şükela:  tümü | bugün
  • iş bu kontakt lens ile yüzünüze maske takarak suyun altına inmek, her ne kadar doktorlar tarafından önerilmemekte ise de, hipermetrop insanlar için maske üretil(e)mediğinden zorunluluk olabilmektedir. ve hatta sayısız denemeler yaptım hiç bir zararını görmedim. yedi atmosfer basıncında * rahatlıkla çalışabilmekte ve herhangi bir negatif etki yaratmamaktadır.

lakin, -gözler kapalı yüzmüyorsanız- yüzücü gözlüğü takmadan yüzmeğe kalktığınızda birdenbire gözden düşüvermesi an meselesidir. üstelik gözden düşerken taklalar atmaktadır, görürsünüz inerken, pek yavaştır inişi de. gel gör ki el onu suyun içinde bir türlü yakalayamaz, neden, ışık kırılması nam prensip yüzünden. ayrıca denizle şaka olmaz.
  • denizde gözünüzü açamamanıza sebep olan durum.
  • sorun çıkarmayan bir aktivite.
  • gözünüzü kısarak yüzerseniz idare edebilirsiniz. insanın gözünü vakumlayan yüzücü gözlüğü havuzda iş görebilir ama deniz kenarında hakikaten çok ofsayt göründüğünü belirtirim, yani kör yüz daha iyi onu takacağına derler insana...
  • denize dalı$ anlarında lensin fırlaması sonucu deniz yuzeyinde lens arayanlara $ahit olunmu$tur, uzucudur.
    cozum olarak da: (bkz: yuzerken gozu acmamak)
  • beni bu yastan sonra ikilemlerin insani yapmis olan aktivite.

sudan kafayi cikarttigin anda cevrendeki yesili, maviyi, insani, kusu, böcegi* görmek on küsür yilini miyopiye vermis bir insan icin ne kadar mutluluk vericiyse, hayatin yegane anlami olan dalip suyun altinda balikla, yosunla, midyeyle, kayayla bir olma dürtüsü "aha lensim düsüyor, aha düstü; dur kisayim, acmayayim, elaleme toslayayim" nidalari arasinda köpük olup su yüzeyine cikmaktadir.*
  • tek olumsuz yönü, yüzerken gözlerinizi açamadığınızdan, kulaç atmanın verdiği zevkle aşka gelip,sağınızı solunuzu kollamadan yüzdüğünüz için zaman zaman yanlış istikamete girip, tanımadığınız kimselerle saçma salak samimi hallere girmektir. onun dışında lensle uyumak, lensleri iki hafta çıkarmamak, vb.. gibi zararsız bir aktivitedir. yine de yedek lensle tatile çıkmak ve tedbirli olmak iyidir.
  • deniz kenarında görebilmenin ne güzel bir artı olduğunun farkında olmayan insanlarca abazanlık için bir ön-gereklilik aktivisitesi olarak görülebilir lens takmak.
    lakin 4 derece miyobi durumunda bile: "yüzüyoz ama sahil nerde?",
    "lam havlum nerde, lam nerde yatıyodum", veyahut "ya sen kardeşim miydin yüzüyoduk demin hani"
    tarzı cümleler kurmamak için kesinlikle gerekir. en güzeli lens+masktır.
  • gözünüzü açmadığınız takdirde hiç bir şey olmadığına şahit oldum.
  • ozellikle snorkelle dalis icin idealdir. goze kacan azicik su da bisiy yapmaz zaten.