şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bagirsak parazitlerini önlemek amacı ile veteriner hekim tarafından kedime yazılmış minik şurupçuk. rengi açık sarı ve ahududu esansı ile kokulandırılmış. 15 ml. lik minik bir şişede ve etken maddesi pirantel.
  • insan, hayvan farketmeden kullanılan bir iç parazit ilacı. dozlama kiloya göre yapılıyor, prospektüs'ü okuyunuz.
  • üreticisi hüsnü arsan ilaçlar a.ş olan ilaçtır. üzeri turuncu desenlidir. içinde 6 tane çiğneme tableti bulunur.
  • veterinerin kedinin ağzına bırakması ile muhteşem bir haz yaşatan ilaç.

kedi ağzına sıkılan peltemsi ilacı iğrenç tadına rağmen bir güzel yutar. evde kıyametleri kopartan, uçma denemeleri yapan, 'ben köpek olsam nasıl bir köpek olurdum acaba' diyerek deneysel çalışmalar yapan küçük şeytanın süt dökmüş kediye döndüğü anın tadını çıkarırsınız.

evde ilacı kendiniz içirmeye kalktığınızdaysa sonuç tam bir felakettir.
  • sahiplendiğimiz sokak köpeğinin bağırsaklarında koloni kurmuş kurtlar sebebiyle eşim ve benim gün itibariyle kullandığımız iğrenç bir tada sahip ilaç.

hayır arkadaş börtü böcekten zerre hazzetmeyen, gördüğümde yolumu değiştirmesem de kaldırım ucuna geçen bir adamım ben. harbiden kurt var ise bağırsaklarımda ve ben bunu tuvalette görürsem... oyyy çok fenayım!
  • tadi bok gibi olup, 'nereden bulastim bu kurtlara haminaa' diye düsündürten ilaç.
    üç tanesini çignerken kusmamak için efor sarf ediyorum resmen abi. elimde olsa bir damacana su içecegim yaninda.

edit: arkadaslar bu ilaç insana hayati sorgulatiyor.. ellerinizi yikayin, hijyenli olun, kurtlularla takilmayin..
  • tadını pudra şekeri ve frambuaz aromasından alan ilaç. tablet formunda olanının kutusu 2 liraya satılıyor.
  • olur da akvaryumunuzda öbek öbek nematod'lar görürürseniz şurup formundaki kontili akvaryumunuzda kullanabilirsiniz. ilacın etken maddesi* akvaryumun biyolojik dengesine zarar gelmiyor ancak ilaç içerisinde bulunan şeker bakteri patlamasına yol açabiliyor. bu sebeple kullanımı müteakip 3-4 saat içerisinde %50-60 oranında, ondan sonraki 3-4 saat içerisinde %20-30 oranında su değişikliği yapabilirsiniz. nematodlar geberecektir. ancak henüz yumurtadan çıkmamış olan nematodları da gebertmek için 2 hafta sonra bir uygulama daha yapmanız gerekiyor.

biyolojik olarak aynı hayvanatlar mı bilmiyorum ancak akvaryum lügatında beyaz kıl kurdu olarak bilinen nematodlarla insan, hayvan bağırsağında yaşayan enterobius vermicularis birebir aynı görünüme sahipler.
  • tadını hiç sevmediğim ilaç,
    o frambuaz tadını hiç alamıyorum ben.

ve hüsnü arsan başka bir şey yapmıyor sanırım,
    bir bu ilaçta görüyorum.
  • (bkz: sitraks)