün alerjisi. ne idüü belirsiz, kendi kendine olur olmaz yerinizde tekrarlayip duran, oranizi buranizi sisiren sinir bozucu temas alerjisi. evet, tam su anda sag elimin bas ve isaret parmaklari arasinda kasintili, kizarik bir sislik olustu, adami isinden gucunden de eder bu alerji.
 • genel kaninin aksine psikolojik nedenlerden dolayi degil, belirli maddelere dokunmaktan dolayi baslayan bir cilt hastaligidir. bu maddeler kisiden kisiye degisebilir; bazilari plastige, bazilari toza, bazilariysa yün, pelus gibi maddelere allerjiktir. genelde ellerde baslar, asiri düzeyde kasinti yaptigi için allerjik egzema ve hatta mantar ile karistirilabilir. emekleyen bebeklerin ellerinde sik sik görülür.
 • nikel içeren ya da rodajlanmış ucuz bijuterileri takamayanların, ameliyat eldiveni giyince, domates doğrayınca elleri balon balığı gibi saniyesinde şişenlerin derdi. en sinir yanı, tek kesin çaresi derinin cinine giden her neyse ondan uzak durmaktır. küpe takmayıverin, plastik saat kullanın, ucuzundan diil de 22 ayar bilezik takın, domatesi başkasına doğratın, cerrahi ihtisası yapıyorsanız bırakıp gidin, avukat olun. budur.
 • her bahar, her yaz, sıcaklarda, mevsim değişikliklerinde ve normallerinde "yoklar".
  okuldayken bahar aylarında proje yapamıyordum, alçıya dokunduğum an patır patır kabarıp hastanelik oluyor ve çalışamaz raporuyla geri dönüyordum.
  şimdi de kırk yılın başı bi sigarayı falan bırakalım, spor mpor, sağlık herşeyin başı dedik, ne oldu?
  ne olacak, spor aletlerini tutamıyorum ki ben?
  kötü bişey diyecektim kendime şimdi ama.
 • bazı maddelerin deriye doğrudan temas etmesi sonucu ortaya çıkan inflamatuar bir reaksiyondur. deri kırmızı, kaşıntılı, iltihaplı ve kabarcıklı bir hal alır. deterjan, zehirli otlar, ilaçlar böyle bir reaksiyona sebep olabilir.

  daha çok bilimsellik için: (bkz: tip 4 hipersensitive)
 • temas egzaması da denilen hastalık.
 • imitasyon takı düşmanı hastalık.

  (bkz: irritan kontakt dermatit)
 • neye temas ettiğimde reaksiyon gösterdiğini tam olarak çözdürecek bir tıpçıya rastlamadığım 2 yıllık hastalığım. gittiğim doktorlar, iğnenin, kremlerin ve hapların yanısıra; yünlü giyme, naylon çorap giyme, baharatlı yeme(hani burda cilde doğrudan temas?), sinirlenme(oldu, peki) gibi önerilerde bulunsa da, ben bir türlü tam olarak neye temas etmemem gerektiğini anlayamadım. bir süre yünlü giymedim, bir süre deterjana, kozmetik ürününe temas etmedim, geçmedi. bir süre naylon, polyester karışımlı giysi giymedim, geçmedi. -sorunun büyük bir bölümü ayak bileklerimde, kalanı kollarımda- bir süre ayaklarıma hiçbir şey giymedim, kısa kolla gezdim geçmedi. tamamen çıplak ve hiçbir şeye temas etmeden yaşayacağım galiba. anca öyle geçecek zaar. bir de kupkuru bir cildim var, bebe yağı önerdiler. iki kremle birlikte bugün yine dayadılar atarax'ı. du bakalım. 10 gün sonra kontole gideceğim. tüm mustariplere burdan gelişmeleri bildiririm.

  gelişme: atarax işe yaradı. bırakınca tekrar nüksediyor hastalık. ömür boyu atarax kullanılır mı bilemiyorum.
 • (bkz: stilex)