• deniz kenarında görebilmenin ne güzel bir artı olduğunun farkında olmayan insanlarca abazanlık için bir ön-gereklilik aktivisitesi olarak görülebilir lens takmak.
    lakin 4 derece miyobi durumunda bile: "yüzüyoz ama sahil nerde?",
    "lam havlum nerde, lam nerde yatıyodum", veyahut "ya sen kardeşim miydin yüzüyoduk demin hani"
    tarzı cümleler kurmamak için kesinlikle gerekir. en güzeli lens+masktır.
  • beni bu yastan sonra ikilemlerin insani yapmis olan aktivite.

sudan kafayi cikarttigin anda cevrendeki yesili, maviyi, insani, kusu, böcegi* görmek on küsür yilini miyopiye vermis bir insan icin ne kadar mutluluk vericiyse, hayatin yegane anlami olan dalip suyun altinda balikla, yosunla, midyeyle, kayayla bir olma dürtüsü "aha lensim düsüyor, aha düstü; dur kisayim, acmayayim, elaleme toslayayim" nidalari arasinda köpük olup su yüzeyine cikmaktadir.*
  • iş bu kontakt lens ile yüzünüze maske takarak suyun altına inmek, her ne kadar doktorlar tarafından önerilmemekte ise de, hipermetrop insanlar için maske üretil(e)mediğinden zorunluluk olabilmektedir. ve hatta sayısız denemeler yaptım hiç bir zararını görmedim. yedi atmosfer basıncında * rahatlıkla çalışabilmekte ve herhangi bir negatif etki yaratmamaktadır.

lakin, -gözler kapalı yüzmüyorsanız- yüzücü gözlüğü takmadan yüzmeğe kalktığınızda birdenbire gözden düşüvermesi an meselesidir. üstelik gözden düşerken taklalar atmaktadır, görürsünüz inerken, pek yavaştır inişi de. gel gör ki el onu suyun içinde bir türlü yakalayamaz, neden, ışık kırılması nam prensip yüzünden. ayrıca denizle şaka olmaz.
  • 6.5 miyop gözlerim, neyle gireceğidim ya? denizden çıkınca her şezlonga tek tek gidip insan varsa annem mi/oğlum mu ya da işte kiminle geldiysem arkadaşım mı sevgilim mi diye bakıp, kimse yoksa havluyu burnuma kadar yaklaştırıp ya da gözüme kestirdiğim her terliği giyip benim mi acaba diye anlamaya çalışmam hiç hoş olmuyor. bir de denizde dibime kadar gelen kişi jason momoa olsa anlayamam, böyle bir riski neden alayım?

denizde ortam değiştirirken, yani tam dalma anında ya da daldıysanız sudan çıkma anında gözlerinizi açmadığınız sürece lens düşmüyor. yani daldıktan sonra denizin dibinde gözü açınca suyun basıncı orada tutuyor lensi ama havadan suya geçiş anında oldu lensin altına bir damla su değdi, geçmiş olsun. günlük lensler daha mantıklı olabilir bu bağlamda. ya da en güzeli deniz gözlüğü kullanmak olacaktır.

lenslerinizi sürekli temizliyor ve zamanında değiştiriyorsanız, gece lensle uyumuyorsanız (bunu yapmayın zaten, uyunabilir denen lensle bile yapmayın) koli basilinin içinde, müsilajlara bulanarak yüzmüyorsanız lensleriniz erimez, gözleriniz akmaz, merak etmeyiniz.
  • denize dalı$ anlarında lensin fırlaması sonucu deniz yuzeyinde lens arayanlara $ahit olunmu$tur, uzucudur.
    cozum olarak da: (bkz: yuzerken gozu acmamak)
  • eğer gözde yükseğinden miyop varsa lensler uyku dışındaki hiçbir evrede çıkartılmak istenmiyor tabi ki de. dolayısıyla yüzmek de bu durum içine giriyor. ha diceksiniz ki yüzerken görsen ne olur görmesen ne olur. ama siz de bir yığın insan arasında kimsenini yüzünü seçemeden yüzmeye ya da sutopu filan oynamaya kalkışırsanız çok kötü hissedebilirsiniz. buendenle lensle yüzmek mi? neden olmasınmış. ben bizzat kendim yeptım ama düşme ihtimaline karşı aylık olarak kullandığım lenslerin eskisini atmayıp bu tip durumlar için sakladım. hani düşerse yenisinden iyisinden bir çift lensten olmayayim diye. gözleriniz açık dalmaya kalkışmadığınız sürece hiçbir problem yaşanmıyor. yine de ihtiyatlı olmak adına siz de eski lenslerle bu eylemi gerçekleştirebilirsiniz.
  • gerekli özen ve dikkat gösterilirse sorun çıkarmayan hadisedir. kafayı sürekli suya sokmazsanız, dalgalı denize girmezseniz ve bilinçli şekilde gözünüze su atılmazsa normal bir insan gibi ister bombalama ister balıklama atlayıp yüzülebilir. sağlam bir deniz/yüzücü gözlüğü ile işi sağlama alabilirsiniz. ha, "ben denizde gözümü açabiliyom" diye kızlara artistlik yapmaya kalkışırsanız sonuçlarına katlanmanız gerekir. havuz için de aynı şeyler geçerli ama havuza girmeyin zaten pis.
  • yüzme gözlüğü takmanız tavsiye edilir.
  • dokuz senedir çıkar korkusuyla cesaret edemediğim, ama bu sene boşa geçmiş dokuz seneme yanmama sebep olacak sonuçlar aldığım eylem . havuzda denedim, yılmadım denizde ,yılmadım dalgalı denizde ve yılmadım daldım gözlerimi açtım sonuç lensler hala gözlerimde. artık hiçbirşey eskisi gibi olmayacak . bu çalışmam benim gibi bazı nedenlerden` :ankilozan spondilit` lazerle gözlerini çizdiremeyen ,gözlük sevmeyen, lense mahkum kader arkadaşlarıma hediyem olsun.
  • gözümün 6.75 numara miyop olması sebebi ile bir teknenin altına girmemek veya insanlarla çarpışmamak veya yüzerken kıyı tarafına mı yoksa ufka mı baktığımı anlayabilmek için (iki taraf da sonsuz bir ufuk gibi görünüyor çünkü) mecburen yaptığım olay. bir şey olmuyor ama.
hesabın var mı? giriş yap