şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yanılmıyorsam ankara'da pilot bölge olarak seçilen 100. yıl'da konutlarda yıllardır kullanılan sayaç türü. pilot bölge olarak 100. yıl'ın seçilme nedeninin okulu bitirince fatura falan ödemeyip kaçan öğrenci tayfası olduğu rivayet edilir. bu sayaçlar durup dururken bozulur, en olmadık zamanda* kesilen su nedeniyle küfürlerin ilk muhatabı bunlar olur. bir de kesinti kontörün bitmiş olmasından kaynaklanıyorsa ve hafta sonuna denk gelmişse, kartı doldurmak için taa kızılaya falan gitmek gerekir. eğer şanslıysanız, kartta acil durumlar için bir miktar yedek kontör vardır; köpüklü möpüklü olmaya aldırış edilmez, bornoz giyilir, dış kapıya yönelip gözetleme deliğinden etraf kolaçan edilir, kimse yoksa hemen orada kısa mesafe gezileri için bulundurulan ve nedendir bilinmez, bir tekinde adidas, diğerinde nike logosu olan terlik grubu giyilip şıppıdı şıppıdı sayacın yanına koşulur, kart sayaca sokulur, açılan vananın mekanik sesiyle şıppıdı şıppıdı eve dönülür, banyoya devam edilir.
 • bir iki yıldır kullandığımız rezil sayaç. duşun en köpüklü anında tak diye biter suyun kontörü. sonrası malum:
  - anneeeeeeeeeeeeaa! bittiiiiiiiiiiiiii!
 • kullanılan her 10 kontörün birini bakım ücreti olarak sizden tahsis eden bir kurum tarafından verilen cihazdır. ayrıca bu aleti gelip 06 plakalı bir aracın getirmesi üzerine "hayırdır ne iş 06 plaka filan istanbul'da" şeklinde soru üzerine bu cihazı melih gökçeğin millete ittirdiği bilgisi alınmıştır servis görevlisi tarafından. yani istanbul büyükşerhir belediyesi adeta al da at dercesine bir pas gönderiyor i. melih gökçek'e. gökçek ağa da topu cüzdanlarımızın doksanına çakıyor her seferinde.

  ha tabi en azından müslüman adama peşkeş çekiyoruz diyip sevinen bir güruh vardır. ona bir şey diyemem.
 • iski'nin yeni uygulaması.

  ne kadar köfte o kadar ekmek.

  harcamadığın suyun parasını önceden yatır, iski bankaya verip, senin cebinde olması gereken paraya faiz hüpletsin.

  ne kadar harcadığını bilmek için, kontör bitip susuz kalmayayım diye saatin önüne döşek ser.

  dalgaya düşüp, kontörü bitirirsen duş altında sabunlu kal.

  ben bunu böyle anladım.
 • levent kırca tipi mizahın hortlamasına neden olabilecek iski uygulaması.

  (bkz: iskicim)
 • ankaranın bazı bölgelerinde 5 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır.

  zırt pırt kontör almamak için yüklü miktarda su alırsanız ve taşınmanız sırasında paranızı geri almak isterseniz, paranızı geri vermemek çin ellerinden geleni yaparlar. mevcut kontör ücretinden değil yıllar önceki fiyat üzerinden ödeme yapabileceklerini onun için de (kurul? meclis? bişi?) kararını beklemeniz gerektiğini söylerler...

  yine de berbat bir sistem değildir....
 • eskişehirde yıllardır kullanılmaktadır.kartınıza yüklediğiniz suyun bitmesi halinde ek olarak 5 ton su borç otomatik olarak yüklenebilmektedir.ayrıca mesai saatleri dışında suyunuz kesilmemekte,internet üzerinden su yükleyebilmekte,herkes kartlı sayaçlara geçmek için sıralarda beklemektedir.zira faturalı su sayaçlarına göre suyun ton fiyatı neredeyse yarı yarıya ucuzdur.belediye de yeni yapılan binalarda faturalı su sayacı yerine kontorlu su sayacı kullanılmasını zorunlu hale getirmiştir.
 • istanbulda da uygulanmaya başlanmış, eskişehir örneğindeki gibi kullanıldığı takdirde yararlı bir alet iken istanbulda zararlı bir alettir kendileri.
  üç gün önce takılan alete 5 metreküp su avans olarak verilmesine rağmen güzelim pazar gününün sabahı aniden suyu kesivermiş alettir. hadi bundan da vazgeçtim. eh be kardeşim, iski'nin hiç bir gişesi açık olmaz mı yahu? kartın arkasındaki ana gişelerin hepsini ararsın, hepsi de kapalıdır. neymiş efendim, cumartesi 13:30 'a kadar açık oluyormuş. o zaman hafta sonu niye suyu kesiyorsun be kardeşim. oraya buraya yaklaşık 20 telefon açtıktan sonra, pazar günü açık olan bir tek yetkili ödeme merkezinin bulursun ve yaklaşık 30 km. yol tepip doldurursun. bir pazar sabahı iskiye, iskicim, sikicim şeklinde saydırırsın.
  pazar günü açık tek yetkili ödeme ve kart yükleme merkezi çekmeköy'de. (216) 639 01 04 -05 nolu telefonlardan ulaşılabilen bu yer iski'nin ayıbını kapıyor ve teşekkürleri hakediyor.
 • faturayı ödemeden kaçan kiracılar için düşünülmüş olsa gerek. ayrıca herkesi sayaç okuma elemanı yapar. yüzlerce kişiyi işsiz bırakırken yüzbinleri iş sahibi yapar.