şükela:  tümü | bugün
  • her ürün üretilme aşamalarında teknik resimlere sahiptir. bu aşamalar kesme+bükme, kaplama, montaj, paketleme gibi aşamalardır. bu üretim aşamaları da teknik resimlere göre gerçekleştirilir. teknik resimlerde ise her operasyon sonrası parçanın doğru üretilip üretilmediğinin kontrol edildiği ölçüm noktaları yer alır. bu ölçüm noktaları ölçülerek malzemeye onay verilerek üretim devam ettirilir. bir operasyondan çıkan ürün diğer bir operasyona giderek farklı bir prosese dahil olur. preste kesilen bir ürün kaplamaya giderek kaplanır ve sonra da montaj işlemi var ise montaja, yoksa direk paketlemeye gider. bu operasyonlarda da yer alan teknik resimlere göre montajlanır, paketlenir vs.
    kontrol planları da bu teknik resimlerde yer alan ölçüm noktalarının ve bu ölçüm noktalarının ölçüldüğü cihaz tiplerinin, ölçüm periyot ve adetlerinin tek bir excel dosyası üzerine aktarılmasıdır.
    öncelikle üründe kullanılan hammadde ve operasyona girmeyen yarımamüller yazılmaktadır. bunların da giriş kalite kontrole geldiklerine stoklara işlenebilmesi için ilk onaydan geçmesi gerektiğinden, ölçüm noktalarının doğruluğu esastır. bu ölçüm noktaları da kontrol planlarına işlenir. örneğin m10x30 bir cıvata geldiyse ve bunun ölçüm noktaları;
    * anahtar ağzı= 10±0,2
    * diş boyu= 25±0,1 ise, toleransları ile birlikte kontrol planına işlenmektedir.

böylece ürünün paketlenerek depo stoklarına girene kadarki süreçte sahip olduğu tüm operasyonlarda kullanılan teknik resimler kontrol planında yer alır. her ürünün kontrol planının olması diğer departmanların da sürekli teknik resim arayışını azaltır. ancak teknik resimlerde yapılan her değişiklik ya da güncelleme, kontrol planını hazırlayan departmana iletilmelidir ki sonrasında çelişki yaşanmasın.
    kontrol planları özellikle 7/24 üretim yapan fabrikaların olmazsa olmazlarındandır. kontrol planlarını hazırlama görevi de genellikle kalite departmanlarına verilir.