şükela:  tümü | bugün
  • dün gece ankara farabi sahnesinde izlediğim ve gerçekten ağız dolusu kahkahalarla ayrıldığım doğaçlama gösterimini gerçekleştiren ekip.

beni instagramdan takip etmişler, kim la bu diye girdim, biz kim miyiz? diye başlayan bir yazı okudum. isimlerinin neden kontra olduğunu “neye mi karşıyız, canınızı sıkan ne varsa ona karşıyız” diye açıklamışlar. ilgimi cezbetti baktım cuma gecesi gösteri 8’de başlıyor dedim gidip izleyeyim. beğenmezsem ilk perde kaçarım. beğenirsem de 10 gibi biter gider içerim bi yerde dedim. meğer gösteri tek perdeymiş. bir saat yirmi dakika civarında sürdü. 21.30 gibi bitti işim. ama arkadaş yeminle 4 saat oynasalar 4 saat izlerdim. bu kadar güldüğüm bir oyun hatırlamıyorum.

tek sıkıntıları var bazen kalabalık olduklarında rabarba oluyor ve oyunun takibi zorlaşıyor ama bu 1 saat 20 dakikanın de ki 6-7 dakikası... o da gülmeye mola verip biraz karın kaslarınızı dinlendirmenize yarıyor.

çıkınca taktım kafayı baktım bunlar kim diye. zaten moderatör adam dtcf tiyatro bölüm başkanı çıktı. e dedim bunlar yapmayacak da ben mi yapacam. ama oyunda bir dede tiplemesi vardı, öldüm. aynı adam bi kadın tiplemesi yaptı önce ona da güldüm ama sonra bir dede oynadı. bir hemoroidli dede ancak bu kadar komik olabilirdi. bir de bir başka oyuncu estetikli bir kadın oynadı, kısacık bir andı ama hala gülüyorum... şimdi siz bunları okurken hiçbir anlam ifade etmeyecek ama ben yazarken bile gözlerimden yaş geliyor gülmekten. hatırlayıp hatırlayıp gülüyorum.

bir sonraki gösterilerine yine gideceğim. net. istanbul’da dasdas’ta oynayacaklarmış, farabi oynamaya devam edeceklermiş. her gösterileri bu kadar eğlenceli olur mu bilmem ama ben fırsat buldukça gideceğim.

gösteriden çıktım dedim kendi kendime “ulan bu kadar eğlendim, bu ekip için bi şey yapmalıyım” bilet alıp oyunlarını izlemekten haricen buraya yazmaktan başka bir destek yolu bulamadım. belki birileri okur, ilgisini çeker, gider izler.
  • en son 2012 haziran ayında izledim, farabi sahnesinde. o zaman farklı bir ismi vardı ve yine doğaçlama olarak oynanıyordu. istanbul'da yaşadığım için takip edebilme imkanım yok.

en son geçen hafta instagram üzerinde yine yeniden başladıklarını gördüm. ankara'da yaşıyorsanız, gidin, görün, izleyin ve tüm bir haftanın stresini atın. seyirciyle iç içe, karşılıklı etkileşim yaşanan bir gruptur ve çok mutlu ayrılabileceğinizi tahmin ediyorum.